Print Friendly, PDF & Email
بی‌بی‌سی: «آمریکا و متحدان امریکا درمنطقه معتقدند که ایران می تواند تنگه هرمز را ببندد و جلوی صادرات ۲۰% از نفت جهان را بگیرد…»
تنگه هرمز رسانه‌های خارجی: ایران توان بستن «تنگه‌هرمز» را دارد

  پس از تهدید نفتی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و حمایت فرماندهان سپاه پاسداران از آن، بسیاری از رسانه‌های خارجی وتحلیگران بین المللی، این اظهار نظر روحانی را نوعی تهدید به بستن تنگه هرمز توسط ایران در صورت اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا تلقی کرده‌اند و به ارزیابی توان ایران در عملیاتی کردن این تهدید پرداختند.

 

در همین رابطه سایت شبکه بی بی سی فارسی در گزارشی با اشاره به اذعان کشورهای و عربی-غربی به توان ایران برای بستن تنگه هرمز نوشت: «آمریکا و متحدان امریکا درمنطقه معتقدند که ایران می تواند تنگه هرمز را ببندد و جلوی صادرات ۲۰% از نفت جهان را بگیرد؛ درنتیجه مثل روزهای پایانی جنگ ایران و عراق، دولت امریکا قصد دارد با اقدام نظامی جلوی این کار را بگیرد.»

 

بی بی سی افزود: «مسئله مهم “تبعات بستن تنگه هرمز توسط ایران است”، چرا که از یک سو انتخابات میان دوره ای کنگره امریکا نزدیک است و جمهوری خواهان قصد دارند تا اعلام کنند در دوره ریاست جمهوری ترامپ اقتصاد امریکا بهبود یافته ولی از سوی دیگر قیمت بنزین در امریکا تحت تأثیر قیمت جهانی نفت است و اقدام ایران در بستن #تنگه_هرمز کاخ سفید و حزب جمهوری خواه را تحت تأثیر زیادی قرار می دهد».

 

روزنامه آمریکایی “هافینگتون پست” نیز در مطلبی با اشاره به توانمندی‌های ایران برای عملی کردن تهدید خود و آمادگی آن برای مقابله با هرگونه حمله نظامی آمریکا به این کشور نوشت: «آمریکا در صورت حمله به ایران با جنگی نامتقارن مواجه خواهد شد که نتیجه آن کشته شدن هزاران آمریکایی است. ایرانی ها با موشک ها، قایق ها و زیردریایی های تندرو، تحریک شبه نظامیان شیعه عراق برای حمله به آمریکایی ها، بستن تنگه هرمز و حملات قوی سایبری، به مصاف آمریکا خواهند آمد. ایران همچنین به عنوان یکی از دارندگان پیچیده ترین ارتش های #سایبری جهان شناخته میشود و آمادگی خود را در حملات سایبری به آمریکا نشان داده است»

 

سردبیر روزنامه نشنال نیز در گفتگو با شبکه سی‌ان‌بی‌سی آمریکا با اشاره به توان نظامی ایران برای بستن تنگه هرمز گفت: «تاکتیکی که ایران در حال حاضر بکار گرفته است چماق و هویج است. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران می‌گوید با من کنار بیایید، و در همان حال برگ قدرت نظامی رژیم را هم به رخ غربی‌ها می‌کشد.

 

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز در سرمقاله خود با اشاره به توانمندی های ایران برای عملیاتی کردن تهدیدهایش در بستن تنگه هرمز نوشت: «امروز توانمندی ایران برای محقق کردن تهدیدهای خود نسبت به گذشته بسیار بالاتر است و علیرغم اینکه با توپخانه خود هم می‌تواند تنگه هرمز را ببندد، اما تسلیحات بسیار پیشرفته‌تر هم برای تحقق آن در اختیار دارد».

 

شبکه بی‌بی‌سی نیز در گزارشی با اشاره به قایق های تندروی سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس و خطری که از سوی این قایق‌ها، ناوهای آمریکایی را تهدید میکند و همچنین با اشاره به پیامدهای بسته شدن #تنگه_هرمز گفت: «کوچکترین اقدامی برای بستن کانالی که ۱۹درصد نفت صادراتی جهان از آن میگذرد میتواند بر بازار نفت چنان تاثیری بگذارد که اقتصاد آمریکا و جهان را تکان دهد».

 

Flash version 9,0 or greater is required

You have no flash plugin installed

Click here to download latest version

گزارش بی‌بی‌سی از تهدید نفتی روحانی

 

روزنامه منطقه‌ای ‏الرای نیز باهشدار درباره رسیدن قیمت هر بشکه به نفت به ۳۰۰ دلار در صورت بسته شدن تنگه هرمز نوشت: «بسته شدن تنگه هرمز، قیمت نفت را به ۳۰۰ دلار می‌رساند. در صورت اجرایی شدن تهدید ایران، روزانه حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه از نفت کشور‌های جنوبی خلیج فارس صادر نخواهد شد که این فاجعه بار خواهد بود».

 

شبکه عربی الحوار

 

کارشناس شبکه عربی الحِوار نیز در گفتگو با این شبکه با اشاره به توانایی ایران در بستن تنگه هرمز گفت: «ایران با یک حرکت کوچک در تنگه هرمز، می‌تواند قیمت سوخت جهان را تا ۲۵درصد بالا ببرد و این همان نقطه ضعف آمریکا است.»

 

اما در این میان هستند رسانه‌هایی که سعی دارند با تحلیل هایی غیر واقعی  و مغرضانه، ایران را ناتوان در اجرای تهدید خود در بستن تنگه هرمز قلمداد کنند. از جمله این رسانه ها “رادیو فردا” وابسته به وازرت خارجه آمریکاست.

 

این رسانه آمریکایی با ابراز نگرانی از حمایت فرماندهان سپاه پاسداران از اظهارات قاطع حسن روحانی در سفر به اروپا در تحلیلی عصبی، فرماندهان سپاه را متهم به عدم دانش نظامی کرده، می گوید: «هم‌رأیی حسن روحانی با مواضع و اظهارات فرماندهان سپاه پاسداران که خواهان سوق دادن ایران به درگیری نظامی هستند، باعث نگرانی است -فرماندهانی که اغلب آنها به سبب نداشتن دانش نظامی لازم و پردازش نادرست اطلاعات و یا به علل سیاسی با بزرگنمایی توان و ظرفیت سپاه، برداشتی نادرست و عوامانه از توانایی‌های #آمریکا و یارگیری‌های نظامی- سیاسی بازیگران منطقه‌ای دارند و می‌توانند با القا اعتماد به نفس کاذب به مسئولین اجرایی کشور، فاجعه به بار آورند».

 

رسانه سلطنت طلب “کانال یک”  نیز از جمله رسانه‌هایی است که همواره تلاش می کند توان نظامی ایران را زیر سوال برده و تهدیدهای ایران را غیر عملی نشان دهد. در همین راستا مجری این شبکه شب گذشته با توهین به رئیس جمهور ایران گفت: «آقای روحانی که گفت تنگه هرمز را می بندیم، خودش می داند که از این غلط ها نمی تواند بکند!»

 

Flash version 9,0 or greater is required

You have no flash plugin installed

Click here to download latest version

شبکه سلطنت طلب کانال یک

 

او در ادامه تلاش کرد با وابسته نشان دادن ایران به روسیه، بسته شدن تنگه هرمز را تنها با کمک روس ها ممکن بداند: «ایران توانایی بستن تنگه هرمز را تنها با اتکاء به روسیه دارد و در صورتیکه روسها وارد این بازی شوند که حتما این کار را خواهند کرد این کار قطعیت پیدا خواهد کرد.»

 

آیا بستن تنگه هرمز قانونی است؟

سال ۱۹۸۲ هنگامی که بعد از ۹ سال مذاکرات دشوار، اعضای سازمان ملل کنوانسیون حقوق دریاها را در جامائیکا تصویب کردند، نمایندگان ایران با درک اهمیت تنگه هرمز و احتمال سوءاستفاده برخی قدرت‌های فرامنطقه‌ای از این کنوانسیون، توانستند دو عنصر مهم را در تدوین کنوانسیون مذکور بگنجانند. ایران که پیش‌بینی می‌کرد آمریکا بدون دادن هرگونه تعهدی و با عدم امضای کنوانسیون ۱۹۸۲ جامائیکا به دنبال بهره‌گیری از مفاد آن خواهد بود، هنگام امضای کنوانسیون تصریح کرد حق عبور ترانزیتی از تنگه هرمز را تنها در مورد کشورهایی رعایت می‌کند که آنها هم این سند را امضا کرده باشند. آمریکا همچنان کنوانسیون ۱۹۸۲ را امضا نکرده و در نتیجه ایران حتی در زمان صلح نیز حق دارد مانع عبور کشتی‌های آمریکایی از این تنگه شود.

 

نکته مهم دیگر این‌که این کنوانسیون اگرچه نظام حاکم بر تمامی تنگه‌های مورد استفاده کشتیرانی بین المللی مثل تنگه هرمز را عبور ترانزیتی در نظر می‌گیرد تا کشورهای همسایه تنگه نتوانند عبور و مرور کشتی‌ها از آب‌های غیرسرزمینی خود را محدود کنند، اما در همین کنوانسیون تصریح شده است که مفاد آن تنها در شرایط صلح اعتبار دارند و با مسکوت گذاشتن شرایط جنگی، امکان بهره‌گیری دفاعی کشورهای هم مرز با تنگه‌ها از شرایط جغرافیایی‌شان را باز گذاشته است.

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :