Print Friendly, PDF & Email
انقلاب اسلامی تحولی اساسی را به وجود آورد/ نظام جمهوری اسلامی با نظام پهلوی قابل مقایسه نیست
یکی از سناریوهای دشمنان انقلاب اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته، بدبین کردن اهل سنت ایران نسبت به جمهوری اسلامی بوده است؛ سناریویی که تاکنون با درایت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی(رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری و همچنین هوشیاری علمای شیعه و سنی ناکام مانده است.

اهل سنت ایران انقلاب اسلامی تحولی اساسی را به وجود آورد/ نظام جمهوری اسلامی با نظام پهلوی قابل مقایسه نیست

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، جام نیوز ضمن مصاحبه با علمای اهل سنت، نظر آنها را درباره انقلاب اسلامی و جایگاه جمهوری اسلامی در جهان اسلام جویا شد.

 

مولوی شیخ یعقوب دریا نورد، امام جمعه اهل سنت قشم، در مصاحبه اختصاصی با جام نیوز، درباره جایگاه انقلاب اسلامی در جهان اسلام گفت: «قبل از اینکه ما انقلاب کنیم جهان اسلام دو قطبی بود؛ قطبی وابسته به شرق و قطبی وابسته به غرب. ما وقتی انقلاب کردیم روش نویی را برگزیدیم؛ استقلال نه شرقی و نه غربی؛ با این راه، تحول اساسی به وجود آوردیم. این تحول باعث شد که حتی کشورهای اسلامی که انقلاب ما را دیده اند، تحولی در خاک جهان اسلام بوجود آورند. این تحول باعث رویش جهان دیگری شد. انقلاب اسلامی نگاه دیگری به ما در جهان کردند. با استقلال، دست بیگانگان را از کشور قطع کردیم و روی پای خودمان ایستادیم؛ اسلام را در کشور خود پیاده کردیم؛ اموری که غربی ها تحمیل کرده بودند را عوض کردیم؛ تغییر خاصی ایجاد کردیم. امروزه به این دلیل جهان غرب با تمام قدرت ایستاده تا ما را از بین ببرد و گرنه کشورهای اسلامی هستند که جهان غرب در برابر آن ها هیچ عکس العملی ندارد. لذا ما باید به آنچه تغییر دادیم بر آن بمانیم. تحولی که غرب را به سختی انداخته و هر روز در پی ایجاد یک مشکل برای ما هستند. لذا با تمام وجود این تحول را حفظ می کنیم زیرا در جهان اسلام می‌توانیم ادعا کنیم اسلام واقعی را در کشور خود داریم پیاده می‌کنیم.»

 

امام جمعه اهل سنت قشم با اشاره به برخی شعارها که در اغتشاشات اخیر مطرح شد، درباره تفاوت های میان نظام پهلوی با نظام جمهوری اسلامی گفت: «ما چه شاخصه هایی در دوران پهلوی داشتیم که اکنون نداریم؛ مسئله وابستگی است که ما اصلا آن را قبول نداریم و رد می کنیم. ما امروز ادعا داریم که مستقل هستیم اما نظام شاهنشاهی در همه زمینه ها وابسته بود. اقتصادی، سیاسی، فرهنگی؛ ما هویت دینی و فرهنگی خود را در زمان پهلوی از دست داده بودیم. امروز خودمان هویت جدید به وجود آورده ایم؛ دینی، فرهنگی، منطقه ای و… چه چیزی با اهمیت تر از این مسئله می باشد. ما در همه زمینه ها پیشرفت کردیم. چطور ممکن است بگوییم حکومت قبلی دستاورد داشته است. در زمان شاهنشاهی جمعیت کم بود و ثروت بسیار نفت که فقط چپاول کردند. الان افزایش جمعیت را داریم. خواسته های بالای مردم و دنیای متمدنی که بوجود آورده در زمینه صنعت و … همه و همه را داریم. چطور می توان به آن زمان برگردیم. این مشکلات در همه جای دنیا وجود دارد.»

 

ماموستا سرخابی، امام جمعه اهل سنت نقده، درباره ویژگی های انقلاب اسلامی به جام نیوز گفت: «انقلاب اسلامی ایران یک رخداد بسیار مهمی بود که در تعریف منطقه رخ داده و ویژگی های خاص خودش را دارد. انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب مردمی بود که هیچ حزب سیاسی و هیچ نیروی نظامی و هیچ کودتایی آن را به وجود نیاورد؛ مردم بودند و مردم. فقط مردم آن را به وجود آوردند. ما دیدیم در کشورهای مختلف که گروه های مختلف و احزاب و ارتش یا اپوزیسیون های فعال درصدد انقلاب بودند. اما در ایران فقط مردم بودند.»

 

امام جمعه اهل سنت نقده در ادامه افزود: «ویژگی بعدی، وجود رهبری دانا و هوشیار، معتقد و باتقوا مثل امام خمینی (رحمه الله علیه) بود. این ویژگی ها را در هیچ جای دنیا نمی‌بینید و این رهبری را نمی‌توان با هیچ یک از رهبران دنیا مقایسه نمود. رهبری که در این پیروزی و انقلاب هیچ توقعی نداشت و در مسند قدرت ظاهری و مادی تکیه نکرد. ایشان نه به کاخ سعد آباد رفت و نه نیاوران و نه جاهای دیگر. به مسجدی رفت به نام جماران و مشغول هدایت و راهنمایی مردم و مسئولین بودند و همچنان این ویژگی ها ادامه دارد. تنها چیزی که هست کشورها و سیاست های خارجی هر آنچه پیش بینی کرده بودند، انقلاب این معادلات را بهم زد؛ انقلاب ثابت کرد می توان نظام اداری را بر پایه دستورات خدا و پیامبران قرار داد و از همه نظام ها بهتر است. انقلاب مردمی بود دولت شاهنشاهی، دولتی ژاندرم و وابسته بود. مردم در آن رژیم رأی شان برای خودشان نبود، نظرشان اعمال نمی‌شد و برای همین کارآیی آنها در زیر ظلم و بیداد بود.»

 

ماموستا سرخابی در ادامه  گفت: «نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه دینی و اسلام پی ریزی شده است و مردم خود این را انتخاب کردند. چه کسی نظام شاهنشاهی را انتخاب کرده بود. دشمنان چرا از این نظام خشمگین هستند؟ چرا ناراحت هستند؟ نظام جمهوری اسلامی با این همه مشکلاتی که دشمنان ایجاد کردند، همچنان به پیشرفت خود در علم و فناوری و اختراعات و اکتشافات و المپیاد ها ادامه می‌دهد. امنیتی که در ایران می‌بینیم را مقایسه کنید با دولت های منطقه این امنیت کجای عالم است. نشان از رضایت مردم است. در هر کشوری مشکلاتی وجود دارد و مطالباتی هست اما دشمن می خواهد سوار این موج شود و این را به حساب ملت ایران بگذارد و بنده به عنوان طلبه اهل سنت در نقده از همه مسئولان استان گاهی انتقاد می‌کنم، پیشنهاد می‌دهم و کارشان را زیر سوال می برم. در کجای دنیا کشور مذهبی است که این گونه فردی از مذهب دیگری، این گونه انتقاد کند و مسئولان تمکین کنند و صحبت هایشان را بشنوند و عمل کنند. در هیچ کجای دنیا این طور نیست. ما هیچ مشکلی در جمهوری اسلامی ایران نمی‌بینیم و البته مشکل در بعضی حرکات افراد می باشد اما این را به حساب نظام جمهوری اسلامی ایران نمی گذاریم. ما، همه اقوام و مذاهب و اقلیت های دینی این جا مشکل نداریم؛ در هیچ نظام دیگر این گونه نیست. مردم با این همه شهید  و به سختی شاه را که فردی مزدور بود، بیرون کردند. مردم نمی خواهند کارایی این نظام را با حکومت فاسد و ستم شاهی مقایسه کنند؛ این تبلیغ دشمن است و دفاع و امنیت ایران را می خواهند سلب کنند.»

 

ماموستا عابد نقیبی، امام جمعه اهل سنت سقز، نیز در گفتگو با جام نیوز، درباره انقلاب اسلامی گفت: «دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی روز مبارکی است برای همه آنهایی که ۲۵ سال زیر یوق  طاغوت بودند و تحت سلطه استعمار بودند. این روز را به تمامی کسانی که برای مبارزه و از بین بردن آمریکای جهان خوار و ظلم تلاش کردند و در این راه به شهادت رسیدند و به خانواده های ایشان و شهدای مبارزه با طاغوت، تبریک عرض میکنم و سلام به روح پر فتوح این شهدای عزیز می فرستم که برای پیروزی این انقلاب اسلامی جان خود را دادند. شهدا انقلاب و مبارزه با طاغوت با توجه به مسیرشان که همان راه و اندیشه حضرت امام بود، حرکت می کردند با شهدای اسلام هیچ فرقی ندارند و تفاوتی اگر داشته باشند در زمان و مکان است.»

 

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سقز، درباره ویژگی های انقلاب اسلامی و تفاوت آن با نظام شاهنشاهی گفت: «اولا انقلاب اسلامی بر مبنای اندیشه حضرت امام (رحمه الله علیه) که تمام برگرفته از آیات و احادیث نبوی و پیروی از سیره بزرگان بوده، محقق شده است و با نائب بر حق ایشان حضرت امام خامنه ای ادامه می یابد. تفاوت انقلاب با نظام شاهنشاهی در این بود که قوانینی در آن زمان بود که از بطن طاغوت و آمریکا بیرون آمده و قوانینی در راستای منافع آمریکا و انگلیس بود؛ چون جا پای استثمار و استعمار در ایران آن زمان مشهود بود. این انقلاب برگرفته از قرآن و حدیث و سیره نبوی است. آیا قوانین آسمانی و الهی با قوانین استثماری و استعماری طاغوت متفاوت نیست؟!»

 

امام جمعه اهل سنت سقز افزود: «عرض شود خدمتتان که فکر نکنم کسی به این نتیجه رسیده باشد که نظام ستمگر شاهنشاهی کارآمد بوده است. مگر این که خودش جیره خوار آمریکا و سلطنت طلبان است و سعی می کند این دروغ بزرگ ناکارآمدی انقلاب را به مردم و افراد ساده لوح القاء کند و اگر نه دولت شاه چه کارآمدی داشت؟ در نظام جمهوری اسلامی روستاهای دورافتاده برق و آب و گاز دارند و امکانات رفاهی دارند. شهرهایی مانند نقده و پیرانشهر در زمان شاه یک یا چند نفر انگشت شمار بودند که لیسانس داشتند و تحصیل کرده بودند اما الان همه تحصیل کرده اند و در همه شرایط اصلا قابل مقایسه یا نظام شاهنشاهی نیست.»

 

ماموستا عبدالرحمان نظری، امام جمعه اهل سنت تهران نیز درباره انقلاب اسلامی گفت: «نقلاب اسلامی ایران را ارج می‌نهیم. انقلاب بزرگی بود. سبب آزادی های بسیار شد و در ملت ایران تحول ایجاد کرد و باید آن را گرامی بداریم. آراء و نظرات متفاوت است اما آنچه مورد نظر است، وحدت، اخوت اسلامی، دوستی و اتحاد است که دوست داریم و در این مسیر تلاش می‌کنیم. موافق جنگ و تفرقه نیستیم. اختلافات را باید با گفتمان حل کنیم تا دشمن سوء استفاده نکند. دشمن مال و ناموس و ثروت ما را می برد و اسلحه در بین ما می فروشد.»

مولوی مطهری، امام جمعه احناف خواف نیز در گفتگو با جام نیوز گفت: «ایام دهه فجر انقلاب اسلامی را تبریک و تهنیت می گوییم. همانطور که مستحضرید امام راحل هم فرمودند که انقلاب ما انفجار نور بود. نسبت به سابق وقتی بررسی می‌کنیم، می بینیم که الحمدلله تحول چشمگیری در همه عرصه ها به وقوع پیوسته است؛ علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی که واقعا انفجار نور بود و انقلاب عظیم بود که رخ داد. مردم دنبال تغییر بودند و شعار اول انقلاب که می گفتند استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را با هماهنگی ملت شیعه و سنی محقق کردند و این انقلاب بوجود آمد و نظام اسلامی بر پا شد. الحمدلله این چیزی که می بینیم به اینجا رسیده و از خدا می خواهیم این انقلاب را از بلاها محافظت بفرماید.»

 

امام جمعه اخل سنت خواف افزود: «به هر حال، اگر ما در مسائل فرهنگی بررسی کنیم و مقایسه کنیم؛ حوزه های علمیه و بحث دیانت و دین داری و فرائض و انجام تکالیف الهی، نماز، روزه، حج و …؛ مردم به دین روی آوردند، به قرآن روی آوردند، مسائل علمی رخ داد. از این نگاه می بینیم که قبل و بعد از انقلاب قابل مقایسه نیست و مردم به طرف دین روی آوردند و انقلاب هم اسلامی بود، فرهنگ اسلامی و این ها در بین مردم به وجود آمد، حس دین گرایی در میان مردم به وجود آمد، همه اینها قبل از انقلاب نبود. کسانی که این سخنان را مطرح می کنند، این ها القائات دیگران است و از جانب دیگران منتقل می شود، اما کسانی که خود قبل و بعد انقلاب را دیده اند، حتما منصف هستند و این مسائل را مطرح نمی کنند. بعضی القائات از جانب اغیار پیش می آید و ساده لوحان آن را تکرار می کنند.»

 

آخوند عبدالجلیل فرهمند، مدرس و مدیر حوزه اهل سنت گلستان، نیز در این زمینه گفت: « به عنوان یک روحانی اهل سنت ما همواره ندای وحدت و اتحاد سر می دهیم. اسلام وقتی پیروز شد که با کلمه وحدت و رهبری محمد (صلی الله علیه و آله) به آن اوج خودش رسید. در تاریخ پیامبر، ایشان در بحبوحه نهضت خود با هزاران کس مقابله کرد، ظلم را با جان و مال و اولاد تحمل کرد اما آینده نگر بود و می دانست این اسلام موعود را با استقامت و پایداری به آن می رسد. ما این را در اهل بیت پیامبر هم می بینیم. حضرت حسین می دانست در مقابل لشگر یزیدیان کشته می شود اما ایشان نوری را می دید که در قلبش و وجودش اسلام می تپید. چون برای مقام و حکومت نبود فقط برای اسلام بود. در انقلاب اسلامی هم یک انقلابی به وجود آوردند، یک شکوهی را برگرداند که اینگونه نبود. در زمان پهلوی اصلا این گونه نبود؛ با پیروزی انقلاب، اسلام در جهان و میان جهانیان شناخته شد. امام خمینی و رهبری این انقلاب اسلامی شخصیت منحصر به فردی داشت، دانشمند متقی بود، مسئولیت پذیر بود. کلید انقلاب ما اعتقاد و باور بود. با این اعتقاد و باور به بصیرت و آگاهی رسیدیم. بصیرت و آگاهی چه بود؟ این بود که ما پیرو قرآن و پیامبری هستیم که  هیچ ظلمی را نمی پذیرد؛ هیچ ستمی را قبول نداریم. امام راحل این علم و بصیرت را از طریق اعتقاد و باور تزریق کرد. امام از نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی به فلسطین و مردم قدس نگاه ویژه ای داشت. حتی نگاه امام، نگاه برای ایران نبود بلکه همه کشورها را شامل می شد. چرا انقلاب های دیگر نتیجه نمی بخشد؟ چون ندای وحدت و اسلام نیست. انقلاب ایران، انقلاب مردمی با رهبریت امام راحل بود.»

 

مدیر حوزه اهل سنت گلستان افزود: «این نظام کاملا مبتنی بر قرآن، سنت رسول اکرم و اهل بیت پیامبر می باشد. آیا در زمان پهلوی فقیر و غنی در کنار هم بودند؟ در زمان گذشته دیدن یک بخشدار امکان نداشت اما در این نظام این گونه نیست و می توان با مسئولین درجه بالا دیدار کرد. حکومت شاه، حکومت ظلم بود اما انقلاب حکومت آزادی و عدالت است. من سنی در مسجد خودم نظراتم را آزادانه بیان می کنم و در همسایگی خودم اقوام دیگر و مذاهب دیگر را می بینم. امنیت و آرامش حاکم است اما در زمان شاه این گونه نبود. انقلاب و این نظام درختی بارور شده که ریشه آن باور و اعتقاد اسلامی است و در زمان پهلوی فرمانبرداری هم اگر بود تابع ظلم و ستم بود اما الان در مسیر قرآن حرکت می کنیم.»

 

شیخ سید عبدالباعث قتالی، امام جمعه اهل سنت بندرعباس، نیز در گفتگو با جام نیوز درابره انقلاب اسلامی گفت: «اعتقاد داریم که رویداد بسیار مهمی در جهان رخ داده است. سابقه نداشته حکم و حکمرانی دست علمای دین باشد. حتی در کشورهای اهل سنت هم این سابقه نداشته که بعد از پیامبر و خلفای راشدین حکومت دست علما باشد. مردم خواهان این تغییرات بودند تا از شر شیاطین و ستم هایی که بر آنها روا می شود، آزاد بشوند. این انقلاب و دگرگونی اجتماعی و سیاسی که در ایران واقع شد، به راستی خاطره ظهور و بروز اسلام بعد از جاهلیت را تداعی می‌کند. ما باید در این رویداد مهم تامل کنیم، به رهبری آن بیاندیشیم که مهمتر از همه رهبری و بنیانگذار این نظام بود که فتح و پیروزی و برکت را به همراه آورد.»

 

رئیس شورای روحانیت اهل‌سنت بندرعباس افزود: «حکومت پهلوی یک حکومت لائیک و تابع آمریکا و امپریالیسم جهانی و دور از هرگونه فضای معنوی و مذهبی بود اما الان درست برعکس شده است؛ استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی. جمهوری اسلامی که حکومت مردم بر مبنای دین سالاری و تقوا و دیانت است که بهترین آرزوی مسلمانان همین است که اتفاق افتاده است. اصلا در حد مقایسه هم نیست؛ حتی نمی توان مقایسه کرد فضای آن روز را، ارتش آن روز را، سیاست آن روز را؛ کاملا فرق کرده است. ما جهانی شدیم، شکل گرفتیم و مستقل شده ایم. مردم مبارزتر شده اند. وضعیت مردم در مجموع بهتر شده است و تفاوتی ها زیادی است که نمی توانیم مقایسه کنیم.»

 

 

 

۱۰۶

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی