Print Friendly, PDF & Email

نجیب میقاتی اعلام کرد که دولت او همانند دولت‌های قبلی که بلافاصله بعد از تشکیل شدن دچار چالش و اختلاف می‌شد، نیست.

 به نقل از روزنامه البناء، «نجیب میقاتی» نخست وزیر مکلف لبنان در یک مصاحبه مطبوعاتی درباره آخرین تحولات مربوط به پرونده تشکیل دولت اظهار داشت: می‌دانم کار بسیار دشواری پیشِ‌روی ما قرار دارد. تشکیل دولت تنها امید لبنانی‌ها است و من همه تلاش خود را برای انجام این کار و تشکیل دولت و نه هیچ چیز دیگری به‌کار خواهم بست.

نخست وزیر مکلف لبنان افزود: اما دیگر دولتی مانند دولت‌های قبلی تشکیل نخواهد شد که بعد از سه هفته برگردیم و درباره اختلافات و درگیری‌هایی که درباره برخی قوانین و تصمیمات اتخاذشده در کابینه به وجود آمده است بحث کنیم.

نجیب میقاتی اضافه کرد: من به‌دنبال قدرت و اختیارات استثنایی و فوق‌العاده نیستم؛ بلکه می‌خواهم حداقل به‌عنوان نخست وزیر اختیاراتی داشته باشم و از آن استفاده کنم.

وی همچنین با تکذیب خبر لغو قرار دیدار با «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان در کاخ ریاست‌جمهوری تأکید کرد که هنوز تاریخی برای جلسه بعدی اعلام نشده است.

در همین حال منابع آگاه لبنانی گزارش دادند که میقاتی در آخرین دیدار خود با میشل عون اعلام کرده بود که منتظر پاسخ رئیس جمهور به ساختار نهایی دولت می‌ماند و بعد از آن تاریخ جلسه بعدی مشخص خواهد شد.

ونی و در دولت بعدی بر موارد متعدد نظارت خواهد کرد و همچنان به موضع خود در به دست آوردن وزارت کشور پایبند است؛ به‌ویژه این که ممکن است برخی طرف‌ها از جریان ۱۴ مارس در جریان انتخابات پارلمانی پیشِ‌رو اقداماتی علیه تیم رئیس‌جمهوری انجام دهند و از آنجایی که وزارت کشور مسئول نظارت بر انتخابات پارلمانی است اگر این وزارتخانه در دست تیم رئیس جمهور باشد جلوی این اقدامات گرفته خواهد شد.

منابع وابسته به کاخ ریاست‌جمهوری لبنان اعلام کردند که برخی توقع دارند رئیس جمهور را به‌روش‌های مختلف تحت فشار قرار دهند اما این اقدامات بر موقعیت و جایگاه وی تأثیر نخواهد گذاشت.

در همین زمینه «کریم البقرادونی» وزیر سابق لبنان اظهار داشت که سختگیری میشل عون ناشی از بحران اعتماد میان وی و باشگاه نخست‌وزیران سابق و تجربه دلسردکننده‌ای است که عون با «سعد حریری» رئیس جریان المستقبل در تشکیل دولت داشت، بر همین اساس او باید جایگاه و جریان سیاسی خود را در دولت آینده تقویت کند.

از طرف دیگر محافل آگاه از پرونده تشکیل دولت لبنان گزارش دادند که در زمان حاضر به چند دلیل تشکیل دولت لبنان آسان نخواهد بود:

ـ اول اینکه نخست‌وزیران سابق لبنان از نجیب میقاتی می‌خواهند میشل عون را تحت فشار قرار دهد و ساختار دولتی را تحت شرایط اضطراری اقتصادی و سیاسی و امنیتی به او تحمیل کند و اگر عون نپذیرفت برای جلوگیری از متهم شدن به مانع‌تراشی در برابر حل بحران‌ها استعفا کند.

ـ مورد دوم مربوط به بحث‌ها درباره پست‌های حاکمیتی همچون وزارت کشور و وزارت دارایی و وزارت دادگستری است که تکلیف آنها هنوز مشخص نشده است.

ـ همچنین تحقیقات مربوط به انفجار بندر بیروت نیز از جمله چالش‌های پیشِ‌روی روند تشکیل دولت جدید است و برخی در انتظار صدور اولین گزارش درباره پرونده این انفجار هستند که سپتامبر آینده منتشر خواهد شد تا پیامدهای آن در سطوح قضایی و سیاسی و مردمی روشن گردد.

ـ مورد چهارم مربوط به موضع بین‌المللی در خصوص تشکیل دولت جدید لبنان به‌ویژه آمریکاست که مدتهاست این پرونده را نادیده گرفته است و عربستان سعودی نیز هیچ گونه حمایت سیاسی و مالی از دولت میقاتی اعلام نکرده است، بر همین اساس منابع معتقدند که شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای برای تشکیل دولت در لبنان مساعد نیست؛ به‌ویژه با توجه به موضع اخیر «ولید البخاری» سفیر عربستان در بیروت که بیانگر نارضایتی سعودی‌ها از تشکیل کابینه در لبنان با حضور نمایندگان حزب‌الله بود.

منابع سیاسی لبنان در پایان اعلام کردند که بحران‌های لبنان توسط برخی احزاب داخلی و خارجی تشدید می‌شود تا تیم ریاست‌جمهوری را برای پذیرش برخی از شروط غیرمنطقی در زمینه ساختار دولت تحت فشار قرار دهند و در نهایت این شهروندان لبنانی هستند که بهای این اقدامات را می‌پردازند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی