Print Friendly, PDF & Email

 

چندین قدرت بزرگ در جهان نسبت به اقدام یک‌جانبه دولت آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران انتقاد کرده و از شرکت‌های بین‌المللی خواستند، از اجرای این سیاست‌ آمریکا خودداری کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری آمریکایی CNBC، قدرت‌های بزرگ جهان نظیر روسیه و چین، سیاست ترامپ در اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

آنها از شرکت‌های بین‌المللی خواسته‌اند تا با بی‌توجهی به سیاست‌های کاخ سفید از اجرای‌ آنها خودداری کند.

آمریکا در حالی روز سه‌شنبه هفته گذشته اعمال تحریم علیه ایران را کلید زد که این مسئله با مخالفت جامعه جهانی مواجه است.

آمریکا ایران را تهدید کرده است، در صورتی که در برابر خواسته‌های آمریکا تسلیم نشود، تحریم‌های بیشتری علیه این کشور اعمال خواهد کرد.

آمریکا همچنین از متحدان خود از سراسر جهان خواسته است تا خرید نفت از ایران را متوقف کنند. آنها شرکت‌ها را تهدید کردند، در صورت ادامه همکاری با ایران مجازات خواهند شد.

آمریکا در اردیبهشت ماه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد. دیگر کشورهای بزرگ جهان نظیر متحدان نزدیک آمریکا شامل انگلیس، فرانسه و آلمان در کنار چین و روسیه این توافق را امضا کردند.

اتحادیه اروپا در واکنش به هشدار ترامپ درباره عواقب ادامه تعامل با ایران از شرکت‌های اروپایی خواسته است تا به تعامل با ایران ادامه داده و تهدیدات آمریکا را  جدی نگیرد.

فدریکو موگرینی در واکنش به آغاز اعمال تحریم‌ها علیه ایران گفته بود که اگر یک توافق باشد که در راستای جلوگیری از گسترش سلاح هسته‌ای عملکرد درستی داشته باشد آن را باید حفظ کنیم، ما از این شرکت‌های کوچک و متوسط می‌خواهیم تا تعامل با ایران را ادامه دهند، چرا که این مسئله برای ما اولویت امنیتی دارد. چین نیز اقدام آمریکا علیه ایران را همانند اروپا شدیدا محکوم کرد و از شرکت‌های نفتی و گازی خود خواست تا به درخواست آمریکا برای توقف خرید نفت از ایران پاسخ منفی دهد.

وزارت امور خارجه چین اعلام کردند: چین همواره مخالف اعمال سیاست یکجانبه تحریم توسط کشورهاست.

در این بیانیه آمده است: روابط تجاری ایران با چین باز، شفاف،منطقی، عادلانه و قانونمند بوده و هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض نمی‌کند.

چین هم اکنون بزرگترین خریدار نفت ایران در جهان است و توانسته است روابط اقتصادی خوبی با تهران ایجاد کند.

پکن اخیرا اعلام کرده است: از منافع خود در تهران دفاع خواهد کرد.

روسیه نیز دیگر کشوری بود که شدیدا نسبت به اقدام آمریکا انتقاد کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که نسبت به اقدامات آمریکا در اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران شدیدا نا امید کننده بوده است.

در این بیانیه آمده است:‌ ما هر کاری که برای حفظ و اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران لازم باشد انجام خواهیم داد.

این وزارتخانه روس در بیانیه خود آورده است که مسکو اقدامات لازم در سطوح بین‌الملل برای حفاظت از همکار‌ی‌های اقتصادی و تجاری با تهران را انجام خواهد داد.

در این بیانیه همچنین گفته شده روسیه به همکاری دیگر کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای برای اجرای کامل آنها همکاری خواهد کرد، چرا که ما معتقدیم این اقدام به نفع جامعه بین‌المللی است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعلام کردند، آمریکا در جایگاهی نیست که بتواند صادرات نفتی ایران را صفر کند.

وی گفت: اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند این ایده ساده لوحانه و غیرممکن را در ذهن خود نگه دارند، باید بدانند این مسئله برای آنها عواقب جدی در برخواهد داشت. آنها حتی نمی‌توانند راجع به متوقف کردن صادرات  نفت ایران فکر کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی