Print Friendly, PDF & Email

تنش بین ترکیه و آمریکا بد عهدی آمریکا در برابر دومین ارتش بزرگ ناتو

خبرگزاری رسمی آلمان، دویچه وله در یک خبر کوتاه به بررسی تنش های به وجود آمده بین ترکیه و آمریکا پرداخته است.

 

در این گزارش آمده است که وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به عضویت کشورش و همچنین آمریکا در پیمان نظامی ناتو توقف فروش جنگنده های اف ۳۵ از طرف آمریکا برای کشورش قابل قبول نیست.

 

وی در ادامه مدعی شد که اگر این تحریم های نظامی که به پیشنهاد برخی از اعضای کنگره مطرح شده است عملی شود ترکیه نیز تلافی خواهد کرد.

 

مولود چاووش اوغلو با بیان اینکه ترکیه زیر فرمان آمریکا نیست از نحوه برخورد آمریکا با ترکیه که دومین ارتش ناتو را در اختیار دارد ابراز نارضایتی کرد.

 

آمریکا با وجود اینکه در خاک ترکیه پایگاه نظامی دارد و بیشتر عملیات های خود در منطقه را از این پایگاه صورت می دهد علت این رفتار را قرارداد ترکیه با روسیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰ اعلام کرده و گفته است که این سامانه با تجهیزات ناتو همخوانی ندارد.

 

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اظهار به اینکه روابط کشورش با روسیه جایگزینی برای عضویت ترکیه در ناتو نیست قرار است هفته آینده به آمریکا برود و در دیدارش با مایک پومپئو وزیر خارجه جدید آمریکا پیرامون این مشکلات به گپ و گفت بپردازد.

 

نکته جالب این اتفاق این است که آمریکا به همپیمانان خود نیز تا زمانی اجازه حرکت و آزادی عمل می دهد که مخل قدرت و انحصار طلبی بی حد و مرزش نباشد،

 

حال این سوال پیش می آید که چرا جمهوری اسلامی ایران باید با چنین کشوری که حتی برای متحدین خودش احترامی قائل نیست، بر سر میز مذاکره بنشیند و امید داشته باشد که روزی آمریکا به تعهداتش عمل خواهد کرد.

 

چرا نباید از تجربیات گذشته و یا از سرنوشت کشور هایی که با طناب پوسیده آمریکا به قعر چاه ذلت و خواری سقوط کرده اند درس عبرت گرفت؛ تا قدم به راهی که جز ذلت و شکست و سرانجامی ندارد نگذاریم؟!

این خبر را به اشتراک بگذارید :