Print Friendly, PDF & Email

 

اظهارات کنایه آمیز اردوغان درباره آزادی مطبوعات در ایران به شدت توهین آمیز است. در مقابل این توهین، دولت صرفا “کشورهای همسایه” را به رعایت نزاکت فراخوانده است.

گروه سیاسی صراط – چند روز پیش رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه اظهاراتی بر زبان راند که محتوای آن نوعی توهین به دولت و ملت ایران به شمار می رفت. دولت تدبیر و امید هم به آن پاسخ داد اما ابهاماتی در نحوه این پاسخ وجود دارد.

به گزارش گروه سیاسی صراط، اردوغان با اشاره به ادعای روسیه درباره خرید نفت داعش از سوی ترکیه، گفته بود ادعاهای مشابهی هم در رسانه‌های ایران “درباره پسر و دختر او” مطرح شده است.

اردوغان اظهار داشت در پی انتشار این اتهامات با حسن روحانی تماس گرفته، به صراحت این ادعاها را تکذیب کرده و از او پرسیده است “چطور یک مسلمان می‌تواند یک مسلمان دیگر را بدنام کند”. به گفته اردوغان، روحانی در توضیح انتشار این مطالب گفته است که در ایران آزادی مطبوعات وجود دارد، اما رئیس جمهور ترکیه در واکنش گفته “همه می‌دانند مطبوعات تا چه حد در ایران آزادی دارند”. او همچنین مدعی شده بعد از هشدار او، انتشار ادعاها علیه خانواده او در ایران متوقف شده است.

چند روز پس از این اظهارات، حسین جابر انصاری سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ ضمن دعوت از کشورهای همسایه به رعایت نزاکت و احترام متقابل در روابط و پرهیز از ماجراجویی و مسئولیت پذیری در اتخاذ مواضع سیاسی، اعلام کرد: ادامه پیگیری سیاست‌ها و اتخاذ مواضعی که خواسته یا ناخواسته منجر به حمایت از تروریسم در سوریه و عراق شده است تنها به تشدید بحران جاری در منطقه و افزایش مشکلات کشورهایی منجر می‌شود که به اجرای چنین سیاست‌هایی ادامه می‌دهند.

ابهاماتی که در نحوه پاسخ ایران وجود دارد چنین است: اولا دولت تدبیر و امید پاسخ رییس جمهور ترکیه را با اظهارت سخنگوی وزارت خارجه داده نه توسط رییس جمهور و یا حتی وزیر خارجه. این نکته هم می تواند مثبت و هم منفی باشد. مثبت از این جهت که ایران اظهارات اردوغان را بی اهمیت تلقی کرده و منفی از این نظر که برد و تاثیر اظهارات جابرانصاری به اندازه اثرگذاری صحبت های اردوغان نیست.

نکته دوم این است که پاسخ ایران اصل ادعای اردوغان را تایید یا تکذیب نمی کند. بالاخره یا اردوغان با روحانی تماس گرفته و چنین اظهارات توهین آمیزی بر زبان رانده یا کل ماجرا کذب است. دولت تدبیر و امید در موضع گیری خود تکلیف این قضیه را روشن نکرده است.

نکته سوم این است که به نظر می رسد پاسخ ایران هرگز همتراز با ادعاهای اردوغان نیست. رییس جمهور ترکیه اولا از موضع بالا مدعی هشدار به رییس حمهور ایران شده و اظهارات کنایه آمیز او درباره آزادی مطبوعات در ایران به شدت توهین آمیز است. در مقابل این توهین، ایران حتی نامی از ترکیه هم نبرده و صرفا “کشورهای همسایه” را به رعایت نزاکت فراخوانده است. آیا پاسخ ایران همتراز توهین ترکیه بود؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی