Print Friendly, PDF & Email
حمله گسترده طالبان به غزنی و غافلگیری نیروهای آمریکایی و افغانی، نشان‌دهنده شکست اطلاعاتی #آمریکا در برابر طالبان است. جنگ غزنی یک بار دیگر نشان داد که فناوری‌های پیشرفته اطلاعاتی آمریکا، قادر به پیش‌بینیِ وقوع حمله غزنی نشده است.
 اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان صبح روز جمعه ١۷ اوت/ ۲۶ مرداد به ولایت جنگ‌زده غزنی سفر کرد و در جلسه امنیتی این ولایت حضور یافت. رئیس جمهوری افغانستان در این سفر در حالی به فرمانده امنیتی غزنی درجه ژنرالی داد و به نیروهای امنیتی افغانستان به خاطر پیروزی در غزنی تبریک گفت که برخی از رسانه‌های معتبر بین المللی از جمله روزنامه “نیویورک تایمز”، انتقادهای جدی بر عملکرد ارتش افغانستان و نیروهای آمریکایی مسقر در این کشور کرده است.

 

روزنامه “نیویورک تایمز” در مقاله‌ای به قلم “مجیب مشعل” می‌نویسد: حمله‌ طالبان بر غزنی استحکام و مقاومت خیره‌کننده‌ طالبان را به نمایش گذاشته است که بر روایت رسمی افغان‌ها و آمریکایی‌ها راجع به پیشرفت در جنگ و احتمال مذاکرات صلح، خط بطلان می‌کشد. این حمله همچنان سراسیمگی و اشتباهات ارتش افغان را نیز برملا کرده است؛ از جمله فرستادن تجهیزات و مهمات اشتباهی به افسران پلیس محاصره‌شده، یکی از نمونه‌هاست. به علاوه، این محاصره در مورد شرایطی که طالبان ممکن است برای مذاکرات صلح پیش بکشند نیز سؤال‌های اساسی خلق کرده است.

 

 

نیویورک تایمز افزود: تقریباً ۱۷ سال پس از حمله نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا به طالبان و سقوط آنها، پس از ده‌ها هزار قربانی، مصرف صدها میلیارد دلار، به نظر می‌رسد افراط‌گرایان در افغانستان نه تنها شکست نخورده‌اند، بلکه قوی‌تر نیز شده‌اند.

 

مجیب مشعل می‌نویسد: محاصره‌ غزنی شاید جسورترین نمونه از ظهور دوباره‌ طالبان است. این رویداد، دستاوردهای ده‌ها هزار نیروی آمریکایی برای از بین‌بردن آن‌ها را محو کرد.

 

مجیب مشعل، درباره ناکارآمدی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان می‌نویسد: به گفته مقامات ارتش افغانستان، مشاوران آمریکایی نیز در کنار نیروهای افغان در غزنی حضور داشتند؛ نیروهای آمریکایی همچنین حدود ۲۵ حمله‌ هوایی در این شهر انجام داده است، اما شبیه دولت افغانستان، نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه نیز ابعاد بحران را دست‌کم گرفتند و ارزیابی‌های نادرستی ارایه کرده‌اند که با اطلاعات بدست آمده از مردم محلی، منافات دارد.

در همین راستا، “مایکل مالوف” تحلیلگر امنیتی پنتاگون، اخیرا در تحلیلی در “نیویورک تایمز” نوشت که «حمله گسترده طالبان به غزنی و غافلگیری نیروهای آمریکایی و افغانی، نشان‌دهنده شکست اطلاعاتی آمریکا در برابر طالبان است. جنگ غزنی یک بار دیگر نشان داد که فناوری‌های پیشرفته اطلاعاتی آمریکا، قادر به پیش‌بینیِ وقوع حمله غزنی نشده است».

 

مجیب مشعل، در این مقاله “نیویورک تایمز” می‌نویسد که “در چندین ماه پیش، باشندگان و مقامات محلی در غزنی شهری با جمعیت تقریباً ۲۸۰٫۰۰۰ نفر، هشدار داده بودند که طالبان در اطراف شهر حضور دارند و کمربندهای کنترل ایجاد کرده‌اند. جنجگویان طالبان، در برخی ساحات مالیات نیز جمع‌آوری می‌کردند.

 
در دهم اوت، بیش از یکهزار جنجگوی طالب پیش از طلوع آفتاب به شهر غزنی هجوم بردند. مقامات ادعا دارند که در میان طالبان جنجگویان خارجی نیز دیده شده است؛ از جمله پاکستانی‌ها و چچنی‌ها و حتا برخی اعضای وابسته به القاعده نیز در صفوف مهاجمین بوده است.
افزایش خشونت و محاصره‌ غزنی توسط گروه افراطی طالبان زمانی اتفاق افتاد که دولت افغانستان و همکاران بین المللی آن در تلاش برای اعلام آتش‌بس دوم در هفته‌های آینده بودند. هرچند اگر این خشونت به احتمال زیاد آن برنامه‌ها را تغییر ندهد، ولی بدون شک تلاش دولت برای مواجه شدن با منتقدان برنامه‌های صلح دولت را پیچیده‌تر می‌کند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :