Print Friendly, PDF & Email
“جان ریچاردسون” فرمانده عملیات دریایی ارتش آمریکا، گفت این حادثه پررنگ کننده تنش های دریایی با ایران است که شامل حوادث مشابهی از جمله بازداشت موقت ۱۰ ملوان آمریکایی در آب های ایران در ماه ژانویه می شود.
قایق تندرو نزدیکی آزاردهنده قایق‌های تندرو ایران به ناوشکن آمریکا/ هرچه بوق زدیم نرفتند!

خبر نزدیک شدن دو قایق ایرانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به یک ناو آمریکایی در رسانه‌های غربی به سرعت مورد توجه قرار گرفت. (تنش بین ایران و آمریکا در تنگه هرمز)

 

رسانه‌های فارسی زبان غربی نیز به سرعت این خبر را پوشش دادند.

 

مقام های نظامی آمریکا روز چهارشنبه گفتندکه ۴ قایق نظامی ایران در مجاورت تنگه هرمز “با سرعت زیاد” به یک ناوشکن آمریکایی نزدیک شده اند.

 

 

بخش فارسی بی بی سی (BBCPERSIAN) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: “جان ریچاردسون” فرمانده عملیات دریایی ارتش آمریکا، گفت این حادثه پررنگ کننده تنش های دریایی با ایران است که شامل حوادث مشابهی از جمله بازداشت موقت ۱۰ ملوان آمریکایی در آب های ایران در ماه ژانویه می شود.

 

پیشتر یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نامش فاش نشد به خبرگزاری رویترز گفت که حادثه روز ۲۳ اوت روی داد و دو عدد از قایق های سپاه پاسداران به کمتر از ۳۰۰ متری ناوشکن آمریکایی “یواس‌اس نیتز” رسیدند.

 

مقام آمریکایی اقدام قایق های ایرانی را “غیرایمن و غیرحرفه ای” توصیف کرد.

 

این مقام گفت:‌ «سرعت بالای حرکت به سوی ناوشکن آمریکایی… باعث ایجاد یک وضعیت خطرناک و آزاردهنده شد که می توانست به تنش بیشتر که نیازمند تدابیر دفاعی بیشتر است منجر شود.»

 

یک مقام که از او هم نام برده نشد به آسوشیتدپرس گفت که ناوشکن آمریکایی پس از آن ده منور به سوی قایق های ایرانی پرتاب کرد و چند بار بوق خود را به صدا در آورد تا آنها را دور کند.

 

این مقام گفت که قایق ها اخطارهای ناوشکن را نادیده گرفتند و همچنان با سرعت به آن نزدیک شدند تا اینکه به کمتر از ۳۰۰ متری آن رسیدند.

 

دریابد ریچاردسون گفت که این حادثه سوالاتی درباره “عرف تازه” حاکم بر آب های بین المللی پدید می آورد.

 

مقام آمریکایی گفت که ناوشکن آمریکایی مجبور شد برای فاصله گرفتن از قایق های ایرانی تغییر مسیر دهد.

 

ایران به فعالیت های نظامی آمریکایی در نزدیکی مرزهای آبی خود بدبین است.

 

به نوشته بی بی سی فارسی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بندری در بحرین در خلیج فارس مستقر است. آمریکا در مواردی از نزدیک شدن قایق های تندرو ایرانی به کشتی هایش شکایت کرده است.

 

به گفته مقام های آمریکایی کشتی های ایرانی در ماه دسامبر گذشته راکت هایی به نزدیکی یک ناو جنگی آمریکا و سایر قایق ها در تنگه هرمز شلیک کردند و یک ماه بعد یک پهپاد بدون سرنشین را بر فراز ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس هری ترومن در خلیج فارس به پرواز درآوردند.

 

ایران روز ۱۲ ژانویه ۱۰ ملوان دو قایق گشتی آمریکایی که وارد آب های ایران شده بودند را در اطراف جزیره فارسی در وسط خلیج فارس برای ساعاتی بازداشت کرد.

 

با این حال یک مقام نظامی آمریکا در خلیج فارس اخیرا گفت موارد زیادی پیش می آید که ناوهای جنگی ایران به ناوهای آمریکایی نزدیک می شوند و این نوع ترددها معمولا “به شکلی حرفه ای و ایمن انجام می شود.”

 

 

بخش فارسی سایت آمریکایی رادیوفردا (RADIOFARDA) هم آورده است: این نخستین بار نیست که شناورهای سپاه پاسداران در خلیج فارس به ناوهای آمریکایی نزدیک شده و یا در کنار آنها مانور می‌دهند، پیشتر در تیر ماه سال جاری شناورهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز به ۵۰۰ متری یک ناو جنگی آمریکایی نزدیک شدند.

 

به نوشته رادیوفردا، ناوهای آمریکایی در سال نزدیک به ۲۵۰ بار از تنگه هرمز عبور می‌کنند… ایران در تنگه هرمز حضور فعالی دارد، و در مواردی نیز تهدید کرده آن را مسدود می‌کند.

 

 

بخش فارسی صدای آمریکا (VOA) نیز با پوشش دادن این خبر نوشته است: وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، ناوشکنی که قایق های ایران به آن نزدیک شدند، یواس‌اس نیتز (USS Nitze) نام دارد که ۱۵۵ متر طول آن است و در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. این ناوشکن به نام پل هنری نیتز نامگذاری شد که یکی از مقام های عالیرتبه آمریکا در دوران جنگ سرد بود و به شکل گرفتن سیاست خارجی آمریکا کمک کرد.

 

این دومین رویارویی دریایی ایران و آمریکا در ماههای اخیر است. تیرماه امسال هم ناو نیواورلئان در حال عبور از تنگه هرمز بود که پنج شناور ایرانی به آن نزدیک شدند.

 

صدای آمریکا به خاطره تلخ هشت ماه قبل آمریکایی‌ها هم اشاره کرد:

««هشت ماه پیش هم تنشی بین نیروهای نظامی ایران و آمریکا رخ داد. ۲۲ دی ماه، ابتدا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد دو شناور ارتش آمریکا توسط واحدهای گشتی نیروی دریایی سپاه توقیف شدند و ۱۰ سرنشین این دو قایق، شامل ۹ مرد و یک زن، به “جزیره فارسی” در سواحل جنوبی ایران منتقل شدند.

 

بازداشت این ملوان ها تنها دو روز قبل از تاریخ از پیش تعیین شده اجرای توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی بود.

 

چند ساعت بعد از این بازداشت، در حالیکه رسانه های دولتی ایران پوشش وسیعی از این بازداشت شدگان داشتند، در نهایت آنها آزاد شدند.

 

این بازداشت و آزادی تنشی جدید بین ایران و آمریکا بود که هرچند با مذاکره مستقیم وزرای خارجه آمریکا و ایران زود حل شد اما تا مدتها واکنش به آن ادامه داشت.

 

بتازگی ارتش آمریکا برخی از این ملوان ها را بخاطر تخلفات شان مجازات کرده است.»»

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی