Print Friendly, PDF & Email

چگونگی تشکیل لشگر ۲۷ محمد رسو ل الله و نقش حاج احمد متوسلیان در عملیات الی بیت المقدس

Šبخشی از شناسنامه جنگ

شناسنامه جنگ بدون حاج احمد متوسلیان کامل نیست. اگر بخواهیم شناسنامه جنگ را پر کنیم باید اول به سراغ احمد متوسلیان برویم تا شناسنامه جنگ پر شود.

آشنایی من با حاج احمد متوسلیان تقریبا از تابستان سال ۶۰ شروع شد. حضرت امام که حکم فرماندهی سپاه را به من دادند، قصد داشتیم عملیات کنیم و این در حالی بود که ما هیچ تیپ و لشکری نداشتیم! جنگ بدون تیپ و لشکر نمی­شود. باید تیپ و لشکر درست می­کردیم و تشکیل تیپ و لشکر، بدون وجود مردان قهرمان امکان نداشت.

این که چطور ما حاج احمد را کشف کردیم بنابر یک ضرورت بود. هر کدام از این مردان و قهرمانان، از “رأس البیشه” تا “اوشنویه” بخشی از خط دفاعی را در دشت و کوهستان گرفته بودند و می‌جنگیدند. هر کدام هفتصد، هشتصد رزمنده داشتند و باید خط را نگه می‌داشتند.

 “مهدی باکری”در آبادان، “اصغر وصالی”در بازی‌دراز، حاج “همت”در اوشنویه، حاج احمد در مریوان و… بعضا هم همدیگر را نمی­شناختند و با یکدیگر ارتباطی نداشتند.

Šتشکیل تیپ یک رویا بود

عملیات “طریق القدس” که تمام شد ما ۱۴ عملیات را طراحی کردیم که برای تایید رفت به شورای عالی دفاع که در آن زمان مقام معظم رهبری رئیسش بود.

 عملیات “فتح المبین” که آغاز شد ما برای عملیات بر روی توان نظامی ۷ تیپ برنامه‌ریزی کرده بودیم در صورتی که موجودی ما ۳ تیپ بیشتر نبود.  برای ادامه ۱۴ عملیات­ طراحی شده باید به دنبال تشکیل تیپ­های بیشتری می‌رفتیم.

 بنابراین من با این نیت، از “دزفول” به “کرمانشاه” و از آنجا به “پاوه” رفتم. تقریبا بعد ازظهر بود که  رسیدم به روستای “نودشه” که حاج همت در آن مستقر بود؛ روستایی کوچک که زیر ۱۰۰ نفر جمعیت داشت در دامنه کوهی دره مانند.

 در خاطرم هست که حاج همت برای پذیرایی از ما انار چیده بود که در آن برهوت با ارزش بود. با همت صحبت کردم و ماجرا را توضیح دادم. گفتم: «من آمده­ام اینجا تا شما را باخودم ببرم جنوب.»

گفت: «فردا صبح زود برویم مریوان  که دشمن دید تیر ندارد و با حاج احمد هم صحبت کنیم اگر موافقت کرد با هم می­آییم.»

صبح زود راه افتادیم. از مسیر راه خون، “طُویله”و “دیاله”حرکت کردیم و صبح زود قبل از طلوع آفتاب رسیدیم مریوان.

رفتیم پادگان مریوان و بعد از سلام و احوالپرسی به احمد متوسلیان گفتم: «می­خواهم ببرمت جنوب تا یک تیپ  تشکیل بدهید.» چون در آن زمان تشکیل تیپ یک رویا بود، احمد با تعجب پرسید: «تیپ!؟»

احمد و همت گفتند ما به یک شرط می­آییم، اجازه بدهید برویم حج. آن عکسی که در لباس احرام در حج همه ما دیده‌ایم، برای همان دوران است.

Šاحمد فرمانده تیپ محمدرسول‌الله

حاج احمد و حاج همت و “محمود شهبازی”تیپ را درست کردند و از برادر “صیاد شیرازی”خواستیم که “دوکوهه”را در اختیار تیپ “۲۷ محمدرسول‌الله”قرار دهند. تیپ جدید در دو کوهه مستقر شد.

گفتم: «از شما سه نفر باید یک نفر فرمانده تیپ بشود.» همه به هم تعارف می­کردند؛ احمد به همت، همت به شهبازی. گفتم: «۴۸ ساعت به شما مهلت می­دهم تا فرمانده تیپ مشخص شود.»

 آنها موافقت کردند و حاج‌احمد برای فرماندهی تیپ پیشنهاد شد.آقای شهبازی به عنوان قائم‌مقام ایشان تعیین شد و حاج‌ همت هم مسئولیت رئیس ستاد پشتیبانی تیپ را به عهده گرفت.

Šمثل یک ژنرال کارکشته

تیپ تازه‌ تاسیس ۲۷ محمدرسول‌الله در عملیات فتح‌المبین به ارتش عراق حمله کرد. خیلی از دوستان باور نمی‌کردند؛ چرا که حاج احمد و نیروهایش در غرب با لشکرهای قدر عراق روبرو نشده بودند.

 بعضی­ها می­گفتند بعید است که چنین تیپی بتواند با لشکرهای زرهی عراق بجنگد و بتواند پا به پای لشکرهای قدیمی سپاه، مانند لشکر “۱۴ امام حسین علیه‌السلام“با عراقی­ها بجنگند. بچه­هایی که در غرب در کوهستان جنگیده بودند، چطور می­توانند در دشت با دشمن هم بجنگند؟ از ابتدا چنین تردیدی در مورد بچه‌های تیپ ۲۷ محمدرسول‌الله که به جنوب آمده بودند وجود داشت.

 عملیات فتح المبین که شروع شد اضطراب ما هم شروع شد. عملیات ساعت ۲۳ بود. “حسن باقری”با من تماس گرفت، گفت: «هر چه به احمد می­گویم کجایی؟ می­گوید من دارم می­روم جلو.» ساعت ۲ بعد از نیمه شب بود، هنوز احمد داشت می‌رفت جلو.

 احمد نیروها را از خط مقدم و میادین عراقی­ها عبور داده بود و درست رفته بودند بالای سر توپخانه عراق. این جوان برومند آنقدر ماهرانه، دقت به خرج داده بود که انگار یک ژنرال کارکشته است.

احمد از نظر دقت فوق­العاده آدم عجیبی بود و آنقدر به بچه­ها عشق می­ورزید که اگر کوچکترین زخمی برمی‌داشتند طاقت نمی­آورد و در عین حال با تحکم با نیروهایش برخورد می­کرد. “حسین خرازی”، “احمد کاظمی”و احمد متوسلیان فرماندهانی بودند که دقت بالایی داشتند.

Šرمز پیروزی

 ما باید برای عملیات بعدی خیلی سریع عمل می­کردیم؛ چون دشمن دست ما را خوانده بود، نمی‌توانستیم وقتی را که برای عملیات فتح­المبین گذاشته بودیم،  برای عملیات “الی بیت­المقدس” هم بگذاریم.

 بعد از فتح‌المبین احساس کردیم که عراق دارد دست ما را می­خواند، لذا تمام مرخصی نیروها را لغو کردیم و مقدمات عملیات بیت‌المقدس، کمتر از ۴۰ روز آماده شد.

عملیات بیت­المقدس برای ما مهم بود؛ مهم­ترین منطقه عملیات منتهی‌الیه جاده خرمشهر، یعنی روبروی خرمشهر بود. برای من مثل روز روشن بود که فردا صبح تیپ ۱۰ عراق از طرف خرمشهر حمله می­کند.

هیچ‌کس را بهتر از حاج احمد متوسلیان در میان فرماندهان پیدا نکردم. هر کس در چهره  احمد نگاه می­کرد صبوری و مقاومت را می‌دید. لذا تصمیم گرفتیم تیپ ۲۷محمدرسول‌الله را با فرماندهی حاج احمد متوسلیان در منتهی‌الیه جاده خرمشهر مستقر کنیم؛ جایی که پیشانی جبهه ما نسبت به جبهه عراق بود.

 طبیعی بود که همان ساعات اولیه درگیری شروع بشود و همین‌طور هم شد؛ انگار عراقی­ها همه جنگ را رها کرده بودند و آمده بودند درست نقطه­ای که دست حاج احمد بود.

 ما هر ۲-۳ دقیقه بیسم­ها را کنترل می­کردیم. وضعیت جبهه احمد طوری شده بود که ما می­گفتیم آیا احمد می­تواند مقاومت کند یا نه؟ و چه پیش خواهد آمد؟

Šفرماندهی­ خانوادگی و رفاقتی

در مستند “آخرین روزهای زمستان”خیلی از صحبت­های من به صورت ناقص پخش شد، باید درباره حاج احمد حق مطلب ادا می­‌شد و توضیحات بیشتری داده می­شد تا کسی درباره حاج احمد برداشت غلطی نکند.

در آن سکانس مستند آخرین روزهای زمستان که مربوط به حاج احمد متوسلیان است در واقع می‌گوید: «من نمی‌مانم تا بچه­هایم هم شهید نشوند.»

حاج احمد حفظ جان بچه­ها را کمتر از آزادی خرمشهر نمی­دید؛ لذا احمد باید آن کار را  انجام می‌داد – بر فرض اگر همان چیزی بود که در این مستند به نمایش گذاشتند – تا منِ محسن رضایی و حسن باقری و “رشید”را پای کار می­کشاند. تا جان بچه­ها حفظ شود؛ چرا که شیوه فرماندهی ما- به مانند غربی­ها کلاسیک نبود که تابع قوانین خشک و عاری از عواطف انسانی باشد- بلکه شیوه فرماندهی­مان خانوادگی و رفاقتی بود.

 اگر کسی غیر از احمد بود من شک ندارم که آن نقطه از دست می­رفت و اگر آن نقطه از دست می­رفت، کل جاده خرمشهر از دست می­رفت. مقاومت حاج احمد رمز پیروزی ما در عملیات بیت المقدس بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی