Print Friendly, PDF & Email

درگیری های اخیر فلسطینی ها با صهیونیست ها در مسجد الاقصی و حمایت های گسترده دیگر گروه های فلسطینی از هموطنان خود در بیت المقدس، به وضوح نشان می دهد که معادله جدیدی در اراضی اشغالی جهت مقابله با ماجراجویی های اسرائیل شکل گرفته است.
همزمان با فرارسیدنِ ماه مبارک رمضان و حضور گسترده‌ترِ مسلمانان فلسطینی در مسجدالاقصی، نیروهای امنیتیِ رژیم صهیونیستی بر شدت اقدامات سرکوبگرانه خود علیه فلسطینی ها افزوده‌اند. در این راستا، یهودیان تندرو به بهانه برگزاری “عید پسح” و با همکاری نیروهای نظامی صهیونیست، نَه تنها رویه های خشنی را در قبال فلسطینی ها در پیش گرفته اند بلکه عملا مسجدالاقصی را نیز هتک حرمت می‌کنند. مساله ای که با واکنش گسترده جامعه مسلمانان فلسطینی، بویژه جریان مقاومت اسلامی در نوار غزه رو به رو شده است. در این راستا، “حماس” و “جنبش جهاد اسلامی” در هشداری صریح به صهیونیست ها اعلام کرده اند که اگر آن ها بخواهند به این قِسم اقدامات خود علیه مسلمانان و حرمت مسجدالاقصی ادامه دهند، بایستی خود را آماده پذیرش تبعات اقدامات خود نیز کنند. از این رو، جریان مقاومت در روزهای اخیر اقدام به شلیک بیش از ۳۰ راکت به سمت دریا(با هدف نشان دادن آمادگی خود به صهیونیست ها) کرده و در عین حال آژیر حمله موشکی به برخی مناطق صهیونیست‌نشین مجاور نوار غزه نیز به گوش رسیده است. در مقابل، ارتش رژیم صهیونیستی هم اقدام به بماران مناطقی از نوار غزه کرده و در عین حال بر شدت اقدامات پلیسی خود در بیت المقدس و بویژه مسجدالاقصی افزوده است. در این راستا، اینطور به نظر می رسد که تحولات اخیر در مسجدالاقصی، حامل سه علت و پیامد خاص است که توجه به آن ها در تحلیل کلی مسائل جاری کاملا ضروری است.

یک: ایجاد درکی راهبردی در ملت فلسطین جهت مواجهه با رژیم صهیونیستی
اعتراضات گسترده اخیر فلسطینی ها در مسجد الاقصی علیه نظامیان صهیونیست و متعاقبا حمایت گسترده کلیه اقشار و گروه های فلسطینی از آن ها را بایستی به مثابه جلوه ای عینی از ایجاد یک درک راهبردیِ جدید در ملت فلسطین و تقابلات آن ها با صهیونیست ها ارزیابی کرد. درکی که به طور خاص به این نکته اشاره دارد که ساژشکاری و مذاکره با رژیم صهیونیستی در طول سال های اخیر، هیچ رهاوردی الا تقویت جاه طلبی ها، زورگویی‌ها و اقدامات غیرقانونی صهیونیست ها در رابطه با ملت فلسطین نداشته است. مساله ای که نمودهای عینی آن را در قالب مذاکرت تشکیلات خودگردان فلسطینی با طرف اسرائیلی در چهارچوب مذاکراتی نظیر اسلو، کمپ دیوید ۱ و ۲، آناپولیس و غیره شاهد بودیم و در تمامی آن ها، اسرائیلی ها نه تنها هیچ احترامی به حقوق ملت فلسطین نگذاشته اند بلکه عملا بر دامنه اشغالگری خود علیه این ملت نیز افزوده اند.

از این رو، هم اکنون تمامی فلسطینی ها چه آن هایی که در قالب نمازگزار و زائر در مسجدالاقصی حاضر می‌شوند، چه آن هایی که در کرانه باختری هستند، و چه جریان مقاومت که در نوار غزه حضور دارد، همه و همه گزینه راهبردی جهت استیفای حقوق خود از اسرائیل را با استفاده از زور و مقاومت تعریف کرده اند و به این درک رسیده‌اند که صهیونیست ها جز به حکمِ زور گردن نمی نهند(این رویکرد به ویژه در شرایطی که فلسطینی ها شاهد خیانتِ برخی کشورهای عربی در عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند، بیش از پیش از اهمیت برخوردار می شود). مساله ای که در نوع خود موجب ایجاد نوعی بحران در نوعِ تفکر، گفتمان و محبوبیت تشکیلات خودگران فلسطینی نیز شده است. تشکیلاتی که در شرایط کنونی به جای توجه به منافع ملی ملت فلسطین، درگیر منازعات داخلی خود و تلاش های جریان های مختلف جهت جانشینی “محمود عباس” است(وی به شدت از بیماری رنج می برد).

*میدل ایست مانیتور در گزارشی به قدرت مقاومت ملت فلسطین در ابعاد مختلف جهت ایجاد بازدارندگی در برابر اسرائیل اشاره کرده و عملا تاکید نموده که اکنون تمامی ملت فلسطین به مبارزه قهری با اسرائیل به مثابه گزینه راهبردی خود می نگرند.

دو: تقویت چشم انداز فروپاشی دولت “نفتالی بنت”
یکی از پیامدهای عمده و اصلی درگیری های جاری در مسجد الاقصی برای رژیم صهیونیستی، سست شدنِ بیش از پیش بنیان دولت کنونی این رژیم به نخست وزیری نفتالی بنت است. این دولت که خود با ائتلافی ضعیف و شکننده و کسب نظر موافق ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان رژیم اسرائیل(کنست) موجودیت یافته، اکنون و بویژه تحت تاثیر تحولات مسجدالاقصی، با عقب نشینی برخی از جریان های مشارکت کننده در این ائتلاف و به طور خاص جریان الموحده به ریاست “منصور عباس” که چهار کرسی را در پارلمان اسرائیل در اختیار دارد رو به رو شده و عملا در معرض فروپاشی قرار گرفته است. فروپاشی که شاید پس از پایان تعطیلات “عید پسح” یهودیان و بازگشایی مجدد پارلمان رژیم صهیونیستی، اتفاق بیفتد و بار دیگر صهیونیست ها را گرفتارِ یک بحران و بن‌بست تمام عیار سیاسی کند.

*فرانسه ۲۴ در مقاله ای به تضعیف ائتلاف تشکیل دهنده دولت “نفتالی بنت” نخست وزیر اسرائیل اشاره کرده و به نوعی از فروپاشی قریب الوقوع این دولت خبر داده است.

سه: ایجاد یک موازنه راهبردی جدید در چهارچوب مبارزات فلسطینی ها با رژیم صهیونیستی
درگیری‌ اخیر در مسجد الاقصی و اعتراضات گسترده فلسطینی ها به رژیم صهیونیستی، حامل یک پیام راهبردی جدید نیز بود. در قالب این درگیری ها، نوعی اتحاد میان تمامی طیف ها و گروه های اجتماعی فلسطینی در “مقابله‌یِ سخت” با رژیم صهیونیستی به چشم می خورد. مساله ای که حداقل در سال های اخیر قابل مشاهده نبوده و اساسا یکی از مشکلات تاریخی مبارزات ملت فسلطین علیه اسرائیلی ها، وجود انشقاق در صفوف آن ها بوده است. با این حال، همانطور که در جنگ ماه می سال ۲۰۲۱ نیز شاهد بودیم، این مولفه(اتحاد طیف ها و گروه‌های مختلف فلسطینی با یکدیگر) عملا هرگونه ماجراجویی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها را به امری پُرهزینه و خطرناک برای این رژیم تبدیل کرده است. در واقع، اگر در شرایط کنونی، صهیونیست ها بخواهند دست به ماجراجویی جدیدی علیه فلسطینی ها در نوار غزه بزنند، فلسطینی های کرانه باختری و آن دسته از فلسطینی‌هایی که در قلب اراضی اشغالی هستند و تابعیت اسرائیل دارند نیز (جمعیت آن ها قریب به دو میلیون نفر است)، به صورت متحد علیه صهیونیست ها وارد میدان خواهند شد. البته که هرگونه اقدام صهیونیست ها علیه فلسطینی های ساکن کرانه باختری و حتی آن های که در اراضی اشغالی ساکن هستند نیز عملا با واکشن سنگین گروه های دیگر فسلطینی رو به رو خواهد شد. این موضوع موجب شده تا رهبران صهیونیست در هرگونه ماجراجوبی خو علیه فلسطینی ها، محاسبات جدیدی را مد نظر قرار دهند و بیش از گذشته، خود را در احترام به حقوق حقه فلسطینی ها متعهد بدانند.

*میدل ایست مانیتور در گزارشی تاکید می کند که اسرائیل در برابر تهدیداتی ک با آن ها رو به رو است، به ویژه از جانب ملت فلسطین، بیش از هر زمان دیگری آسیب پذیر شده است. با ین حال، هیچ آمادگی را جهت مقابله با این حجم از تهدیدات ندارد و فضایی پُرهزینه و مملو از خسارت را در صورت درگیری با فلسطینی ها پیش رویِ خود می‌بیند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی