Print Friendly, PDF & Email
موقعیت کشیش آمریکایی که در ترکیه در بازداشت خانگی به سر می‌برد، روابط دوکشور را به شدت بحرانی کرده است. رسانه‌های ترکیه اعلام کردند دادگاهی در این کشور با پایان یافتن بازداشت خانگی و آزادی این کشیش مخالفت کرده است.

تنش بین ترکیه و آمریکا تشدید بحران در روابط ترکیه و آمریکا

 ، روز چهاشنبه، ۲۴ مرداد (۱۵ اوت)، دولت ترکیه اعلام کرد که از یک رشته کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه گمرکی بیشتری دریافت خواهد کرد. در فهرست اعلام شده در روزنامه رسمی ترکیه، اقلام متنوعی شامل برنج، خودرو، زغال سنگ و نظایر آن دیده می‌شود.

 

در پی انتشار این فهرست، معاون رئیس جمهوری ترکیه در توییتر خود نوشت که افزایش تعرفه گمرکی “در چارچوب اصل مقابله به مثل و به تلافی حملات اقتصادی آگاهانه ایالات متحده” صورت گرفته است. ساعاتی پیش از آن، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، تلویحا هشدار داده بود که ممکن است کالاهای الکترونیکی ساخت آمریکا را تحریم کند.

 

 

به گزارش بی بی سی، روز جمعه این هفته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تعرفه گمرکی بر واردات آهن و فولاد از ترکیه را افزایش داده است.

 

رئیس جمهور آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود “سیاست تجاری دروازه‌های باز” ایالات متحده در مورد واردات برخی کالاها به خصوص فولاد را مورد انتقاد شدید قرار داده و آن را عامل ورشکستگی واحدهای تولیدی در آمریکا و بیکاری گسترده کارگران صنایع معرفی کرده بود. او گفته بود که کشورهای صادرکننده فولاد به آمریکا به راه های مختلف از جمله یارانه حمایتی از تولیدات خود و وضع تعرفه بر واردات از آمریکا، امتیازی نابرابر در این زمینه به دست آورده و صنایع آمریکا را به ورشکستگی کشانده‌اند.

 

دونالد ترامپ همچنین گفته است که صنایع اساسی فلزی به خصوص فولاد و آلومینیوم در ساخت اسلحه و تجهیزات نظامی کاربرد دارد و از میان رفتن این صنایع در آمریکا به خاطر فشار واردات به معنی وابستگی صنایع نظامی به خارج بوده و با امنیت ملی این کشور مغایرت دارد.

 

علاوه بر ملاحظات اقتصادی، روابط سیاسی بین ترکیه و کشورهای غربی، از جمله آمریکا در چند سال اخیر به سردی گراییده است. کشورهای غربی ابراز نگرانی کرده‌اند که رجب طیب اردوغان که طی بیش از پانزده سال گذشته در سمت‌های نخست وزیر و رئیس جمهوری قدرت را در ترکیه در دست داشته به تدریج موازین دموکراسی در آن کشور را نادیده می‌گیرد. به خصوص پس از بازداشت‌ها و پاکسازی‌های گسترده پس از کودتای نافرجام تابستان دو سال پیش و تغییرات اخیر در قانون اساسی، ناظران غربی هشدار داده‌اند که ممکن است ترکیه، به سوی ایجاد یک حکومت خودکامه حرکت کند.

 

در حالی که ترکیه همچنان یکی از اعضای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی – ناتو – است، روابط نظامی آن کشور با روسیه نیز باعث ناخرسندی کشورهای غربی و از جمله آمریکا شده است.

 

به گزارش دویچه وله، همچنین، ادامه بازداشت آندرو برانسون، کشیش آمریکایی به اتهام ارتباط با رهبران کودتای سال ۲۰۱۶ و رد درخواست آمریکا برای آزادی او باعث شده روابط دو کشور گردد.

 

دولت ترکیه برنامه‌ریزی این کودتا را به فتح‌الله گولن، روحانی مخالف رجب طیب اردوغان که مقیم آمریکاست، نسبت داده و خواستار استرداد او بوده اما آمریکا با این درخواست مخالفت کرده است. منتقدان رئیس جمهوری ترکیه از بازداشت آندرو برانسون به عنوان “گروگانگیری” نام برده و اردوغان را متهم کرده‌اند که به منظور وارد کردن فشار بر آمریکا جهت استرداد گولن، این کشیش آمریکایی را زندانی کرده است.

 

 

پس از آنکه رئیس جمهوری آمریکا مستقیما خواستار آزادی کشیش برانسون شد، دولت ترکیه وضعیت این شهروند آمریکایی را از زندان به حبس خانگی تغییر داد. در واکنش به این اقدام، دولت آمریکا وزیران کشور و دادگستری ترکیه را تحرم کرد و ترکیه نیز گفت که متقابلا دو وزیر آمریکایی را تحریم کرده است. روز چهارشنبه، دادگاهی در ترکیه با لغو حکم حبس خانگی آندرو برانسون مخالفت کرد.

 

روز چهارشنبه، برخی رسانه‌های خبری ترکیه با انتشار تصاویری از چند صرافی در استانبول و حضور افرادی در برابر آنها، نوشتند که مردم ترکیه به خواست رجب طیب اردوغان پاسخ داده و برای فروش ارز در برابر صرافی‌ها صف کشیده‌اند و گفته‌اند که هدفشان حمایت از رئیس جمهوری است.

 

کاهش ارزش پول ملی ترکیه بر نرخ برابری بر ارزش پول کشورهای رو به رشد نیز تاثیر گذاشته است و به عنوان مثال، روز گذشته ارزش روپیه هند در برابر دلار آمریکا کاهش قابل توجهی داشت.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی