Print Friendly, PDF & Email
«عملیات طراح» با هدف انهدام مواضع دشمن در شمال رودخانه کرخه کور و جلوگیری از پیشدستی ارتش بعثی عراق به منظور حمله مجدد به اهواز طرح‌ریزی و اجرا شد.
«عملیات طراح» موفق‌ترین نبرد چریکی ایران در دفاع مقدس ، عملیات شهید چمران در محور حمیدیه ـ طراح برای جلوگیری از رکود در جبهه‌ها و تقویت روحیه از دست رفته رزمندگان اسلام پس از شهادت دکتر مصطفی چمران و ترور گسترده مسئولان کشور به دست ایادی استکبار جهانی، در پنجم مردادماه سال ۱۳۶۰ هجری شمسی طرح‌ریزی و اجرا شد.

روستای طراح، در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی حمیدیه و در جبهه میانی استان خوزستان (منطقه عمومی غرب اهواز) واقع است؛ شاید به همین دلیل نام اولیه عملیات به نام این روستا نامگذاری شده بود ولی پس از شهادت دکتر چمران، رزمندگان و فرماندهان مستقر در منطقه، به عشق فرمانده شهیدشان ـ که بیش از سایر جبهه‌ها به آنجا سرکشی می کرد ـ نام عملیات را «شهید چمران» گذاشتند.

منطقه عملیاتی با دو مانع طبیعی، از شمال به رودخانه کرخه و از جنوب به رودخانه کرخه‌کور برخورد می‌کرد. به علت گرمای هوا و کاهش سطح آبهای محدوده آب‌گرفته در منطقه، دشمن با تقویت نیروهای خود در شمال رودخانه کرخه‌کور، دوباره مواضع سابق خویش در غرب آبادی «حمودی سعدون» را اشغال کرد و با اجرای طرح سد و موانع از طریق ایجاد چندین رده سیم خاردار، میادین مین و سیل‌بندی به طول هشت کیلومتر ـ که حد فاصل آبادی‌های «حمودی فردوس» و «قیصریه» واقع بود ـ نسبت به ترمیم خطوط پدافندی خود در منطقه اقدام کرد.

با توجه به وضعیت پیش آمده، فرماندهان، انهدام مواضع و قوای موجود دشمن در منطقه را ضروری دانستند. بر همین اساس عناصری از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرهای حمیدیه و سوسنگرد به همراه سرهنگ زرهی ستاد به نام «جوادی» فرماندهی وقت تیپ ۳ از لشکر ۱۶ زرهی قزوین ـ که در روستای «حمودی ساچت» واقع در شمال روستای حمودی سعدون مستقر بودند ـ شناسایی‌های وسیعی را آغاز کردند؛ از سوی دیگر نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم در روستای «طراح» ـ که در شرق منطقه عملیاتی واقع است ـ مستقر بودند.

طرح‌ریزی عملیات «طراح» به پایان رسیده بود و مراحل اولیه اجرای خود را طی می کرد که دکتر چمران به شهادت رسید و همه چیز برای مدتی متوقف شد.

فرماندهان با ارزیابی مجدد وضعیت به این نتیجه رسیدند که عملیات باید اجرا شود؛ وگرنه دشمن به زودی با اجرای یک تک گسترده دسترسی رزمندگان اسلام را به جاده حمیدیه ـ سوسنگرد و رودخانه کرخه‌کور قطع خواهد کرد و احتمالاً بار دیگر قصد دارد با تصرف سوسنگرد جهت اشغال اهواز اقدام کند؛ بنا بر این پس از مدتی توقف کلیه اقدامات، از طرح ریزی تا تهیه طرح عملیاتی و اقدامات مهندسی همانند احداث دو خاکریز و حفر سه کانال به منظور تسهیل در نزدیک شدن نیروهای خودی به دشمن با تأمین بیشتر و اجرای عملیات شناسایی به منظور کنترل و اشراف هرچه بیشتر بر دشمن در منطقه از سر گرفته شد.

سر انجام در بامداد روز دوشنبه پنجم مرداد ماه سال ۱۳۶۰ هجری شمسی عملیات «شهید چمران» در محور حمیدیه ـ طراح با مشارکت رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمیدیه و سوسنگرد، نیروهای باقی مانده از ستاد جنگهای نامنظم «شهید دکتر چمران» و تیپ ۳ لشکر ۱۶ زرهی قزوین از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت و آخرین خط پدافندی دشمن در شمال رودخانه کرخه‌کور آزاد شد.

در این عملیات محدود به قدری دقیق جوانب کار سنجیده شده بود که تنها یک شهید به نام «سید کریم مزرعه» ساکن اهواز در آن، تقدیم راه اسلام و میهن عزیزمان شد.

پس از اجرای این عملیات دشمن مواضع خود در حاشیه جنوبی رودخانه کرخه‌کور را تقویت کرد؛ البته در جریان مرحله دوم عملیات الی بیت المقدس در روز شنبه هیجدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ هجری شمسی، فرماندهی سپاه سوم ارتش بعثی عراق با درک وضعیت مخاطره‌آمیز دو یگان قدرتمند خود (لشکرهای ۶ زرهی و ۵ مکانیزه) برای جلوگیری از اسارت و یا انهدام کامل این دو یگان و نیز نگرانی عمیق نسبت به ادامه تک ایران به سوی بصره، آنان را جهت پدافندی مطمئن‌تر از این شهر استراتژیک عراق، به درون مرزهای بین المللی عقب کشید و در نتیجه مواضع جنوبی رودخانه کرخه‌کور به جاده اهواز ـ خرمشهر وصل شد.

 

دفاع پرس

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی