Print Friendly, PDF & Email
دکتر حسن روحانی سال ۹۲ در جریان مناظرات انتخاباتی مدعی شد که مذاکره با آمریکا راحت تر از اروپا است؛ چرا که او معتقد بود اروپایی ها کدخدا دارند و در هر مسئله ای باید از او اجازه بگیرند پس اگر ما مستقیما سراغ مذاکره با خود کدخدا برویم راحت تر نتیجه خواهیم گرفت.

بیانیه سعد آباد آزموده را آزمودن خطاست!

دکتر حسن روحانی سال ۹۲ در جریان مناظرات انتخاباتی در حالیکه تجربه مذاکره با آمریکا در سال ۶۵، در ماجرای “مک فارلین” و نیز مذاکره با سه کشور اروپایی آلمان ، انگلیس و فرانسه در سال ۸۲ که منجر به “بیانیه سعدآباد” شد را در کارنامه خود داشت، گفت که مذاکره با آمریکا راحت تر از اروپا است؛ چرا که او معتقد بود اروپایی ها کدخدا دارند و در هر مسئله ای باید از او اجازه بگیرند پس اگر ما مستقیما سراغ مذاکره با خود کدخدا برویم راحت تر نتیجه خواهیم گرفت.

 

بر خلاف توصیه های رهبرانقلاب مبنی بر بدعهدی آمریکایی ها و اینکه مسئله آمریکا هسته ای نیست و حتی در صورت غیر هسته ای شدن ایران، آنها مسائل دیگری را مطرح خواهند کرد؛ دکتر روحانی به مذاکره با کدخدا رفت و خروجی این مذاکرات توافقی شد به نام برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام.

 

با گذشت حدود سه سال از اجرایی شدن توافق هسته ای، علت عدم خوش بینی رهبر انقلاب به سر انجام مذاکرات مشخص شد و پیش بینی های ایشان به حقیقت پیوست؛ دونالد ترامپ به صورت یک‌جانبه آمریکا را از برجام خارج کرد.

 

رئیس جمهور کشورمان نیز در پاسخ به خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای، ضمن محکوم کردن این اقدام اظهار داشت که تاریخ نشان داده ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبنداست و آمریکا هیچگاه به تعهدات خود عمل نکرده است، ایشان همچنین مثال های فراوانی برای این عدم تعهد ها نیز یاد آور شد.

ایشان در ادامه بیان داشت آمریکا با وجود اذعان نهاد های بین المللی مبنی بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش از ابتدا نیز به تعهداتش پایبند نبوده است. رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: شر یک بد عهد کم شد و در صورت تامین منافع ایران با پنج کشور باقیمانده در توافق؛ در برجام خواهیم ماند.

 

یورونیوز در خبری با تیتر “خط و نشان وزیر خزانه‌داری آمریکا برای شرکت‌های طرف قرارداد ایران” اینگونه نوشت: استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا بلافاصله پس از نطق دونالد ترامپ در خصوص خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، اعلام کرد که مجوزهای بوئینگ و ایرباس لغو خواهد شد.

در همین حال گوردون جاندرو، معاون شرکت بوئینگ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت در خصوص سرنوشت آتی قراردادهای خود حتما با دولت آمریکا مشورت خواهد کرد ولی در نهایت تابع تصمیم‌های این دولت خواهد بود.

 

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا همچنین گفته است که این کشور تعلیق تحریم فروش قطعات هواپیماهای تجاری به ایران را نیز تمدید نخواهد کرد و تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران بر تمامی صنایع این کشور تاثیر خواهد گذاشت، همان‌طور که پیشتر ایران را وادار کرد که به سر میز مذاکره بیاید.

آقای منوچین تاکید کرد که آمریکا به اکثر شرکت‌های بین المللی ۹۰ روز و به برخی دیگر ۱۸۰ روز فرصت خواهد داد تا از قراردادهایشان با ایران خارج شوند.

به گفته او تحریم نفتی ایران شبیه تحریم نفتی دولت باراک اوباما خواهد بود که صادرات روزانه نفت ایران را به ۱ میلیون بشکه در روز کاهش داد. آقای منوچین گفت که آمریکا با برخی مشتریان نفت ایران مذاکراتی داشته و به آنها اطمینان داده که نفت مورد نیاز آنها را تامین و زیان‌های احتمالی لغو قرارداد با ایران را جبران می‌کند.

 

سوالی که اکنون به ذهن می رسد این است که با توجه به آنچه در گذشته در توافق با اروپاییان روی داده و رئیس جمهور محترممان نیز در سال ۹۲ به آن اذعان داشته اند، همچنین تجربه ای که در این سه سال به دست آمده مبنی بر اینکه بانک ها و شرکت های اروپایی نیز از ترس تحریم و مواخذه آمریکا با ایران همکاری نمی کردند و نیز صراحت وزیر خزانه داری آمریکا در لغو مجوز های بوئینگ و ایرباس برای همکاری با ایران و همچنین تعیین ضرب الاجل برای قطع همکاری شرکت های بین المللی؛

آیا هنوز هم می‌توان به ادامه توافق هسته ای با اروپاییان و بدون آمریکا برای تامین منافع ملت ایران امیدوار بود؟!

 

۲۱۲

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی