Print Friendly, PDF & Email

شاید یکی از مهمترین محورهای مورد پیگیری توسط فعالان بازار و عرصه اقتصادی، وضعیت تحریم مبادلات و اطلاع رسانی مالی در قبال ایران باشد، تحریمی که به واسط آن شرکت سوئیفت به عنوان یک شرکت ارائه دهنده خدمات در این حوزه، به بهانه تبعیت از قوانین اتحادیه اروپا، ارائه خدمات مالی به بانک‎های ایرانی را لغو کرده و عملا مشکلاتی برای نقل و انتقالات مالی فعالان اقتصادی به وجود آمد.
به گزارش رجانیوز، بررسی متن برجام نشان می دهد که با وجود پذیرش محدودیت‎های گسترده از سوی ایران در برنامه هسته‎ای خود، اروپا حاضر به لغو تحریم‎های مرتبط با این خدمات حتی پس از ۸ سال نیز نشده است.
در همین رابطه دکتر جلیلی در جلسه بررسی برجام با اشاره به تحریم‎های اروپا در این باره می‎گوید:
نکته‌ی بعدی که وجود دارد بحث تحریم سوئیفت است که به هر حال یک بحث بسیار مهم و اساسی در آن خدمت رسانی، خدمات پیام رسانی بانک هاست که باز تعلیق تحریم سوئیف را به ۸ سال بعد موکول کرده است.
همانطور که ملاحظه می‌فرمائید در بند ۲۰ پیوست ۵ اگر ملاحظه بفرمائید بیان می‌کند که هشت سال بعد چه کار خواهد کرد؟ می‌گوید من تازه هشت سال بعد مفاد آئین‌‌نامه ها را لغو می‌کنم و قانونش را هشت سال بعد تازه تعلیق (و نه لغو) خواهم کرد.
این بند می‌گوید در بخش ۱-۱-۴ (که همین سوئیفت است، یعنی همان تحریم‌‌های مربوط به خدمات پیام رسانی مالی) تحریم شرکت‎های خدمات پیام رسانی همچون سوئیفت پابرجاست و بنا بر این بانک‌‌های عمده‌ی ما که می‌خواهند از این خدمات استفاده کنند دچار مشکل خواهند شد این در حالی است که در این هشت سالی که اعلام شده، این تحریم حتی تعلیق هم نمی‌شود این پیام نامطلوبی دارد برای بحث مناسبات بانکی که دارند در جهت کار سایر بانک‌ها با بانک‌های جهانی.
البته نکته تاسف بار اینکه اخیراً یکی از عزیزانی که یک تجربه‌ی بسیار طولانی در این موضوع دارد ایشان این را بیان می‌کردند که حتی بعد از هشت سال هم که این تحریم سوئفت تعلیق می‌شود سوئیفت چون نرم‌افزارش آمریکائی است و جزء تحریم‌های اولیه حساب می‌شود تحریمش بعد از هشت سال هم باقی می‌ماند که حتی تعلیق هم نخواهد شد.
این بحثی است که براساس آن نرم‌افزار سوئیفت که بیان شد. این را اخیراً یکی از دوستانی که مدیریت داشتند در این عرصه‌ها بیان می‌کرد.
جلیلی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان نیز ماجرای باقی ماندن تحریم سوئیفت را اینگونه توضیح می دهد:
ببنید همین سوئیفت که من عرض کردم همین اتحادیه اروپا می‌گوید سوئیفت را تا هشت سال دیگر تعلیق نمی‌کند؛ می‌گوئیم هشت سال دیگر که تعلیق می‌کنید، هشت سال دیگر که تعلیق می‌کنید آن‌وقت نرم‌افزارش چه می شود؟ این را دوستان بانک مرکزی بیان می‌کردند می‌گفتند این را من از آقای دکتر شیبانی، رئیس سابق بانک مرکزی شنیدم می‌گفتند این نرم‌افزار سوئیفت باز چون جزء تحریم‌های اولیه آمریکا است یعنی بعد از هشت سال هم شما نمی‌توانید استفاده کنید این ارتباطی که شما سئوال فرمودید و دنبال می‌شود با هم و تاثیری که این‌ها بر هم خواهند داشت.
باید متذکر شد که این شیطنت اروپا که تحریم سوئیفت را به ۸ سال دیگر موکول کرده است، مخالف متن اصلی توافق است. در بند ۱۹ برجام آمده است که اروپا در روز اجرا باید خدمات سوئیفت را آزاد کند.
۱۹.The EU will terminate all provisions of the EU Regulation, as subsequently amended, implementing all nuclear-related economic and financial sanctions, including related designations, simultaneously with the IAEA-verified implementation of agreed nuclear-related measures by Iran as specified in Annex V, which cover all sanctions and restrictive measures in the following areas, as described in Annex II
۱۹- اتحادیه اروپایی همه مفاد «مقررات اتحادیه اروپایی» و اصلاحات متعاقب آن، که کلیه تحریمهاي اقتصادي و مالی مرتبط با هسته اي را اجرائی می سازد، از جمله فهرست افراد مشخص شده ي مربوطه، را همزمان با اجراي اقدامات توافق شده مرتبط به هسته اي توسط ایران، به نحو مشخص شده در پیوست ۵ که از سوي آژانس راستی آزمایی شده باشد، لغو خواهد کرد و (این لغو) شامل تمامی تحریمها و اقدامات محدودکننده در حوزه هاي زیر، که در پیوست ۲ تشریح شده، خواهد بود.
iv. Supply of specialised financial messaging services, including SWIFT, for persons and entities set out in Attachment ۱ to Annex II, including the Central Bank of Iran and Iranian financial institutions
ارائه خدمات پیام رسانی مخصوص مالی از جمله سوئیفت براي افراد و نهادهاي نامبرده شده در الحاقیه ي ۱ پیوست ۲ شامل بانک مرکزي جمهوري اسلامی ایران و موسسات مالی ایرانی
اما در ضمیمه ۵ که از نظر زمانبندی اجرای تعهدات مرجعیت دارد، برداشته شدن تحریم سوئیفت به روز انتقال(۸ سال پس از روز اجرا) موکول شده است.

Terminate the provisions of Council Regulation (EU) No ۲۶۷/۲۰۱۲ and suspend the corresponding provisions of Council Decision ۲۰۱۰/۴۱۳/CFSP specified in Sections ۱.۱.۴, ۱.۳.۲ (in so far as it concerns Articles ۱۵ and ۱۸ of Council Decision and Articles ۳۶ and ۳۷ of Council Regulation); ۱.۵.۱ and ۱.۵.۲ (in so far as it concerns Ballistic Missiles restrictions); ۱.۶.۱ – ۱.۹.۱ of Annex II.
۲۰.اتحادیه اروپایی:
۲۰.۱. اقدام به لغو مفاد آیین نامه اجرایی شماره ۲۰۱۲/۲۶۷ شورای اتحادیه اروپایی و تعلیق مفاد متناظر در تصمیم شماره ۴۱۳/۲۰۱۰ شورای اتحادیه اروپایی خواهد نمود، به شرح مصرح در در بخش های ۱.۱.۴، ۱.۳.۲ (تا جاییکه به مواد ۱۵و ۱۸ تصمیم شورا و مواد ۳۶ و ۳۷ آیین نامه اجرایی شورا مربوط می شود)، و بخش های ۱.۵.۱ و ۱.۵.۲ (تا جاییکه به محدودیت های ناظر بر موشک های بالیستیک مربوط می شود)، و بخش های ۱.۶.۱ تا ۱.۹.۱ پیوست شماره دو.
این در حالی است که مطابق با این بند، اتحادیه اروپا متعهد شده است که تنها مفاد آیین نامه اجرایی ۲۰۱۲/۲۶۷ را لغو و درباره تصمیم (Decision) شماره ۴۱۳/۲۰۱۰ شورای اتحادیه اروپایی که در آن به موضوع تحریم سوئیفت نیز پرداخته است، تصریح شده بخش ۱.۱.۴ که همان بند مربوط به تحریم سوئیفت است با زیرکی تمام، به روز انتقال موکول شده و در آن روز نیز اعلام شده است که تنها تعلیق خواهد شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی