Print Friendly, PDF & Email

چندی پیش یکی از مراجع عظام تقلید که از قضا متکلم، حکیم، متأله و مفسّر مشهور معاصر است در توسعه دیاثت فقهی، واژه دیاثت سیاسی را برای حراج کنندگان کشور به کار برد که برخی را ناراحت و به خود مشکوک ساخت ولی نخبگان جامعه میدانند که “حکمت یعنی قرار دادن هر چیزی در جای خود” و ایشان نیز از باب حکمت، لقب دیاثت سیاسی را به حق، در جای خود به کار گرفت.
اما نخبگان میدانند که دیاثت در بخش عملی قبائح بکار گرفته میشود و در بخش نظری باید به فکر اصطلاح حکیمانه دیگری باشیم تا از منظر حکمت نظری نیز، اصطلاحی را توسعه داده باشیم. این اصطلاح از نظر نگارنده “ارتداد سیاسی” است و از آنجا ثقل قبح عقیده و نظر بیش از فعل و عمل است؛ ارتداد نیز بسیار قبیحتر و برّنده تر خواهد بود.
لذا می‌گوئیم از آنجا که فتنه‌گران داخلی و اهل سازش با آمریکا از لحاظ سیاسی برخلاف قانون و آرمانهای انقلاب حرکت کرده و می کنند “مرتد سیاسی” به حساب می آیند چون ارتداد دینی چیزی جز کفر بعد از ایمان نیست و ارتداد سیاسی چیزی جز سازش با شیطان عظیم پس از انقلاب علیه او نیست و این ارتداد در خائنی که سابقه انقلابی‌گری بیشتری دارد بیشتر صدق می‌کند زیرا بر خلاف ایمان انقلابی سابق خود حرکت کرده و این همان ارتداد سیاسی است.
حال از آیات قرآن کریم بهره می‌بریم:
آیه۲۱۷ سوره بقره: (…وَ لا یَزالُونَ یُقاتِلُونَکُمْ حَتَّی یَرُدُّوکُمْ عَنْ دینِکُمْ إِنِ اسْتَطاعُوا وَ مَنْ یَرْتَدِدْ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَیَمُتْ وَ هُوَ کافِرٌ فَأُولئِکَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ أُولئِکَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فیها خالِدُونَ)
ترجمه: ... و مشرکان، پیوسته با شما می جنگند، تا اگر بتوانند شما را از دینتان برگردانند ولی کسی که از آیینش برگردد، و در حال کفر بمیرد، تمام اعمال نیک (سابقه گذشته) او؛ در دنیا و آخرت، بر باد می رود و آنان اهل دوزخند و همیشه در آن خواهند بود.
برداشت: دقت کنید که شیطان آنقدر روی این افراد کار میکند و با روحیه انقلابی آنان می‌جنگد تا آخر کار آنان را از دچار ارتداد سیاسی کند و انقلابی‌گری آنان را استحاله و تمام سابقه گذشته آنان را به باد دهد. جالب اینکه اهل فتنه و سازش داخلی مورد طمع آمریکا بوده و هستند و آمریکا سالها بر آنها کار کرده و آنها را حتی از سوابق‌شان پشیمان کرده است.
دیگر صریحتر از این نمی‌دانیم چه بگوییم ولی شاهد دیگری از قرآن می‌آوریم:
آیه ۵۴ سوره مائده: (یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّهٍ عَلَی الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّهٍ عَلَی الْکافِرینَ یُجاهِدُونَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ…)
ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید! هر کس از شما، از آیین خود بازگردد، ( به خدا زیانی نمی رساند خداوند جمعیّتی را می آورد که آنها را دوست دارد و آنان ( نیز ) او را دوست دارند، (شاخصه آنها بر خلاف شما آن است که) در برابر مؤمنان متواضع، و در برابر کافران سرسخت هستند؛ آنها در راه خدا جهاد می کنند، و از سرزنش هیچ ملامتگری هراسی ندارند…
برداشت: در این آیه اشاره می کند که خداوند اهل ارتداد را کنار می‌زند و بجای آنها قومی را می آورد که بر خلاف اهل ارتداد چند صفت دارند که در توسیع سیاسی آیه چنین اند که عشق و دوستی آنها بجای دوستی با شیطان بزرگ با خداوند است و خشم و فریادشان برای انقلابیون داخلی نیست بلکه در مقابل انقلابیون داخلی، متواضع و در مقابل شیطان بزرگ، سرسخت هستند و آنها نه اهل سازش که اهل مبارزه با شیطانند و اگر کسی آنها را سرزنش کند و علیه آنها برچسب افراط بزند اهمیتی نمیدهند. جالب اینکه مقام معظم رهبری همیشه میفرماید: به جوانان انقلابی و متدین برچسب افراطی نزنید.
این آیه نیز در بیانِ ویژگیهای اهل ارتداد سیاسی صریح است.
شاهد آخر را نیز از قرآن کریم می‌آوریم:
آیه ۲۵ سوره محمد صلی الله علیه و اله: (إِنَّ الَّذینَ ارْتَدُّوا عَلی‏ أَدْبارِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما تَبَیَّنَ لَهُمُ الْهُدَی الشَّیْطانُ سَوَّلَ لَهُمْ وَ أَمْلی‏ لَهُمْ)
ترجمه: کسانی که بعد از روشن شدن هدایت برای آنها، پشت به حق کردند، شیطان اعمال زشت‌شان را در نظرشان زینت داده و آنان را با آرزوهای طولانی فریفته است!
برداشت: اهل ارتداد سیاسی حقیقت هدایت و انقلاب را می دانند لذا جاهل نیستند بلکه آنها از روی آگاهی پشت به انقلاب میکنند اما این مشکل از کجا بوجود آمده است؟ آیه مبارکه میفرماید این کار حاصل کار شیطان (بزرگ) است که برای آنها زشتیها را بزک میکند و آنها را با وعده های طولانی می فریبد؛ جالب اینکه مقام معظم رهبری چندین بار مسئله بزک کردن آمریکا را هشدار داده است.
با توجه به آیات قرآنی و بدون نیاز به تفصیل بیشتر، قضاوت را به خواننده محترم می‌سپاریم.
کلام آخر اینکه آیا بجز فتنه گران داخلی و اهل بزک و سازش، کسانی هستند که مشکوک به ارتداد سیاسی باشند؟ مثلاً کسانی که در بلاد کفر کشف حجاب می‌کنند و علاوه بر گناه کبیره، آبروی جمهوری اسلامی را در بخش امنیت سیاسی می‌برند آیا مشکوک به این صفت نیز هستند؟ این مسئله باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی