Print Friendly, PDF & Email
تلاش بی‌بی‌سی برای کم اهمیت نشان دادن جاسوسی وزیر اسرائیلی برای ایران | ویدئو
در حالی که رسانه های مهم جهان خبر بازداشت وزیر پیشین دولت اسرائیل به جرم جاسوسی برای ایران را یک پیروزی بزرگ اطلاعاتی برای ایران خوانده اند بی بی سی در گفتگو با یکی از اپوزیسیون برانداز نظام سعی کرد این دستاورد بزرگ اطلاعاتی را کم اهمیت نشان دهد.

انتشار خبر جاسوسی”گونن سگو” وزیر اسبق انرژی رژیم صهیونیسی  برای جمهوری اسلامی ایران در خردادماه سال جاری به صدر اخبار رسانه های جهان درباره ایران نشست و برخی آن را «یک پیروزی بزرگ برای ایران خواندند».

 

این وزیر سابق اسرائیلی هفته گذشته پس از اعتراف به همکاری با ایران از سوی وزارت دادگستری اسرائیل به جرم «جاسوسی برای ایران» و دادن اطلاعات به «دولت متخاصم» به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.

 

بی شک جذب و بکارگیری یک وزیراسرائیلی برای جاسوسی به نفع جمهوری اسلامی یک دستاورد بزرگ اطلاعاتی است که در حالت طبیعی باید به یک موج خبری بزرگ در رسانه های ماهواره‌ای فارسی زبان و سایت ها و  شبکه های اجتماعی وابسته به آنها  تبدیل می شد اما این رسانه ها در اقدامی هماهنگ و معنادار از کنار آن گذشتند و برخی از این رسانه ها تنها به خبری کوتاه در این رابطه بسنده کردند.

 

بی توجهی رسانه های ماهواره ای به این خبر مهم واکش هایی را در فضای مجازی در پی داشت. از جمله واکنش ها، واکنش علی علیزاده، تحلیلگر سیاسی مقیم خارج و کارشناس پیشین شبکه های بی بی سی و من و تو در توییتر بود.

 

علیزاده در صفحه شخصی خود در توییتر با خطاب قرار دادن شبکه های بی بی سی و من و تو نوشت: «من وتو و BBC و غربزدگان داخلی از صبح تا شب، ایران را ضعیف و ناتوان نشان میدهند. و بخشی از ایرانیان که بخاطر اختگی قاجار و پهلوی هنوز خود را حقیر می‌پندارند هم اسیر این پروپاگاندا میشوند. سوال اینست: این حکومت اگر ضعیف است چگونه داخل کابینه اسراییل جاسوس دارد و در مرزش پایگاه نظامی؟»

 

 

به گزارش جام نیوز، پس از واکنش ها به عدم پوشش خبر «متهم شدن وزیر سابق اسرائیلی به ۱۱ سال حبس به جرم جاسوسی برای ایران»  شبکه بی بی سی در اقدامی دیر هنگام و البته با هدف کم اهمیت نشان دادن این موفقیت بزرگ اطلاعاتی برای ایران با دعوت از اشکان صفایی حکیمی  به عنوان پژوهشگر -کسی که اصلا تخصصی در مسایل امنیتی و اطلاعاتی ندارد- به تحلیل اهمیت جاسوسی این وزیر اسرائیلی برای ایران پرداخت.

 

اشکان صفایی حکیمی، از اعضای گروهک نوظهور و واپسگرای “فرشگرد” است که به تازگی با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی اعلام موجودیت کرده است.

 

 

صفایی در گفتگو با بی بی سی با کم اهمیت خواندن این موضوع گفت: « آقای گونن سِگِوس، وزیر سابق دولت اسرائیل، بیش از ۱۵ سال پیش وزیر بوده است و مدت وزارت او نیز کمتر از دو سال بوده است لذا احتمال اینکه اطلاعات زیادی از دولت اسرائیل داشته باشد که بخواهد در اختیار ایران قرار دهد بسیار کم است.»

 

وی در ادامه بدون ارائه دلیل و سندی تاکید کرد: «اگر چه آقای گونن سِگِو در این سال ها با دولت اسرائیل در ارتباط بوده اما این ارتباطات در حدی نبوده است که بتواند اطلاعات زیادی را به مقامات ایران انتقال دهد»

 

صفایی در ادامه با بی اهمیت خواندن اعتراف وزیر پیشین اسرائیل به جاسوسی برای ایران مدعی شد: « این اعتراف برای مقامات اسرائیلی نگران کننده نیست زیرا او ۱۵ سال پیش وزیر بوده است و در این سال ها کسی در اسرائیل به او اهمیتی نمی داده و او مورد توجه نبوده است. حکیمی در ادامه با زهم بدون ارائه سند و مدرک مدعی میشود که «آقای گونن سِگِو میخواسته نقش جاسوس دو طرفه را برای ایران و اسرائیل بازی کند و با اطلاعاتی که از ایران به اسرائیل می آورد و از اسرائیل اطلاعات دروغ در اختیار ایران قرار می دهد به عنوان یک قهرمان به اسرائیل بازگردد.»

 

به گزارش جام نیوز تلاش های بی بی سی و این به اصطلاح کارشناس این شبکه برای کم اهمیت نشان دادن جاسوسی وزیر پیشین اسرائیل برای ایران در حالی است که روزنامه اسرائیلی هاآرتص در ۱۳ تیرماه همزمان با آغاز دادگاه رسیدگی به اتهامات «گونن سِگِو» نوشت: «گونن سِگِو ده ها گزارش در راستای تخریب امنیت ملی اسرائیل به ایران ارائه داده است.»

 

 

شبکه الجزیره قطر نیز در همان زمان در گزارشی اعلام کرد: «بازداشت وزیر پیشین اسرائیل به اتهام جاسوسی برای تهران نشان داد که آرشیو مربوط به اطلاعات هسته ای ایران که نتانیاهو اخیرا از آن پرده برداشت، تنها با هدف سرپوش گذاشتن بر یک آسیب امنیتی بزرگ بود. نتانیاهو می خواست موفقیت بزرگ ایرانیان که یک وزیر اسرائیلی برای جاسوسی بکار گرفته بودند را بی اثر کند؛ پیروزی معنوی که نصیب ایران شد و بزودی زلزله آن اسرائیل را خواهد لرزاند».

 

 

روزنامه فرا منطقه ای رای الیوم نیز پس از انتشار خبر بازداشت یک وزیر اسرائیلی به جرم جاسوسی برای ایران نوشت: «بازداشت وزیر پیشین اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران پیروزی تاریخی برای این کشور است؛ زیرا مسئله نفوذ ایران تنها با بازداشت یک جاسوس تمام نمی‌شود.»

 

رای الیوم در ادامه نوشت: «تحلیلگران صهیونیستی بکارگیری این وزیر توسط ایران را یکی از خطرناکترین مسائل در عرصه جاسوسی عنوان کرده‌اند که از زمان به وجود آمدن اسرائیل تاکنون برای تل آویو اتفاق افتاده است.»

 

 

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز در زمان بازداشت “گونن سگو” نوشت: «وقتی که ایران توانسته باشد تا به این سطح دردولت اسرائیل نفوذ کند که یک وزیر اسرائیلی را برای جاسوسی به استخدام خود بگیرد هیچ بعید نیست که روزی خبر اینکه برخی فرماندهان نظامی و یا امنیتی و یا وزیران دیگر نیز جاسوس ایران بوده اند و هستند، منتشر شود»

 

 

به گزارش جام نیوز، اکنون سوال این است که چرا شبکه ای مثل بی بی سی فارسی که مدعی «اطلاع رسانی بی طرفانه و صادقانه است»  اخبار و دستاوردهای مربوط به دانشمندان ایرانی در عرصه های مختلف و همچنین دستاوردهای اطلاعاتی نظامی ایران را همواره بایکوت میکند و یا با دعوت از به اصطلاح کارشناسانی که خود را رسما مخالف و برانداز نظام جمهوری اسلامی معرفی کرده اند و به جای ارائه تحلیل های واقع گرایانه درباره مسایل ایران، با حقد و کینه ای که نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارند تحلیل های غلط خود را به خورد مخاطبان فارسی زبان می دهند؟ این در حالی است که همین شبکه نسبت به تحولات اسرائیل چنان حساس است که برای کم اهمیت ترین اتفاقات در سرزمین های اشغالی گزارش های ویژه تهیه میکند مثل گزارشی که اخیرا بی بی سی با هدف تطهیر وجهه صهیونیست ها در بین کشورهای اسلامی در خصوص شیر دادن یک زن اسرائیلی به یک نوزاد فلسطینی پخش کرد.

 

سوال دیگر این است آیا راهبرد رسانه ای که شبکه بی بی سی فارسی برای خود تعریف کرده، تضعیف و کم اهمیت نشان دادن دستاوردهای ایران در عرصه های مختلف و برجسته سازی مسائل مربوط به اسرائیل با هدف تطهیر چهره رژیم صهیونیستی درکشورهای منطقه و جهان است؟

این خبر را به اشتراک بگذارید :