Print Friendly, PDF & Email

وظایف نیروی زمینی سپاه پاسداران چیست؟

نیروی زمینی سپاه پاسداران، در ابتدا با دفاع از انقلاب اسلامی در مقابل تحرکات ضد انقلاب در کردستان، سیستان و بلوچستان، ترکمن صحرا و… کار خود را آغاز کرد و با آغاز جنگ ایران و عراق با گسیل نیروهای خود به مرزهای جنوب وغرب نقش فعالی را به عهده گرفت.

به گزارش خبرنگار دفاعی – امنیتی باشگاه خبرنگاران، نیروی زمینی سپاه، بخشی ازسپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به طور رسمی فعالیت خود را از شهریور ۱۳۶۴ به فرماندهی سرلشکر یحیی صفوی آغاز کرد.

نیروی زمینی سپاه در آغاز تاسیس، بدنه اصلی سپاه پاسداران را تشکیل می‌داد.

این نیرو در ابتدا با دفاع از انقلاب اسلامی در مقابل تحرکات ضد انقلاب در کردستان، سیستان و بلوچستان، ترکمن صحرا و… کار خود را آغاز کرد و با آغاز جنگ ایران و عراق با گسیل نیروهای خود به مرزهای جنوب وغرب، نقش فعالی را به عهده گرفت.

لشکرها و تیپ‌های نیروی زمینی سپاه پاسداران به موازات ارتش در استان‌های مختلف تشکیل شده‌اند.

این نیرو اکنون علاوه بر حضور گسترده در سراسر کشور، مسئولیت حفظ امنیت در برخی از شهرها و حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی را به عهده دارد.

همچنین نیروی زمینی سپاه  پاسداران، در استان‌ها فرماندهی سازمان بسیج آن استان را نیز عهده‌دار است.

فرماندهان

سرلشکر سید یحیی صفوی ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸
سرلشکر مصطفی ایزدی ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۱
سرلشکر محمدعلی جعفری ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۴
سرلشکر شهیداحمد کاظمی ۱۳۸۴
سرتیپ زاهدی ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷
سرتیپ محمدجعفر اسدی از تیر ۱۳۸۷
سرتیپ محمد پاکپور از اردیبهشت ۱۳۸۸ تاکنون

رده‌های سازمانی نیروی زمینی سپاه‌ در  استان‌ها:

سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی
سپاه شهدا استان آذربایجان غربی
سپاه حضرت عباس استان اردبیل
سپاه صاحب الزمان استان اصفهان
سپاه سید الشهداء استان البرز
سپاه امیرالمومنین استان ایلام
سپاه امام صادق استان بوشهر
سپاه امام حسن مجتبی استان تهران
سپاه قمر بنی هاشم استان چهارمحال و بختیاری
سپاه انصار الرضا استان خراسان جنوبی
سپاه امام رضا استان خراسان رضوی
سپاه جوادالائمه استان خراسان شمالی
سپاه ولیعصر استان خوزستان
سپاه انصارالمهدی استان زنجان
سپاه قائم آل محمد استان سمنان
سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان
سپاه فجر استان فارس
سپاه صاحب الامر استان قزوین
سپاه علی بن ابیطالب استان قم
سپاه بیت المقدس استان کردستان
سپاه ثارالله استان کرمان
سپاه نبی اکرم استان کرمانشاه
سپاه فتح استان کهگیلویه و بویر احمد
سپاه نینوا استان گلستان
سپاه قدس استان گیلان
سپاه حضرت اباالفضل استان لرستان
سپاه کربلا استان مازندران
سپاه روح‌الله استان مرکزی
سپاه امام سجاد استان هرمزگان
سپاه انصارالحسین استان همدان
سپاه الغدیر استان یزد

نیروی زمینی

نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخشی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به طور رسمی فعالیت خود را از شهریور ۱۳۶۴ به فرماندهی سردار سید یحیی رحیم صفوی آغاز کرد.

این نیرو که می‌توان گفت بدنه اصلی و اولیه سپاه است، در آغاز تاسیس سپاه دراردیبهشت ۱۳۵۸ شالوده اصلی آن را تشکیل می‌داد. در ابتدا با سرکوب شورش‌های بلوچستان و کردستان و ترکمن صحرا و واقعه ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ کار خود را آغاز کرد و با آغاز جنگ ایران و عراق با گسیل نیروهای خود به مرزهای جنوب وغرب نقش فعالی را به عهده گرفت که به علت مخالفت‌های بنی صدر با مشکلات زیادی در تامین تسلیحات مواجه بود.

– فرماندهان

– قرارگاه ها

– لشکرها

– تیپ‌های مستقل

نیروی هوایی

نیروی هوای سپاه کار خود را در اواخر سال ۶۴ به فرماندهی مهندس موسی رفان با چند هواپیمای کوچک در گوشه‌ای از فرودگاه مهرآباد آغاز کرد.
به مرور در سالهای اولیه بعد از جنگ با ورود هواپیماهای ایلوشین و سوخو وهلیکوپتر میل۱۷ قدرتمند شد.این نیرو به عنوان کاربر اصلی موشکهای دوربرد شهاب ۳ می‌باشد.
پایگاهای آن در تهران مشهد شیراز و چند نقطه دیگر مستقر است.

فرماندهان:

 •  مهندس موسی رفان
 • سرتیپ دوم خلبان محمد حسین جلالی
 • آقای حسین دهقان
 • سرتیپ دوم خلبان قالیباف ۷۶تا ۷۹
 • سرتیپ احمد کاظمی ۷۹ تا۸۴
 • سرتیپ دوم زاهدی ۸۴
 • سرتیپ سلامی ۸۴
 • سرتیپ حاجیزاده ۸۸ تا کنون

روند شکل گیری نیروی دریایی سپاه

 

نیروی دریایی سپاه به پیشنهاد محسن رضایی و فرمان امام خمینی(ره) و به فرماندهی حسین علایی در سال ۱۳۶۴ تشکیل شد. این نیرو به سرعت با استراتژی قایقهای تندرو در عملیات‌های مختلف جنگ از جمله والفجر ۸ فتح اسکله الامیه درگیری با نیروی دریایی آمریکا توسط نادر مهدوی در مهر ۱۳۶۶ وهمچنین گشتهای پراکنده در خلیج فارس و تنگه هرمز به تجربه اندوزی پرداخت و آرام آرام به یک نیروی تاثیرگذار تبدیل گشت.

در سال ۶۹ علی شمخانی به فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه منصوب شد و برای بازسازی توان تحلیل رفته آنها تلاش کرد. در این زمان تسلیحاتی چون زیردریایی کیلو کلاس شناور تندرو هودونگ موشکهای دریایی c۸۰۲ c۷۰۱ و کرم ابریشم FL۱۰ قایقهای توپدار سریع السیر و… به سازمان رزم نیروی دریایی پیوست.

در دوران فرماندهی سرلشکرصفوی بر سپاه و دریادار صفاری این نیرو بسیار قدرتمند شد.

از اتفاقات غرورآفرین این نیرو دستگیری نظامیان انگلیسی در خرداد ۱۳۸۳ و فروردین ۱۳۸۶ به دست ناوسالار یکم (ناخدا یکم) ابوالقاسم آمانگاه در دهانه اروند رود و اخطار به ناوهای آمریکایی برای خروج از آبهای ایران در دی ۱۳۸۶ و فروردین ۱۳۸۷ می‌باشد.

 در حادثه ۳فروردین ۱۳۸۷ (۸ملوان و ۷ تفنگدار بریتانیایی) از ناو کورنووال وارد آبهای ایران شدند که بلافاصله به محاصره پاسداران پایگاه اروند سپاه در آمده و بدون هیچ مقاومتی تسلیم شدند.

 به دلیل شراط خاص جزیره ابوموسی و مشکلات موجود با امارات بر سر مالکیت آن حفاظت از آن توسط سپاه به شدت انجام می‌شود و اطراف آن به یک دژ موشکی هدایت شونده خودکار و پدافندی سنگین مجهز شده‌است.

این نیرو هم اکنور دارای بیش از ۱۰۰۰ قایقق فوق سریع کلاس عاشورا طارق ذوالجناح باور می‌باشد. کنترل دریایی خزر و عمان نیز به ارتش واگذار شده‌است.

فرماندهی این نیرو هم اکنون بر عهده دریادار دریادار فدوی است.

سپاه دارای قایق های تندرو متفاوتی است و همچنین از دست یابی به سریعترین قایق تندرو جهان بصورت جنگی در سال ۱۳۹۰  خبر داده است. این قایق های تندرو در واقع سریعترین قایق های تندرو جهان هستند که قبل از قایق جنگی شدن بصورت قایق مسابقه ای بودند که سپاه به صورت مخفیانه و با پرچم هنگ کنگ آنها را به ایران رساند.

ستاد فرماندهی آن در سرخه حصار تهران و مناطق یکم بندرعباس ، دوم بوشهر ، سوم ماهشهر ، چهارم چالوس و پایگهای آن اروندکنار, عسلویه, چابهار، جزیره خارک، فارسی. لارک، تنب می‌باشد.

ایران چگونه تندرو ترین قایق دنیا را خرید، کپی زد و مسلح کرد؟!

 

پس از نتایج به دست آمده در عملیات کربلای ۵ که در آن عراق با همه گونه آمادگی اطلاعاتی، تسلیحاتی و لجستیکی حضور داشت و ایران نیز دو هفته قبل از آن عملیات ناموفق کربلای ۴ را به دلیل ارسال اطلاعات ماهواره ای به دشمن (توسط آمریکا) پشت سر گذاشته بود، کشورهای پشتیبان عراق وارد مرحله جدیدی در حمایت های خود از صدام شده و به رویارویی مستقیم با ایران پرداختند.

بیشترین نقش فعال را در این مرحله آمریکایی ها ایفا کردند. به طوری که ایجاد مشکل در مسیرهای صادرات و واردات دریایی، حمله به کشتی های ایرانی، ورود به آب های سرزمینی ایران، حمله به سکوهای نفتی، انهدام ناوهای جوشن و سبلان و از همه بی شرمانه تر، ساقط کردن یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس با ۲۹۰ نفر انسان بی گناه بخشی از آن اقدامات بوده است. بعد از عملیات کربلای ۵ حضور آمریکایی ها بسیار متفاوت از قبل شد. در اوایل سال ۶۶ ، تعداد ۸۵ ناو و شناور آمریکایی در جنگ با ایران حضور فعال داشتند در حالی که تا پیش از این سال حدود ۱۰ فروند فعال بود. در این مقطع حساس، مسوولیت به سپاه واگذار شد تا در این منطقه به اقدامات متقابل و دفاع دست بزند و می توان گفت شکل گیری نیروی دریایی سپاه با حضور آمریکایی ها همزمان شد.

قایق تندروی سپاه

در آن زمان قایق های تندرو که شاید معروف ترین آن ها قایق های “عاشورا” باشند، به تنهایی به مین های دریایی، پرتابگرهای راکت ۱۲ تایی ۱۰۷ میلیمتری با حداکثر برد ۵٫۸ کیلومتر و تیربارهای ۷٫۱۲ میلیمتری مجهز بودند و راکت انداز آرپی جی و یا موشک های دوش پرتاب سطح به هوا نیز در آنها مشاهده می شد. البته در آن دوران برای کاهش خطای شلیک، راکت ها از فضا نزدیک به سمت کشتی های دشمن شلیک می شد.

از اسفندماه ۶۵ تا پایان جنگ، حدود ۱۰۰ عملیات مقابله به مثل اجرا شد. ابتدا در مقابل هر شش کشتی مورد تهاجم ایرانی، یک کشتی دشمن مورد تهاجم قرار می گرفت. در سال ۶۶ این نسبت یک به یک شد و در سال ۶۷ در مقابل هر دو کشتی ایرانی، به سه کشتی دشمن حمله می شد و بدین ترتیب استفاده از قایق های تندرو به عنوان دکترین عملیاتی بسیار کارآمد، موثر و کم هزینه در نبردهای دریایی مطرح و تثبیت گردید.

در واقع قایق های تندرو به قدری موفق بودند که شکل گیری نیروی دریایی سپاه بر اساس آنها صورت گرفت و این موفقیت همچنین باعث تحول در دکترین حوزه های مختلف شد. هر چند قایق های تندرو در سایر نقاط دنیا نیز مورد استفاده قرار می گیرد ولی آنچه در ایران اتفاق افتاد و تولید علم محسوب می شود، استفاده از شناورهای تندرو است که در شرایط مختلف دریا، پایداری داشته و توانایی حمل و به کارگیری انواع سلاح را دارند.

پس از جنگ تحمیلی، تلاش برای به خدمت گرفتن بهترین شناورهای تندروی دنیا در کنار توسعه بومی آنها و سایر فناوری های کاربردی نظیر سلاح، ادوات ناوبری و مسیریابی و سامانه های مخابراتی امن آغاز شد و با روندی بی توقف و رو به رشد ادامه یافت. در زمینه های تسلیحاتی، به کارگیری پایدار کننده های هیدرولیکی و سامانه کنترل آتش، باعث شلیک موثرتر راکت ۱۰۷ میلیمتری از فاصله دورتر و چند کیلومتری (بیشتر از برد سامانه هایی مانند فالانکس) شده و نصب توپ های ۲۳ میلیمتری تک لول نیز آتش سنگین تری در مقایسه با تیربارهای ۷٫۱۲ میلیمتری ایجاد می نماید.

اما در عصری که در تمام رده ها سلاح موشکی یافت می شود، موشک های کروز کوتاه برد و میان برد دریایی با عملکرد خودکار، شناورهای تندروی ایرانی را حتی از برد توپ های کالیبر بالای ناوهای دشمن دور نگه می دارند. همچنین سطح مقطع کم این قایق ها و سرعت بالای آنها، ترک سریع محل شلیک و عدم فرصت کافی برای پاسخ دشمن را ممکن می سازد. در حال حاضر شناورهای تندروی نیروی دریایی سپاه از متوسط سرعت حدود ۵۵ گره دریایی (نات) برخوردار بوده و شناورهایی با سرعت ۶۰ تا ۷۰ نات نیز موجود است.

جنگ دریایی

فرشتگان مرگ؛ از “عاشورا” تا “بلیدرانر”

همان طور که گفته شد، ایده به کارگیری قایق های تندرو به همراه تسلیحات سبک و نیمه سنگین، از دل احتیاجات جنگ و ذهن خلاق نیروهای بومی و با اتکا به توان فنی موجود بیرون آمد. هر چند در آن زمان قایق های تندرو و فاقد تجهیزات پیشرفته ارتباطی، ناوبری و تسلیحات قابل توجه بودند، اما عملکرد موثر عملکرد آنها باعث حفظ این رده از شناورهای تندروی مختلف با گستره متنوعی از تجهیزات در حال پاسداری در آب های خلیج همیشه فارس هستند.

نسل جدید شناورهای تندروی سپاه که با نام “ذوالفقار” معرفی شده است، یک شناور گشت دریایی بوده و بر اساس ایده حمله سریع به کشتی های دشمن طراحی و به موشک های ضد کشتی میان برد و سامانه راداری مربوطه مجهز شده است. موشک ضد کشتی و کروز “نصر ۱” با برد ۳۵ کیلومتر پس از قرار گرفتن در خط تولید به فهرست تسلیحات این شناور تندرو اضافه شد که برد دورایستایی بهتری به این شناور در مقابله با تسلیحات ناوهای دشمن می دهد.

کارآیی مناسب، سرعت بالا، مانور سریع و دریانوردی خوب را از ویژگی های نسل جدید این شناور برشمرده اند. بدنه این شناور بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده است و از پیشرفته ترین تجهیزات بومی مخابراتی، ناوبری و الکترونیکی برخوردار است. این شناور تندرو به عنوان یکی از پرتعدادترین نمونه های بعد از سال های دفاع مقدس با حداقل ۳٫۷۵ متر، بردی برابر ۳۲۰ مایل دریایی داشته و سه سرنشین دارد.

شمشیر سپاه در خلیج فارس

شناور بلیدرانر یکی از پرماجراترین ادواتی است که در سال های اخیر به سازمان رزم نیروهای مسلح کشور وارد شده است. این شناور در اصل به عنوان یک قایق تندروی مسابقه ای طراحی شده بود و رکورددار سرعت در قایق های کلاس وزنی خود و در واقع سریعترین آنها است و پس از این که مورد توجه فرماندهان نظامی سپاه قرار گرفته و از فروش رسمی آن به ایران ممانعت به عمل آمد، تلاش ها برای خرید آن از مسیر غیرمعمول آغاز گردید.

چهار تصویر بعدی مربوط به بلیدرانر و سراج یک هستند
بلیدرانر

در اوایل سال ۱۳۸۸ پس از خریداری از یک کشور اروپایی، این قایق از طریق یک واسطه در آفریقای جنوبی به کشتی حامل کالا به مقصد ایران تحویل داده شد. هر چند نیروهای امنیتی آمریکا دیر از این ماجرا مطلع شدند اما با اطلاع دادن به نیروی دریایی این کشور، موجبات تعقیب این کشتی توسط یک ناو جنگی در اقیانوس هند را فراهم نمودند.

این ناو جنگی با حرکت در فاصله نزدیک و حتی تا ۵۰۰ متری، قصد ممانعت از ورود این کشتی به آب های ایران را داشت که با عزیمت یگان اسکورت نیروی دریایی سپاه و رسیدن به فاصله حدود ۶۵ کیلومتری، مجبور به ترک منطقه شد. بدین ترتیب تحریم های یک جانبه آمریکا در این خصوص با وجود روی آوردن به نیروی نظامی بی اثر شد.

قایق تندرو

پیش از این، بلیدرانر تنها در مسابقات قایق رانی شرکت می کرد اما متخصصان صنایع دریایی کشورمان آن را به شناوری با قابلیت حمل راکت اندازهای دریایی ۱۰۷ میلیمتری ۱۱ لوله ای پایدار شده، رادار جست و جوی دریایی با برد حدود ۳۰ کیلومتر و تیربار ۷٫۱۲ میلیمتری تبدیل کردند این شناور در آینده به پرتابگرهای موشک و اژدر نیز تجهیز شده و به طور گسترده در خدمت واحدهای عملیاتی در تمام آب های جنوبی ایران قرار می گیرد. بیشینه سرعت این قایق بیشتر از ۷۰ نات (بیش از ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت) است و نمونه تولید شده آن، سراج ۱ نامیده شده است.

شناور سراج

شناور سراج ۱ شناور تندروی تهاجمی راکت انداز و متناسب با مناطق آب و هوای گرمسیری است. جنس بدنه این شناور فایبرگلاس بوده و مجهز به امکانات بومی مخابراتی و ناوبری الکترونیکی است که در سرعت بالا در داخل کابین، تغیرات ارتفاعی ناشی از حرکت بر روی آب و صدای زیاد احساس نمی شود. همچنین در شرایط طوفانی دریا، سرنشینان آن شدت امواج را احساس نخواهند کرد.

بلیدرانر

این شناور در زمینه های مختلفی چون حفظ تعادل در سرعت بالا، رفتار مناسب عملیاتی در شرایط گوناگون و قدرت موتور بالا در کنار طراحی و ساخت بدنه مناسب از ویژگی های قابل توجهی برخوردار بوده و توان دریایی ایران را افزایش می دهد. بدنه شناور سراج در نوع خود کم نظیر بوده و به نیروی دریایی ایران توان بسیار بالایی را اضافه خواهد کرد.

سراج یک

شناور یامهدی

قایق تندروی “یامهدی” یک شناور بدون سرنشین پرسرعت، مجهز به حسگرهای مختلف و دارای سه مقر پرتاب راکت است. این شناور با بدنه کامپوزیتی دارای سطح مقطع راداری پایین بوده و می تواند به صورت کنترل از راه دور هدایت شود. “یامهدی” بر اساس یک قایق سرنشین دار دونفره گشتی ساخته شده و شناوری “اثرسطح محسوب می شود که دارای ویژگی هایی از طرح قایق های کاتاماران بوده و توان حرکت سریع در دریای مواج را دارد.

گفتنی است که شناورهای تندروی کنترل از راه دور اخیرا توسط رژیم صهیونیستی نیز در خلیج فارس به کار گرفته شده است. استفاده از شناورهایی با سامانه های پردازشگر و هوشمند و بدون سرنشین، امکان به کارگیری تسلیحات راکتی را در مناطق عملیاتی افزایش داده و خطرات نیروهای انسانی در استفاده از سلاح  های کوتاه برد را به نحو چشمگیری کاهش داده است.

قایق های سپاه

“یامهدی” دارای طول ۱۱٫۹ متر، عرض ۳٫۱ متر و ارتفاع ۱٫۵ متر با آبخور ۶۵ سانتی متری است. جرم آن ۵٫۸ تن بوده و دارای دو موتور ۶۶۰ اسب بخار است که آن را به سرعت ۵۰ نات برابر ۹۲٫۵ کیلومتر بر ساعت (۲۵٫۶۹ متر بر ثانیه) می رساند.

قایق پرنده “باور”

قایق های پرنده یا ادوات اثرسطحی نوعی از وسایل دوزیست آبی- هوایی محسوب می شوند که ضمن دارا بودن قابلیت نشستن و بلند شدن از روی آب، با طراحی خاص خود از پدیده اثرسطحی استفاده کرده و قابلیت های عملیاتی خود را افزایش می دهند.

با توجه به طراحی ویژه این وسایل می توان گفت که قایق پرنده هواپیمایی نیست که به آن قابلیت آب نشینی داده اند بلکه (از نظر انتظارات عملیاتی) قایقی است که به آن قابلیت پرواز در ضمن استفاده از یک پدیده فیزیکی ساده را داده اند.

قایق باور

از جمله مزیت های یک قایق پرنده این است که هر منطقه ای در دریا می توان محل آغاز ماموریت آن باشد و در صورت لزوم در هر منطقه ای فرود آمده و در عوارض ساحلی خود را پنهان کند. این نوع وسایل پس از جنگ جهانی دوم مورد توجه واقع شدند و اولین نمونه های عملیاتی آنها ساخت شوروی سابق بوده است.

وجود قایق پرنده ایرانی “باور” برای نخستین بار در پنجمین روز از رزمایش پیامبر اعظم در فروردین ماه سال ۸۵ اعلام شد. هر چند این خبر در آن زمان بازتاب بسیار بالایی توام با اظهار شگفتی از توان کشورمان در ساخت این وسیله داشت اما پس از تحویل تعداد ۱۲ فروند از آن در مهرماه سال ۱۳۸۹ تحت هدایت خلبانان آموزش دیده که بیانگر عملیاتی شدن کامل “باور” بود، برخی عناصر مغرض که همواره سعی در مخدوش جلوه دادن توانمندی های بومی کشور را دارند، این بار نیز وارد عمل شده و با دستاویز قرار دادن شباهت باور ۲ و یک نمونه ساخت شوروی سابق، سعی در بی ارزش کردن این دستاورد مهم داشتند.

سرعت قایق پرنده باور ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت (۱۰۰ نات) تا بیش از ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت بوده و ارتفاع پروازی معمول آن یک تا ۵ متر و تا سقف چند ده متر عنوان شده است.

باور

باور ۲ محصول سازمان های صنایع دریایی و هوایی و دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع، یک پرنده اثرسطحی است که ماموریت گشت زنی و شناسایی بر روی دریا را انجام می دهد. آنچه تا به حال در رابطه با تجهیزات و تسلیحات باور ۲ اعلام شده است عبارت است از: برخورداری از دوربین های مختلف دید در روز و شب با قابلیت های ارسال بی درنگ اطلاعات و همچنین حمل تیربار، ضمن این که عنوان شده است که در آینده نزدیک راکت و موشک های ضد شناور نیز به این قایق پرنده افزوده خواهد شد… .

* علیرضا کافی – پنجره

اطلاعات کاملی از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی


نیروی قدس یا سپاه قدس نیروی ویژه و زیرشاخه‌ای از نیروهای پنج‌گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران است که مسئولیت فعالیت‌های نظامی برون‌مرزی را دارد. این نیرو در جریان جنگ ایران و عراق تاسیس شد و هدف آن عملیات در خاک عراق بود. برخی تحلیل‌گران نیروی قدس را یکی از بهترین نیروهای ویژه در جهان دانسته‌اند. فرمانده کنونی این نیرو، سرلشکر (ژنرال) قاسم سلیمانی است.

تاریخچه

نیروهای قدس در جنگ ایران و عراق به‌عنوان نیروی مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد و فعالیتش را با حمایت از کردها برای مقابله با صدام حسین در زمان جنگ ادامه داد. همچنین با حمایت از احمدشاه مسعود در جنگ شوروی در افغانستان و بعدها در مقابله با طالبان دامنه فعالیتش را گسترش داد. همچنین گزارش‌هایی از نیروهای قدس مبنی بر حمایت از جنگجوهای اسلام‌گرای بوسنیایی در جنگ یوگوسلاوی در دست است.(اثبات نشده)

مأموریت

مأموریت اصلی نیروی قدس، سازماندهی، پروراندن، تجهیزکردن و سرمایه‌گذاری بر جنبش‌های انقلابی اسلامی است. در ضمن نیروی قدس مسیولیت راهبرد سیاست‌های خارجی نظام را بر عهده دارد.

به گفته فریبرز صارمی، استاد دانشگاه و پژوهشگر روابط بین‌الملل مقیم آلمان، سپاه قدس نفوذ بسیار زیادی در عراق، لبنان، سوریه و خاورمیانه دارد. قاسم سلیمانی فرمانده آن، در صدد مبارزه با عربستان و ترکیه، و جلوگیری از کاهش قدرت شیعه‌ در عراق است.

رایت روبین فرمانده نیروهای آمریکایی منطقه فعالیت این نیروها را به هشت دسته تقسیم می‌کند :

 • کشورهای غربی
 • عراق
 • افغانستان, پاکستان, و هند
 • اسرائیل, لبنان, و اردن
 • ترکیه
 • آفریقای شمالی
 • شبه جزیره عربستان
 • جمهوری‌های شوروی سابق

 

توانایی

محمد عابدین مسئول مرکز مطالعات تروریسم در لندن، اعضای این گروه را افرادی باهوش و ماهر دانسته و همچنین آنها را خودمختار معرفی می‌کند که خودشان تصمیم گیرنده برای فعالیت‌های برون مرزی هستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی