Print Friendly, PDF & Email
امروز و همزمان با اخطار اتحادیه اروپا به شرکت های اروپایی برای عدم خروج از ایران، علاوه بر دایملر، شرکت واگن‌سازی “اشتادلر” سوئیس و شرکت خودروسازی “دایملر” آلمان رسما اعلام کردند به دلیل تحریم‌های آمریکا، قراردادهای خود را متوقف خواهند کرد.
 علی رغم وعده های دولت های اروپایی و اتحادیه اروپا مبنی بر عدم پیروی از تحریم های آمریکا علیه ایران پس از خروج این کشور از برجام، شرکت های مطرح اروپایی یک به یک در حال لغو قراردادهای خود و خروج از ایران می باشند.

 

خودروسازی دایملر آلمان روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد اعلام کرد در واکنش به اجرایی شدن تحریم‌های ایالت متحده آمریکا علیه تهران، برنامه‌های خود برای گسترش همکاری با ایران را متوقف خواهد کرد.

 

به گزارش دویچه وله فارسی، شرکت خودروسازی دایملر، پیش‌تر در ۲۸ دی ماه ۹۶ به صورت رسمی اعلام کرده بود که با شرکت خودروسازی ایران خودرو پروژه‌های مشترک خواهند داشت و با شرکت ایران خودرو دیزل و گروه صنعتی “ماموت” (تولیدکننده کامیون) تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده است.

 

اما امروز علاوه بر دایملر، شرکت واگن‌سازی “اشتادلر” سوئیس هم رسما اعلام کرد به دلیل تحریم‌های آمریکا، مذاکرات با ایران برای ساخت ۹۶۰ دستگاه واگن  مترو را متوقف کرده است.

 

در خرداد ماه ۹۷، پیتر ینلتن، رئیس شرکت “اشتادلر”به وب‌سایت خبری «بلیک» با بیان اینکه تنها امید آنها برای ادامه همکاری یک «معجزه» است، اظهار داشت: «اینکه دونالد ترامپ ناگهان نظرش را تغییر دهد و دوباره تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.»

 

طبق قرارداد مشترک شرکت اشتادلر با شرگت واگن سازی پاور سبز و به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان ، در خصوص سرمایه گذاری مشترک با شرکت اشتادلر سوئیس به عنوان یکی از قطب های تولید محصولات ریلی یرای بازار ایران و خاورمیانه، انتقال دانش فنی و آموزش نیروی انشانی متخصص در ایران،حضور در مناقصات و پروژه  های بخش خصوصی و دولتی کشور، انتقال تکنولوژی تولید مجموعه ها و بومی سازی قطعات و… با شرکت اشتادلر سوئیس تفاهم شده بود.

 

به گفته سیدکیوان امامی، همچنین بنا بود در گام نخست پروژه های تعریف شده ایران مانند تولید ۲۰۰۰ واگن مترو برای کلان شهرها و ۵۰۰ واگن مسافری بین شهری برای راه آهن از ظرفیت های پلور سبز و اشتادلر استفاده شود.

 

این در حالی است که اتحادیه اروپا، امروز به شرکت‌های اروپایی که پس از تهدیدهای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد قطع همکاری و خروج از بازار ایران را دارند هشدار داد که با تحریم های این اتحادیه مواجه خواهند شد.

 

به نظر می رسد برخلاف وعده های کاغذی اروپا مبنی بر تلاش برای حفظ برجام، شرکت های اروپایی تهدیدات آمریکا را جدی گرفته و خروج از قراردادها را در پیش گرفته اند. با این وجود بهتر است که به جای اتلاف وقت برای مذاکرات بی نتیجه با سایر طرف های برجام، ایران اقدامات عملی خود برای خروج از این توافق نامه را آغاز کند

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی