Print Friendly, PDF & Email

 

بخش اعظم این کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای به بررسی عملکرد هاشمی رفسنجانی در روزهای پایانی دفاع مقدس می‌پردازد. نویسنده همچنین در این کتاب با گردآوری نظرات و بیانات امام و رئیس جمهور وقت –آیت الله خامنه‌ای که مخالف پذیرش قطعنامه بوده‌اند- نشان می‌دهد که پذیرفتن قطعنامه یک اجماع کلی نبود و برخی چهره‌های سیاسی آن را به امام تحمیل کردند.

گروه فرهنگی: چند روزی از ثبت نام هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد. برای سنجش کارنامه هاشمی می‌توان به خیلی از مقاطع تاریخی این کشور مراجعه کرد. از تورم ۵۰ درصدی زمان او گرفته تا ماجرای برخورد او با منتقدانش و… . اما حتما یکی از مقاطعی که به خوبی می‌تواند نوع تفکر و عملکر هاشمی را بازنمایی کند، دوران دفاع مقدس و به صورت خاص روزهای پایانی آن است. روزهایی که در نهایت به جام زهر نوشیدن امام راحل انجامید.

به گزارش رجانیوز، هاشمی رفسنجانی در تیر ماه ۶۷ رئیس مجلس بود و از آن مهمتر اینکه مسئولیت فرماندهی جنگ را بعهده داشت. بنابراین روایت نقش او در پذیرش قطعنامه از سوی امام حتما خواندنی خواهد بود. این اتفاقی است که در کتاب «راز قطعنامه» رخ داده است.

«راز قطعنامه» چهل و هشتمین کتاب از سری کتاب‌های نیمه پنهان است که انتشارات کیهان آن را در نمایشگاه کتاب امسال به بازار آورد. کامران غضنفری پیش از این محتویات این کتاب را بصورت پاورقی در روزنامه کیهان منتشر کرده بود که چاپ این پاورقی با واکنش‌های متفاوتی همراه بود؛ اعتراض برخی از مدیران دخیل در پذیرش قطعنامه از یک سو و استقبال مردم از سویی دیگر. به همین دلیل مؤلف کتاب پس از جمع‌بندی بازتاب افکار عمومی، اقدام به جمع‌آوری اسناد بیشتری کرد تا کتاب حاضر علاوه بر مطالب چاپ شده در روزنامه، حاوی پاسخ‌هایی به برخی شبهات باشد.

غضنفری در این کتاب با مراجعه به اسناد، خاطرات، گفتگوها و کتاب‌هایی که تا کنون درباره پذیرش قطعنامه منتشر شده بود، آنها را در دسته‌بندی مشخص گردآورده تا نهایتا خواننده کتاب بتواند تحلیل جامعی از چرایی و چگونگی پذیرش قطعنامه پیدا کند.

بنابر گفته غضنفری، بخش اعظم این کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای به بررسی عملکرد هاشمی رفسنجانی در روزهای پایانی دفاع مقدس می‌پردازد. نویسنده همچنین در این کتاب با گردآوری نظرات و بیانات امام و رئیس جمهور وقت –آیت الله خامنه‌ای که مخالف پذیرش قطعنامه بوده‌اند- نشان می‌دهد که پذیرفتن قطعنامه یک اجماع کلی نبود و برخی چهره‌های سیاسی آن را به امام تحمیل کردند.

نکته دیگری که با خواندن این کتاب مشخص می‌شود این است که اگرچه هاشمی رفسنجانی در روزهای پایانی جنگ با اصرار بر کمبود امکانات، ضعف نیرویی و ورود مستقیم آمریکا به صحنه نبرد سعی در قانع کردن امام برای پایان جنگ دارد، اما واقعیت آن است که او از همان سالهای ۶۱ و ۶۲ هم بر طبل پایان جنگ می‌کوبیده و همواره دنبال راهی برای به پایان رساندن جنگ بوده است. برای مثال در جایی از «راز قطعنامه» می‌خوانیم:

«من در ذهن خودم امید بسته بودم که با این عملیات، راه ختم جنگ را باز کنم؛ به این صورت که با در دست داشتن نقاط استراتژیک، در صورت آتش بس بتوانیم خواسته های خودمان را تأمین کنیم و فکر می کردم ارزش همه نقاطی که از خاک ایران در اختیار عراق است، کمتر از ارزش نقاط تصرفی ما در منطقه عملیاتی خیبر است.»(اکبر هاشمی رفسنجانی «آرامش و چالش؛ کارنامه و خاطرات سال ۱۳۶۲» ص۵۲۲)

هم داستانی هاشمی رفسنجانی با برخی افراد معلوم الحال هم در نوع خود جالب است. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«مهندس عزت الله سحابی در مصاحبه ای در مهر ماه ۱۳۷۸ اظهار می دارد:

«در سال ۱۳۶۲ رفتم نزد آقای هاشمی و گفتم احساس می کنم مردم از جنگ خسته شده اند. ایشان گفت: من قبول دارم؛ مردم بیشتر از این کشش ندارند(!) گفتم نتیجه عملی چیست؟ ایشان گفت: به وزارت خارجه گفته ام با واسطه، کار دیپلماتیک کنند!»(محمد درودیان. «پرسش های اساسی جنگ». تهران: مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۳۸۴. ص ۱۳۶)

مرور دوباره برخی نظرات و گفته های دو دهه قبل هاشمی رفسنجانی شاید درک برخی نظرات اخیر وی درباره مسائل گوناگون از جمله رژیم صهیونیستی را هموار سازد و نشان دهد چرا او را می‌توان نماد گفتمان سازش دانست.

«راز قطعنامه» در ۳۲۰ صفحه با قیمت ۹۰۰۰ تومان توسط انتشارات کیهان منتشر شده است.

در انتها شاید بد نباشد یکی از نکات جالبی که در کتاب آورده شده را بخوانیم. این نکته از آنجا که از زبان رئیس وقت سازمان سیا گفته می‌شود قابل توجه است:

ویلیام وبستر (رئیس وقت سازمان سیا) نیز که در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۶۷ با روزنامه وال استریت ژورنال مصاحبه می کرد ، به تغییراتی که در تصمیمات رهبران ایران رخ داده اشاره کرد و اظهار نمود«به عقیده وی مسئول تغییراتی که اخیراً در تاکتیک ایرانی ها دیده می شود [عقب نشینی های پی در پی]، آقای هاشمی رفسنجانی است»(پایان دفاع، آغاز بازسازی. ص ۲۱۲)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی