Print Friendly, PDF & Email

ریگی گفت: در سال ۱۳۸۱(هـ.ش) با چند نفر از دوستانم در زاهدان گروهی را تشکیل دادیم که با گروگان‎گیری و درخواست پول، امور و حوائجمان را می گذراندیم.

 به گزارش مشرق، دیدار عبدالمالک ریگی با خانواده‎‎های شهدای ترور و علمای اهل‎سنت از جالب‎ترین ملاقات‎‎های ریگی بعد از دستگیری‎اش بود. کارنامه ریگی نشان می‎دهد که مانند دیگر گروه‎‎های تروریستی سلفی تکفیری بیشترین جنایاتش را علیه برادران اهل سنت صورت داده است. علمای اهل سنت در این دیدار از او پرسیدند که کدام عالم اهل سنت به تو مجوز کشتن برادر مسلمان را داده است؟ خانواده شهدا نیز تقریبا هیچ سوالی از او نداشتند و فقط نظاره‎گر قاتل فرزندانشان بودند.

ریگی: در سال ۱۳۸۱(هـ.ش) با چند نفر از دوستانم در زاهدان گروهی را تشکیل دادیم که با گروگان‎گیری و درخواست پول، امور و حوائجمان را می گذراندیم. همچنین با قاچاقچیان بلوچی که در منطقه بودند نیز رابطه داشتیم و آن ‎ها سلاح و مهمات و تجهیزات نظامی در اختیارمان قرار می‌دادند. در سال ۲۰۰۴ با آمریکایی ‎ها در اسلام‌آباد ملاقات کردیم. یک‌بار من نماینده بودم و بار دیگر دوستم.

طبیعتاً آن‎ها از لحاظ مادی و معنوی ما را حمایت می‌کردند. باید این نکته را هم بگویم که در سال ۱۳۸۸ یعنی ۲۰۰۸ میلادی یک نفر از اعضای گروهک منافقین با من ملاقات کرد و خواست تا یکی از افراد ناتو با من ملاقات کند. من و یکی از افراد گروه در مراکش با این دو ملاقات داشتیم که در این ملاقات آن‌ها چند خواسته داشتند. اولین خواسته آن‎ها، این بود که عملیات و محل فعالیت‎مان را از بلوچستان به پایتخت انتقال دهیم و بعد از عملیات‎مان، کار‎های تبلیغاتی و فرهنگی داشته باشیم. هم‎چنین می گفتند افراد ما در شهر‎های مهم و تهران به شما معرفی می شوند تا این افراد، در جریان عملیات قرار گیرند؛ که ما با آن‎ها نیز دو ملاقات در راستای فعالیت‎هایمان داشتیم. آخرین عملیات‎مان انتحاری بود که از طرف گروه برنامه‎ریزی شده بود و اگر اجرا می‎شد، افراد زیادی توسط گروه کشته می‎شدند.
راهی که ما انتخاب کرده بودیم و مبنای فکری ما بود براساس سطحی‌نگری و عدم رسوخ در مسائل دینی و تعصب و نفرتی که در درون ذهن حاکم است، بود. اما علل انحرافاتم همان‎طور که قبلا هم گفتم یکی کمبود علم است و دیگری برمی‌گردد به کسانی در جامعه که مردم از آن ‎ها حرف‌شنوی دارند که باید روشنگری کنند و در این‎خصوص کم کاری کرده اند. برای ما که (قطعا) کم کاری ما را می رساند. وقتی که من عملیاتی انجام می دادم برای شفافیتی بود که باید با آن مقابله می‌کردم و هرگز مباحث علمی مطرح نمی شد و طبعاً ما هم در راهی که فکر می‌کردیم کاملا درست است (قدم نهادیم) و به‎خاطر همین همیشه روی آن‎ها پافشاری می‌کردیم. من بار‎ها و بار‎ها گفته ام که اگر بعضی از علما این اقدامات را محکوم می‌کردند می‌گفتیم که بیایند و بحث کنند.

یکی از علمای اهل سنت: امکان نداشت عالمی با شما ملاقات کند، از شما سوال می‌کنم این امکان وجود داشت؟ خیر. وقتی با تعصب و هیجان تیراندازی می‌کردید آیا سخن کسی را قبول می‌کردید؟ خیر. «سردار» هم قبول نکرد با شما صحبت کند و شهید شد؟! تو در پیشگاه خدا هم نمی‌توانی بگویی که من با استناد به این آیات، روایات و مذهب اسلامی این کار را کردم. طبق کدام قوانین نه یک دفعه، نه دو دفعه بلکه مصرانه این کار را انجام می‌دادید؟ به چه دلیلی این حرکت و جرم عظیم را خارج از اسلام و آیات و روایات و خارج از فتوای تمام علمای اهل اسلام، علیه مسلمانان رهبری کردید؟!

ریگی: سطحی‌نگری یا کم علمی موجب این مسائل شد. کم علمی همراه با تعصب مشکلات بسیار بزرگی را به بار می آورد. حتی در طول تاریخ از این قبیل مسائل بوده است.

یکی از علمای اهل سنت: چند سال در مدرسه دینی تحصیل کرده اید؟

ریگی: تقریبا پنج سال.

یکی از علمای اهل سنت: علمای مذهب ما که شصت سال پیوسته مطالعه و تالیف و تصنیف و تدوین کرده اند، فکر کردی ایمان نداشتند؟ تمام این ‎ها بی‎ایمان بودند که این حرکت را انجام نداده اند؟ بر روی کره زمین هیچ کس فتوای براندازی این نظام را نداده است. برای شما هم روشن است که جهان اسلام، اینجا را به‎عنوان یک جمهوری‌اسلامی قبول دارد. انقلاب‌اسلامی، مجلس اسلامی، جمهوری اسلامی. کسی که تحصیل کرده می داند که خدا در چهل سالگی رسالت را بر پیغمبر تمام کرد. تو به چه مجوز عقل و منطق، در این سن و سال، گروه کم علمی را ایجاد کرده ای و این سخنانت را توجیه می‌کنی. با این کار به مذهب و علمای ما نیز خدشه وارد شده است.

ریگی: من به علما نسبت نداده ام، من گفتم مسئول کار هستم و گفتم علما باید طی روشنگری…

یکی از علمای اهل سنت: علما؟! …

ریگی: یک اشتباهاتی بوده است و من این اشتباهات را قبول دارم.

یکی از علمای اهل سنت: من یک سوال ساده ای دارم، این سوال خیلی ساده است. آیا این قتل و کشتار به‎نفع یا به ضرر اسلام تمام می شود؟ و این قتل و کشتار و راه‌بندان به‎نفع یا به ضرر قوم بلوچ تمام شد؟ بلوچ تروریست است؟ بلوچ قاتل است؟ شهرستان‎‎های دیگر می‌گویند که به بلوچستان نرویم که بلوچ‎‎ها آدم می‌کشند، مردم‎کش هستند، سر می بُرند. این برنامه ‎های شما به ضرر بلوچ تمام شد. و اما در مسئله جهاد، آیا مسئله جهاد در کشتار مسلمانان است یا کفار؟ جنابعالی چند نفر نیرو برای کمک به مردم فلسطین و غزه روانه کردید؟ یا اینکه بر علیه اسرائیل و آمریکا چند عملیات انتحاری انجام داده اید؟  سوالم ساده است آیا این قتل و کشتار به‎نفع یا به ضرر اسلام تمام شد؟ به‎نفع یا به ضرر بلوچ؟

ریگی: مسلماً جواب واضحی دارد و شما این سوال‎‎ها را به شکل دیگری مطرح کردید و بزرگتان به شکلی دیگر مطرح کرد و پاسخ من این است که اشتباه و سطحی نگری بوده است. هم مشکلاتی را برای خود این خانواده ‎ها و افراد و هم در سطح جامعه (به‎وجود آوردم) و هم ضربه ای به اقتصاد (این‎جا زدم چراکه) برای رشد اقتصادی و توسعه در یک استان و منطقه، مهم ترین چیز امنیت است و تا زمانی که امنیت برقرار نباشد هیچ سرمایه گذار یا افرادی حاضر نیستند که به اینجا بیاید و سرمایه‎گذاری کنند.

یکی از علمای اهل سنت: شما چه دینی دارید و پیرو چه مذهبی هستید؟

ریگی: من مسلمانم.

یکی از علمای اهل سنت: از چه مذهبی پیروی می کنید؟

ریگی: از مذهب ابوحنیفه.

یکی از علمای اهل سنت: شما به قتل رساندن افراد بی‌گناه را در دارزین، تاسوکی، نوبندیان و اتوبوس سپاه زاهدان و حمله انتحاری در سراوان و پیشین را طبق مذهب حنفیه چه طور توجیه می‌کنی؟ ابوحنیفه می گوید: اگر در شخصی ۹۹ جنبه کفر باشد و یک جنبه اسلام باشد ما آن را کافر نمی‌دانیم؟ حدیث خالد بن ولید را چه طور توجیه می‌کنید؟ حدیث حضرت علی (علیه‎السلام) را چه طور توجیه می‌کنید؟ آیا در مذهب ابوحنیفه که شما معتقدید من پیرو این مکتبم و این مکتب را با یاوه‌گویی‎تان بدنام کردید، فرقی بین کافر حربی و غیر حربی هست یا نه؟ جهاد در چه زمانی برای یک فرد مسلمان علیه کفر واجب است؟ با توجه به اینکه فقط پنج سال تحصیل کرده اید و مسلما در وصول و طریق تحصیل علمای اهل سنت که از قدیم تا به حال متداول بوده است، به پنج سال نه کسی عالم شده است و نه فتوا دهنده. پس این فتوای خودسرانه خودتان را چطور توجیه می‌کنید؟

ریگی: آنچه که من انجام دادم براساس خطا، خطای فکر، خطای ذهن و کمبود علم رخ داده است. و حالا شما این را به شکل ‎های مختلف مطرح می‌کنید. من دارم می‌گویم در باب کفر، در باب کشتن، در باب همه این چیزها، وقتی که کم علمی باشد یا کمبود علم باشد، وقتی که سطحی نگری باشد، و بر ذهن هم نفرت مسلط باشد، طبیعتا نتیجه‎اش این می شود. ولی تمام این‎ها، ریشه‎اش به پاکستان و اعتقاد آن ‎ها در رابطه با مذهب تشیع، برمی‌گردد. برای ما هم این سوال بود که چرا در آن طرف مرز یک نظر هست و در این طرف مرز یک نظر دیگر؟

یکی از علمای اهل سنت: من یکی از شاگردان علمای پاکستان هستم، تحصیلاتم در پاکستان و دیپلم را در کراچی(گذرانده‎ام) و نظریه و فتوا‎های علمای پاکستان را خیلی بهتر از شما می دانم. مسئله اینجاست که شما قتل و کشتار آن همه افراد بی گناه را چه طور توجیه می کنید؟ مسئله بعدی اینجاست که چرا فتوای علمای پاکستان و هند و مصر و عربستان و جهان اسلام را علیه اسرائیل به‎کار نبردید و علیه اسرائیل قیام نکردید، بلکه برعکس از اسرائیل برای نابودی، برای حملات انتحاری و ایجاد ناامنی، برای مردم مسلمان ایران کمک گرفتید؟ این چه مذهبی است که شما از ابوحنیفه دارید؟ این چه مذهبی است که شما خودتان را طرفدار دین مبین اسلام معرفی می کنید؟ آیا ابوحنیفه دارای این عقیده است؟ اشتباهی کردید، به اسلام و ابوحنیفه ربطش ندهید. اشتباهی کردید ربطش به علمای محقق ندهید. محمد تقی عثمانی ‎ـ‎‌عالم پاکستانی‌ـ‎ و یکی از محققین جهان در یکی از جلسات که در ارتباط تقریب مذاهب دولت جمهوری اسلامی ایران با مذهب شیعه داشتند، شیعه را کافر ندانستند و علمای جهان، شیعه اثنی‌عشری یعنی همان امامیه را بالاتفاق مسلمان می دانند و شما به قول برادرتان عبدالحمید که گفت ما در حزبمان، تعدادی مفتی داریم که افراد گروهک ما اجازه ندارند سوالات خودشان را از علمای بیرون کنند و باید از این مفتیان (فتوا دهندگان) بپرسند و الان شما مدعی هستید که چرا علما پیش ما نمی‎آمدند؟!

یکی از اعضای خانواده شهدا: درگذشت شهدای وحدت و تمام شهدایی که توسط جنایتکار عبدالمالک ریگی و گروه ملحدش به شهادت رسیدند را تسلیت عرض می کنم. یاد و خاطره شهید شوشتری، شهید محمدزاده، سرداران بلوچ، طوایف بخش پیشین را همیشه در یاد و خاطر خودمان داریم. «ما» سردار شوشتری را دعوت کردیم. ما برادران پاسدار سبزپوش خود را در آن جلسه دعوت کردیم و مردم و طوایف پیشین میزبان بودند. همه به شما مرگ گفتند و همه نزد خداوند متعال شکایت خودشان را ابراز کردند.

روزی که حادثه پیشین اتفاق افتاد عبدالمالک ریگی گفت: که طوایف پیشین چون طوایف ضعیفی بودند من این کار را اینجا انجام دادم. آیا آن روز خداوند رحمان را در نظر نگرفته بودی؟ که یک روز، چوب خدا بر سرت فرود می‌آید، طوری که هیچ‎وقت برایش دوایی پیدا نشود؟ عکس محمد ‎ـ‌کودک چهار ساله‌‎ـ‎ را که در حادثه تروریستی پیشین به شهادت رسید، نشان دهید. شما در مصاحبه تان گفتید که این‎‎ها مزدور بوده اند. مزدوری آقای محمد چه بود؟! نوزده نفر از طوایف من را در پیشین شهید کردید و هر روز با تلفن و تماسی که با بنده داشتید تهدید می‌کردید.
به‎علاوه شما ۴۳ نفر از مهمانان و مردم ما را در آنجا به شهادت رساندید. گناه سردار شوشتری چه بود؟ به کدامین گناه این‎‎ها شهید شدند؟ به کدامین گناه و جرم این‎‎ها شهید شدند؟ سردار شوشتری که آمده بود و در سیستان حضور پیدا کرده بود، سیستانی که الان شما اینجا شعار می دهی که برای تبعیض و بی‎عدالتی و احترام نگذاشتن به علما و نمی‌دانم رعایت‌ نشدن عدالت اجتماعی و غیره و چون مردم استان رنج می برند من رفتم فلان و بهمان کردم. به‎خاطر این مسائل، سردار شوشتری آمد و با خلوص نیت و صادقانه به مردم پیوست.
این حرف‎‎های من ریا نیست، من شش هفت ماه با این بزرگوار و همراهان ایشان بودم و واقعا به غیر از اخلاص و خلوص نیت از این‎‎ها چیزی ندیدم. به مردم و طوایف کمک می‌کردند، همایش برای شما و گروهتان چه تهدیدی بود که بیایید آنجا را مورد حمله قرار دهید. دنبال اختلاف و نفاق و مشکل‎آفرینی بودید، ولی خونی که در آنجا ریخت، خون برادران شیعه و سنی باعث وحدت و استقامت بیشتر شد تا مصمم تر راه آن ‎ها را ادامه دهیم و این را بدانید که شما و گروهتان و کسانی که بخواهند در مقابل طوایف و در مقابل نظام جمهوری اسلامی قرار بگیرند، عددی نیستند و قطعا نابود خواهند شد.
اما راه چاره، مبارزه با جهل فرهنگی است. برای تو که اسلحه گرفتن بلد شدی و اقداماتت غیر از جنایت و جنجال و بدبختی و بیچارگی برای مردم (فایده‎ای نداشت) و دودش به چشم مردم ما رفت. کجا سود بردند؟ کدام حرکت شما به دین منفعت رساند؟ شما علمای ما را بد نام کردید، مرز ما بسته شد، دودش به چشم مردم بدبخت مرزنشین ما که امیدشان به فرصت ‎های مجاورت با مرز بود، رفت.
شما و گروه شما خیلی اشتباه کردید. ما و مردم و طوایف پیشین، درخواست قصاص داریم و از مقام قضایی کشور درخواست داریم که شما را به مجازات اسلامی ‎ـ‌ان‎شاءالله‌‎ـ‎ محکوم کنند که برای تمام کسانی که به قوم بلوچ خیانت می‌کنند مایه عبرت باشد.
شما به غیر از خیانت هیچ کاری نکردید. من نمی خواهم که جواب من را هم بدهید.

یکی از علمای اهل سنت: با توجه به اینکه به اشتباهت پی‌بردی و صداوسیما هم نشان داد که شما اشاره ای کردی و صحبت ‎های کوتاهی هم داشتی که من به اشتباهم پی‌بردم و به همه افرادم که دارای ذهنیت قبلی هستند (می‌گویم) که برگردند. این در‎حالی است که در آن زمان علما هر قدر که این عملیات را محکوم کردند و صحبت‎‎های شما را محکوم می‌کردند، شما هیچ توجهی نداشتید و از راهتان برنگشتید. و اکنون قطعا کسانی در گروهتان هستند که تمام صحبت‎هایتان را بنای بر مجبوری و اکراه شما می‎گذارند. حالا شما چه شیوه‎ای برای منزوی کردن این گروه به‎کار می‎برید تا دوباره این اتفاقات پیش نیاید؟

ریگی: سعی کنند که تعصب و نفرت را از ذهنشان خارج کنند چون وقتی که تعصب بر ذهن حاکم باشد خرد و عقل ضعیف می شود و تعصبات، انسان را به یک راه و روش دیگری سوق می دهد. شما باید مسیری را انتخاب کنید که از نزدیک به آن آشنا هستید. الان هم می‌توانید بروید نزد چند نفر از علما (و راهنمایی شوید). من همه (جنایاتم) را قبول کردم، نکردم؟ مسئولیت…

یکی از علمای اهل سنت: این آقا از نظر شرعی، پیکر شهدا را چه طور توجیه می‌کند؟ گروگان‎‎هایی را که می‎بردند و شهید می کردند؟ پیکر شهیدان را می بردند و می‎فروختند. از نظر شرعی چه طور توجیه می‌کردید که پیکر شهدا را می‎فروختید و پول می گرفتید؟

یکی از علمای اهل سنت: سوال من این است که شما گفتید که من پنج سال درس خواندم و خیلی از مردم کشور، خیلی از مردم، از علمای بلوچستان یا از علمای اهل سنت، از حوزه ‎ها و از مدرسه ‎های اهل سنت اطلاعات کافی ندارند. شما الان این را جواب دهید که در این مدت پنج سال که در مدرسه و در حوزه درس خواندید یکی از اساتید فتوا یا توضیح یا ارشاد یا پیشنهادی داد که شیعه واجب القتل است؟ بود یا نه؟

ریگی: نه.

یکی از علمای اهل سنت: پس این درس که شما برای شیعه کشی و مردم کشی یافتید از مطالعات بی‎نتیجه خودتان بوده است. این را که قبول دارید؟ این راه درستی بوده است یا اشتباه؟

ریگی: اشتباه بوده است، و تمام کسانی که دست به این اقدامات زده اند یا حتی می زنند باید در فکر و نظریات‎شان تجدید نظر کنند. افراد گروه هم باید این کار را بکنند و علما هم دیگران را نهی کنند که دست به این کار‎ها نزنند.

یکی از اعضای خانواده شهدا: شما در افغانستان مزدور بودید

ریگی: نه نبودم!

یکی از خانواده شهدا: تو مسلمانی، تو سنی هستی؟

ریگی: اشتباه بوده است و امیدوارم که دیگر کسی این اشتباه را نکند.

یکی از خانواده شهدا: کسی که این همه قتل کرده است برای چه باید اینجا بایستد؟ تو فکر می‌کنی بی‎گناه هستی؟ من در موبایل عکسی دارم که بچه‎ای را کشته‎ای. این بچه را چه می‌گویی؟

یکی از علمای اهل سنت: عملیات و کار‎های او به دور از حق و بشریت بوده است و از دیدگاه اسلام، اعمال او به کل محکوم است و از دیدگاه جامعه بشری هم محکوم است.

یکی از علمای اهل سنت: نه تنها سراوان، نه تنها بلوچستان، نه تنها اهل سنت یا شیعه ایران، بلکه هر کسی که حس انسانیت یا بشریت داشته باشد و آن را احساس کند از او متنفر هستند. هیچ‌کس از او خوشش نمی آید و هیچ‌کس او را به‎عنوان قهرمان تلقی نمی‌کند. او خودش را بلوچ معرفی می‎کند، درحالی‎که قوم بلوچ را با این حرکات خودش بد نام کرده است و نه قوم بلوچ و نه عالَم اسلام او را تایید نمی‌کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی