Print Friendly, PDF & Email
پیروزی مافوق پیش بینی حزب الله در انتخابات لبنان و اعتماد مردم به جریان مقاومت بازتاب فروانی را در میان سیاستمداران، رسانه های دنیا و همچنین تحلیلگران منطقه داشته است.

لبنان مردم در انتخاباتی آزاد «مقاومت» را برگزیدند/ شکست مفتضحانه سعودی ها از ایران در لبنان

 ، شانزدهم اردیبهشت ماه، انتخابات پارلمانی لبنان با قانونی جدید و با مشارکت حدود ۵۰ درصد از مردم برگزار شد که طی آن حدود ۶۰۰ نامزد برای ۱۲۸ کرسی پارلمان به رقابت پرداختند.

اما این انتخابات را می توان نقطه عطفی در تاریخ این کشور دانست چرا که برخلاف تمام تبلیغات منفی علیه حزب الله لبنان و همچنین هزینه فراوان حزب المستقبل به رهبری سعد حریری و با پشتیبانی عربستان سعودی و امارات، این حزب الله لبنان و متحدانش بودند که بنابر آمار منتشر شده توانستند حدود ۷۲ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان را از آن خود کند.

هزینه های فراوان جناح سعد حریری با پشتیبانی عربستان و امارات تا آنجا پیش رفت که حتی برخی شاهدان از پرداخت ۸۰۰ دلار پول نقد به هر فرد برای رای ندادن سخن گفته اند.

پیروزی مافوق پیش بینی حزب الله در انتخابات لبنان و اعتماد مردم  به جریان مقاومت بازتاب فروانی را در میان سیاستمداران، رسانه های دنیا و همچنین تحلیلگران منطقه داشته است.

 

مهمترین واکنش قطعا مربوط به پیروز بزرگ انتخابات یعنی سیدحسن نصرالله می باشد. دبیرکل حزب الله لبنان روز گذشته در سخنرانی خود به مناسبت برگزاری انتخابات لبنان ، نتایج انتخابات را دستاوردی بزرگ برای لبنان و پیروزی عظیم سیاسی برای مقاومت دانست. ایشان همچنین خواستار پایان اختلافات و تلاش همگان برای تشکیل کابینه ای جدید شدند.

 

تحلیلگران منطقه نیز در خصوص پیروزی بزرگ حزب الله و شکست سنگین جریان سعد حریری واکنش نشان دادند.

 

عبدالباری عطوان تحلیلگر عرب در رای الیوم نوشت:  پیروزی بزرگ مقاومت با رهبری سیدحسن نصرالله در انتخابات پارلمانی لبنان، پاسخ ایران به حمله اسرائیل به تیفور را نزدیک‌تر  از گذشته کرد.

 

محمد صادق الحسینی یکی دیگر از تحلیلگران عرب هم در پی شکست محور سنّی در انتخابات لبنان با انتشار توئیتی تمسخر آمیز نوشت: مراسم ختم از اکنون تا ۴ سال دیگر؛ آقایان در سفارت آمریکا در بیروت و خانم ها در سفارت عربستان!

 

توئیت محمد صادق الحسینی

 

فیصل قاسم مجری ضد ایرانی الجزیره نیز با راه اندازی نظرسنجی در صفحه توئیتر خود از کاربران سوال کرد که آیا ایران بر عربستان در انتخابات لبنان پیروز شده است که در نتیجه ای جالب توجه ۶۱ درصد کاربران پاسخ «بله» داده اند.

 

نظرسنجی فیصل قاسم در صفحه توئیتر خود

 

نجاح محمد علی تحلیلگر عرب زبان شبکه من و تو هم در توئیتر خود نسبت به نتایج انتخابات لبنان واکنش نشان داد و نوشت: سعودی ها با وجود حمایت مالی هنگفت از رقیبان حزب الله و اعزام هیئت ویژه پادشاه عربستان به بیروت، در مقابل آرایش انتخاباتی مقاومت لبنان شکست خوردند. سعدحریری و اشرف ریفى رئیس پلیس و وزیر دادگسترى پیشین و تندروترین سیاستمدار ضد #حزب_الله و هوادار عربستان، در انتخابات پارلمانی رای نیاوردند.

 

جمال خاشقچی، تحلیلگر سعودی هم با ابراز سرخوردگی از نتایج انتخابات لبنان مدعی شد: نتایج انتخابات لبنان شکست تلاش های عربستان برای مقابله با ایران بود. وقت تجدید نظر در قواعد مقابله با تهران نه تنها در لبنان، بلکه در همه منطقه فرا رسیده است.

 

سامح عسگر، نویسنده مصری نیز در توئیتر خود نوشت: انتخابات لبنان ۲۰۱۸ با شکست محور سعودی امریکایی پایان یافت.اگردر یمن هم انتخابات آزاد برگزار شود حوثی ها پیروز خواهندشد. عربستان بایددنبال دلایل کاهش محبوبیتش بگردد.

اما نتایج انتخابات لبنان، صدای صهیونیست ها را هم در آورد. نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل در واکنش به پیشتازی حزب‌الله در انتخابات در توئیتر خود نوشت: نتیجه انتخابات لبنان، بر پایه محاسباتی که برای مدت‌ها داشتیم رقم خورده است؛ حزب ‌الله = لبنان. اسرائیل بین حزب‌الله و دولت مستقل لبنان تفاوتی قائل نیست. لبنان  مسئول هر تهدیدی که از این سرزمین متوجه ماست.

 

توئیت وزیر آموزش رژیم صهیونیستی

 

علی علیزاده کارشناس و تحلیلگر سابق بی بی سی نیز مقایسه ای جالب بین «زیباکلام های ایرانی و لبنانی» انجام داد و نوشت: سالها سخن گفتن واعتمادسازی صبورانه نصرالله، در مقام فرمانده جنگ نرم، باطل السحر BBC ، العربیه وCNN و نقض ‌کننده سفسطه‌های زیباکلام های لبنانی بوده که جای مدافع و متجاوز را عوض میکنند. دیروز هجمه دشمنان مقاومت بار دیگر شکست خورد. دیروز لبنان بار دیگر آزادنه به «مقاومت» رای داد.

 

عماد آبشناس تحلیلگر مسائل خاورمیانه در یادداشتی برای اسپوتنیک روسیه با تحلیل نتایج انتخابات لبنان نوشت: موفقیت بی نظیر احزاب حامی جبهه مقاومت در انتخابات لبنان را می توان اولین ضربه این جبهه به تلاش‌های آمریکا – اسرائیل و عربستان برای تضعیف حضور سیاسی ایران در لبنان و عراق دانست؛ مشت دردناک و محکمی که از سمت چپ نقشه جهان به صورت آنها اصابت کرد. اگر طرفداران ایران در عراق نیز در انتخابات پیروز شوند می توان گفت ایران با یک ضربه از چپ و دیگری از راست مخالفات خود در منطقه را ضربه فنی کرده است.

 

حسین امیر عبداللهیان، ذ مدیرکل فعلی امور بین الملل مجلس شورای اسلامی در توئیتر خود با تبریک پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان نوشت: اعتماد بالای مردم لبنان به مقاومت در انتخابات اخیر پارلمانی این کشور به جناب آقای سید حسن نصرالله و متحدین مقاومت ، ملت و ارتش لبنان مبارک باد. امروز مقاومت در اوج بالندگی سیاسی و مقاومت قرار دارد.

 

توئیت امیرعبداللهیان به مناسبت پیروزی حزب الله در انتخابات

 

رسانه های سراسر دنیا نیز واکنش های معنادار و جالبی نسبت به نتایج انتخابات لبنان از خود نشان دادند.

 

وبسایت مصری «عربی ۲۱» در پی پیشتازی جریان مقاومت در انتخابات پارلمانی لبنان، تیتر زد: جشن هواداران حزب الله… “بیروت شیعی شد”.

 

صفحه نخست وب سایت مصری

 

الشرق الاوسط، رسانه مشهور سعودی نیز نتوانست پیروزی مقاومت بر احزاب مورد حمایت عربستان در انتخابات لبنان را نادیده بگیرد و نوشت: در حالی ائتلاف شیعی یعنی حزب الله  و جنبش “اَمَل” توانستند کرسی های مورد نیاز خود را بدست آورند که المستقبل (حزب سعد حریری) چندین کرسی خود را از دست داد.

 

رویترز نیز عنوان کرد: پیروزی حزب الله در انتخابات پارلمانی، به معنای تحت الشعاع قرار گرفتن قدرت در لبنان توسط نیروی شیعی مورد حمایت ایران و عقب رانده شدن عربستان در کشوری است که روزی نفوذ گسترده در آن داشت.

 

بی بی سی فارسی با تحلیل انتخابات لبنان و با اذعان به پیروزی ایران بر عربستان نوشت: در بعد منطقه ای، نتیجه انتخابات لبنان، پیروزی ایران بر عربستان به شمار می رود. ریاست جمهوری لبنان هم اکنون در دست میشل عون است که از همه رهبران تاریخ کشورش به ایران نزدیکتر است. دولتی که در آینده بر پایه نتیجه انتخابات اخیر روی کار می آید نیز حتی اگر ریاستش باز هم به سعدحریری سپرده شود، ناگزیر آرایشی دلخواه ایران خواهد داشت.

چنین آینده ای در لبنان در صورتی که ایران آن را هوشمندانه مدیریت کند، می تواند برگه ای در دست ایران شود تا بر میز بده و بستان‌های منطقه ای و جهانی بکوبد.

القدس العربی در سرمقاله خود ایران را برنده اصلی انتخابات لبنان دانشت و نوشت: در انتخابات لبنان همه گروه ها و احزاب سیاسی جنگیدند، ولی برنده اصلی #ایران بود که محور آن و همپیمانانش در ۴ کشور عربی تثبیت شده است.

علی ای حال نتایج پیش آمده در انتخابات لبنان بدون تردید زوایایی پنهانی را در بر خواهد داشت که به مرور تاثیرات آن را در وضعیت منطقه خواهیم دید اما آنچه تاکنون مورد توجه تمامی ناظران قرار گرفته است شکست سنگین سعد حریری و حامیانش علی رغم هزینه های گزاف سعودی و امارات  در مقابل جریان مقاومت بود و مردم لبنان با سرلوحه قرار دادن شعار هیهات من الذله نقطه عطفی را در تاریخ کشور خود رقم زدند.

با این وجود شاید اهمیت این اتفاق بزرگ را می توان در این جمله علی حماده، روزنامه نگار درزی لبنانی و از مخالفان حزب الله مشاهده کرد: شیعیانی که قبل از امام موسی صدر بیشتر از واکس‌زدن کفش‌هامون و یا نظافت خانه هامون و یا نگهبانی ارزشی نداشتند امروز بر ما و بر نصف منطقه حکومت می‌کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :