Print Friendly, PDF & Email

 

درگذشت هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور پیشین ایران، می تواند عواقب شدید و تندی را نه تنها برای اصلاح طلبان ایران و اعتدال گرایان در پی داشته باشد
فوت هاشمی زلزله در اردوگاه اصلاح طلبان/ چه کسی جایگزین هاشمی می شود؟ز، پایگاه آمریکایی دیلی بیست در گزارشی با عنوان “چطور فوت هاشمی رفسنجانی موجب قدرتمندتر شدن رهبر ایران خواهد شد” نوشت: درگذشت هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور پیشین ایران، می تواند عواقب شدید و تندی را برای اصلاح طلبان ایران و اعتدال گرایان در پی داشته باشد و می تواند چهره سیاسی ایران را در آینده ای نزدیک تغییر دهد.

 

دیلی بیست افزود: وی که به عنوان یکی از مشاوران مهم رهبر ایران شناخته می شد و نفوذ خوبی در بدنه سیاسی ایران داشت، به چهره و مرد قدرتمند اصلاح طلبان تبدیل شده اما بسیاری از برنامه های اصلاح طلبان با فوت وی دچار تغییر خواهد شد.

 

 

این پایگاه آمریکایی افزود: فوت هاشمی رفسنجانی تنها موجب قدرتمند تر شدن آیت الله خامنه ای شده و پایگاه اصلاح طلبان و اعتدالگرایان را به لرزه انداخته است. فوت آقای هاشمی در حقیقت مرگ رویاهای بسیاری از اصلاح طلبان می باشد. با فوت هاشمی، رویای اصلاح طلبان برای تغییر قانون اساسی و یا شورایی کردن رهبری، بیش از پیش از پیوستن به واقعیت فاصله گرفت.

 
دیلی بیست:  آقای رفسنجانی همچنین نقطه ثقل گروه های سیاسی که با اصلاح طلبان فاصله داشتند، بود. وی حتی قدرت متقاعد کردن چهره هایی از جمله ناطق نوری و علی اکبر ولایتی و علی لاریجانی را داشت تا از دولت روحانی حمایت کنند که اکنون با فوت وی اتحاد بین اصلاح طلبان و چنین چهره  های اصولگرایی کاهش خواهد یافت.

 

اکنون فقدان هاشمی موجب فضای خالی برای ایجاد توازن قدرت بین گروه های اصولگرا و اعتدال گرایان خواهد شد و اولین کسی که از این فقدان ضربه خواهد خورد، دولت اصلاح طلب آقای روحانی خواهد بود. در حال حاضر با درگذشت آقای هاشمی، چهره سیاسی که بتوان جایگزین وی کرد، وجود ندارد و آقای روحانی مجبور است برای انتخابات هم با تندرو ها و هم اصولگرایانی که در تیم خود دارد، مبارزه کند.

 

 

این پایگاه آمریکایی افزود: با وجود تمامی این موارد، با درگذشت آقای هاشمی، فرصتی مناسب برای آقای روحانی بوجود آمده است و اکنون رئیس جمهور ایران می تواند از زیر سایه رفسنجانی خارج شده و به خوبی جای وی را پر کند. حال زمان آن رسیده است که آقای روحانی آزمایش بزرگی را در انتخابات آینده در برابر اصولگرایان بدهد.

 

 

دیلی بیست در پایان نوشت: ماموریت آقای روحانی خیلی سخت تر از این ها خواهد بود زیرا وی باید نه تنها باید از میراث سیاسی رفسنجانی حفاظت کند بلکه او باید فراموش شدن و کنار رفتن ائتلاف هاشمی جلوگیری کند. آقای روحانی در حقیقت هیچ پیروزی بزرگی را در کارنامه دوره اول خود نداشته است و او کاملا زیر سایه آقای رفسنجانی بوده است. به هر حال با فوت آقای هاشمی، سیاست ایران وارد عصر جدیدی خواهد شد.

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی