Print Friendly, PDF & Email
پرتاپ ماهواره پیام علاوه بر بازتاب گسترده رسانه ای در سطح جهان، واکنش کاملا متفاوت برخی دولتمردان آمریکایی، اسرائیلی، غربی و رسانه های فارسی زبان وابسته به آنها را در پی داشت.
 

بامداد روز گذشته ماهواره “پیام” ساخته متخصصان و دانشجویان دانشگاه امیرکبیر با ماهواره بر “سیمرغ” به فضا پرتاب شد.

 

ماهواره پیام، پس از دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و در مدار آرام نگرفت.

 

ایران پیش از این نیز سابقه پرتاب موفقیت آمیز ماهواره به فضا را داشته است گرچه این بار کار در محله سوم گره خورد. با این حال مهم دستیابی جمهوری اسلامی ایران به چرخه و زنجیره طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره است که به دلیل پیچیدگی بسیار آن تنها در اختیار چند کشور پیشرفته است. نکته حایز اهمیت دیگر در پرتاب ماهواره ها احتمال موفقیت آمیز نبودن آن است که در بین کشورهای دارنده این فناوری مهم نیز دارای سابقه بسیار بوده و امری عادی و طبیعی است.

 

این اتفاق علاوه بر بازتاب گسترده رسانه ای در سطح جهان، واکنش کاملا متفاوت برخی دولتمردان آمریکایی، اسرائیلی، غربی و رسانه های فارسی زبان وابسته به آنها را در پی داشت.

 

اتهام زنی کار همیشه آمریکا و اسرائیل؛

مطابق معمول، دولتمردان آمریکایی و رسانه های فارسی زبان وابسته به آنها با وجود آنکه قرار گرفتن موشک در مدار زمین میسر نشد، کار خود را با اتهام زنی علیه ایران آغاز کردند.

 

پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا تنها ساعاتی بعد از اوج گرفتن ماهواره ایرانی، طی یک توئیت شتابزده، اتهام زنی به ایران را کلید زد، صدای آمریکا به نقل از این توئیت نوشت: ایران بار دیگر نشان داد در جست‌وجوی دستیابی به قابلیت موشکی تهدیدکننده است.

 

 

 

 

پس از پمپئو، جان بولتون که به مواضع تند علیه ایران حتی در آمریکا شهرت دارد، ادعاهای وزیرخارجه کشور متبوعش را تقویت کرد و افزود: ما این کار را پوششی برای برنامه موشکی جمهوری اسلامی می دانیم.

 

اظهارات چندی قبل او در آغاز سال ۲۰۱۹ درباره برگزاری جشن سال نو میلادی در ایران با ساقط کردن جمهوری اسلامی هنوز نقل محافل رسانه ای در غرب است.

 

این اظهارات به همراه چند گزارش مشابه ماحصل واکنش صدای آمریکا بود به خبر پرتاب ماهواره ایرانی.

 

همچنین این دو مقام آمریکایی تلاش کردند دایره جنگ روانی خود را به زمین بازی اروپا کشانده و چنین القا کنند که اروپا در معرض خطر حمله موشکی ایران قرار دارد.

 

پمپئو و بولتون در اقدامی شگفت آور ایران را متهم به نقض برجام کردند، در حالی که آمریکا بزرگترین ناقض برجام، ماهها قبل از این معاهده خارج شده بودند و به نظر دیگر نباید درباره آن اظهار نظر کند.

 

این دو مسئول و رسانه آمریکایی با خلط عامدانه اما ناشیانه میان راه اندازی موشک با پرتاب موشک برای هدف گیری روی زمین، کوشیدند این اقدام را به برنامه موشکی و هسته ای ایران مرتبط سازند، حال آنکه فناوری پرتاب موشک بسیار متفاوت از این مساله است.
حضور عناصر تندرو در دولت ترامپ هزینه های بسیاری را برای این کشور به همراه داشته است. درگیری با ایران، روسیه، چین، ترکیه و عربستان و شریک قدیمی خود اتحادیه اروپا از جمله این هزینه هاست.

 

رادیو فردا اما دست خالی تر از صدای آمریکا به بازتاب تکراری سخنان مسئولان آمریکایی پرداخت. افزون بر اینکه ایران هراسی را هم بر چاشنی آن افزود و به ایرانیان چنین القا کرد که ایران در صدد جنگ افروزی و خطری بالقوه برای جهان است.

 

 

 

در میانه اتهام زنی ها به ایران از سوی آمریکایی ها، بی بی سی هم در گزارش های ابتدایی خود کوشید عدم موفقیت در پرتاپ ماهواره را ناکامی نشان داده و یاس را پمپاژ کند. بی بی سی بصورت کنایه آمیزی گزارش رسانه ملی را زیر سوال برد و نوشت:”تلویزیون ایران گزارشی از پرتاب ماهواره به فضا را پخش و آن را نشان سربلندی، خودباوری و اراده جوانان ایران خوانده بود.”

 

بی بی سی در گزارشی دیگر به طرح همان ادعاهای رسانه های آمریکایی پرداخت اما از شگرد “حرفت را از زبان دیگران بگو” بهره جست.

 

 

 

 

از سوی دیگر با وجود اذعان ایران به ناموفق بودن پرتاب ماهواره به فضا و تائید منابع آمریکایی، نتانیاهو باز هم با ادعاهای خود جنجال ساز شد. بی بی سی این اظهارات ناشیانه را چنین بازتاب داد: تنها در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، گفت: “رژیم ایران همواره دروغ می‌گوید. این رژیم درباره توافق هسته‌ای دروغ گفت و این دروغ را با کشف آرشیو هسته‌ای نشان دادیم‌. این رژیم هم اکنون نیز درباره قصد پرتاب ماهواره به فضا دروغ می‌گوید.

 

اشاره نتانیاهو به انباری در تورقوزآباد است که پس از اظهارات درباره آن به جوک محافل در بین ایرانی ها و حتی رسانه های بین المللی تبدیل شد.

 

اسپوتنیک اما این اظهارات نتانیاهو را تیتر کرد.

 

 

 

رادیوفردا هم این اظهارات نتانیاهو را طور دیگری بازتاب داده و گزارش داد: در همین زمینه، نتانیاهو، گفته است که ایران در اعلام برنامه خود برای ارسال ماهواره علمی به فضا «دروغ می‌گوید.»

 

برخلاف رویه بی بی سی که تلاش می کند در گزارش هایش جانب اتهام زنی از سوی مقامات آمریکایی و نتانیاهو علیه ایران را بگیرد کارشناس آمریکایی این شبکه حرف های دیگری می زند.

 

 

 

لینک دانلود

 

مارک فیتز پاتریک، از موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، ضمن تحسین ایران، از بزرگ نمایی علیه ایران می گوید.

 

با وجود اشاره اندک بی بی سی به موفقیت ایران در دستیابی به فناوری ماهواره ای برخلاف جریان رسانه ای خود، شبکه من و تو که این روزها به سیاه نمایی ناشیانه اوضاع ایران روی آورده، تلاش کرد این اقدام تهران را لجبازی سیاسی و هزینه برای کارهای بی ثمر در شرایط بد اقتصادی نشان دهد.

 

 

لینک دانلود

 

این در حالی است که قرارگرفتن ماهواره بر پیام در مدار زمین می توانست برای ایران تولید ثروت کند چرا که تولید علم رابطه مستقیمی با تولید ثروث و راه افتادن چرخ اقتصاد دارد کاری که کشورهای غربی با آن به سرمایه های کلانی دست یافته اند.

 

ارسال ماهواره در دیگر کشورها

ارسال ماهواره به فضا ریسک بزرگی است و تلاش‌ها برای این کار همیشه با موفقیت همراه نبوده و به مویی بند است.

 

همچنین زندگی دانشمندان بزرگ و بدست آوردن فناوری های مهم در دنیا همراه با ناکامی هایی بوده و همین ها زمینه ساز پیشرفت های بعدی شده است.

 

در همین راستا به برخی از پرتاب‌های شکست خورده در قرن بیست و یکم اشاره و از اسرائیل شروع می کنیم:

 

انفجار ماهواره اسرائیلی در آمریکا

به گزارش یورونیوز، در سال ۲۰۱۶ انفجار شدید در سکوی پرتاپ موشک های فضاپیما پایگاه کیپ کاناورال، آمریکا را لرزاند و لرزش ناشی از آن کیلومترها دورتر نیز حس شد.

 

 

 

ثبت ماهواره ای لحظه انفجار شدید ماهواره اسرائیلی در آمریکا

 

 

فالکون ۹ که بر اثر انفجار منهدم شد قرار بود روز شنبه ماهواره ۸۵ میلیون دلاری «عاموس ۶» ساخت شرکت هوا و فضای اسرائیل را در مدار زمین قرار دهد.

 

ماموریت اسرائیل از پرتاب این ماهواره پخش تلویزیونی برای خاورمیانه و تاثیرگذاری رسانه ای بر مردم این منطقه بود.

 

 

لینک دانلود

 

شکست نخستین شرکت خصوصی چین برای پرتاب ماهواره به فضا

در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی یک شرکت خصوصی چینی سعی کرد موشکی را از مقر ارسال ماهواره Jiuquan به فضا بفرستد. اما تلاش این شرکت برای رقابت با اسپیس ایکس به شکست انجامید.

 

شکست ارتش روسیه در پرتاب ماهواره

 

در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی، ارتش روسیه تصمیم داشت ماهوارهKanopus-ST را به مدار زمین پرتاب کند. هدف این ماهواره ۳۵۰ پوندی انجام تحقیقات آب و هوایی بود. به نظر می‌رسید فرایند پرتاب در نهایت دقت و به طور صحیح در حال اجرا است اما هنگام جدا شدن ماهواره اختلالی به وجود آمد.  از چهار گیره که ماهواره را به قسمت بالایی موشک نگه داشته بودند، فقط سه مورد باز شده بود.

 

موفق ترین شرکت‌ها هم اشتباه می‌کنند

شرکت «آریان اسپیس» تاکنون سابقه پرتاب‌های موفقیت آمیزی را در کارنامه خود داشته است. اما این شرکت سعی کرد در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸ میلادی دو ماهوارهGlobal-scale و Observations را به مدار زمین بفرستد که با مشکل روبرو شد.

 

تحقیقات نشان داد جهت یابی نادرستی در سیستم مسیریابی موشک وارد شده بوده است.

 

اشتباه تکنسین‌های روس ماهواره‌ها و موشک را به اقیانوس فرستاد

در دسامبر ۲۰۱۰ میلادی روسیه اعلام کرد شبکه ماهواره‌های خود را در مدار زمین گسترش خواهد داد و در همین راستا ۳ ماهواره GLONASS درون یک موشک «پروتون ام» به فضا ارسال می‌شوند. اما این اتفاق نیفتاد.

 

محموله‌ای که هیچ گاه به ایستگاه فضایی بین المللی نرسید

پرتاب موشک فالکون ۹ توسط شرکت بزرگ و معروف اسپیس ایکس، در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۵ میلادی در ۱۳۹ دقیقه نرمال بود. این موشک حامل کپسول دراگون بود که ذخایری برای فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی را در برداشت. اما حدود ۱۴۰ ثانیه پس از پرتاب جریان‌های اطلاعاتی به اتاق کنترل مأموریت هشدار دادند اشتباهی رخ داده است. طی ۱۰ ثانیه موشک منفجر شد.

 

تلاش برزیل برای ارسال موشک به فضا ناکام ماند

در سال ۲۰۰۳ میلادی برزیل تصمیم داشت به یک قدرت فضایی تبدیل شود. اما سه روز قبل از پرتاب موشک، شهر آلکانتارا با یک انفجار عظیم روبرو شد که ۲۱ نفر را قربانی خود کرد.

 

نخستین شرکت خصوصی فضایی ژاپن با دوشکست در کارنامه

 

در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ میلادی یک شرکت خصوصی ژاپنی سعی کرد موشکی همراه ماهواره به مدار زمین رسال کند. اما این موشک چند ثانیه پس از بلند شدن از مقر پرواز آزمایشی دوباره سقوط کرد و منفجر شد.

 

ارسال موشک سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی

یک موشک روسی سایوز حامل فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی از مقر پرتابی در قزاقستان به آسمان پرتاب شد. اما چند دقیقه بعد، به دلیل یک اختلال، موشک دوباره به سمت زمین بازگشت و کپسول حامل فضانوردان در منطقه‌ای نزدیک محل پرتاب فرود آمد.

 

ماموریت های ماهواره پیام به روایت یورونیوز

برای این ماهواره وظایف مختلفی در نظر گرفته شده بود از جمله اینکه باید یک پیام را ذخیره و به زمین مخابره کند. چهار دوربین روی این ماهواره نصب بود تا عملیات عکس‌برداری از زمین را انجام دهد.

 

ماموریت‌های مختلف پیام

بررسی پوشش گیاهی، بهبود پایش گردوغبار و تلاش برای اندازه گیری تشعشعات فضایی با هدف بررسی اثر پرتوهای کیهانی بر عملکرد ماهواره، ازجمله ماموریت های دیگر ماهواره پیام بود.

 

به دنبال تاسیس سازمان فضایی ایران ساخت ماهواره پیام به سه دانشگاه صنعتی ایران ارایه شد. در نهایت این ماهواره با مشارکت چهار دانشکده مهندسی هوافضا، برق کامپیوتر و مکانیک و ۱۶ نفر از استادان دانشکده‌های دانشگاه امیرکبیر ساخته شده است.

 

نگرانی غربی ها

بطور مشخص نگرانی غربی ها قابل درک است آنها از دستیابی ایران به فناوری های پیشرفته در هر زمینه ای هراس دارند. چرا که ورود ایران را به حیاط خلوت خود را برنمی تابند.  به همین دلیل همواره ورود ایران به چرخه تولید فناوری های پیچیده از سوی مقامات غربی جاه‌طلبی‌ توصیف می شود.

 

از سوی دیگر پیشرفت های ایران در زمینه نظامی را برجسته می کنند تا علاوه بر دامن زدن به ایران هراسی، از ظرفیت های بین المللی برای جلوگیری از پیشرفت ایران، فروش تسلیحات به کشورهای منطقه بهره ببرند. در مواجهه با فناوری های غیرنظامی نیز یا می کوشند آنها را به مسایل نظامی گره بزنند یا با دادن اطلاعات غلط به عوامل نفوذی خود پیشرفت ها را منحرف کنند. از شناسایی، کشتن و جذب دانشمندان ایرانی هم بهره می گیرند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :