Print Friendly, PDF & Email
رئیس جمهور آمریکا سفر خارجی رئیس مجلس نمایندگان این کشور را به دلیل ادامه تعطیلی دولت فدرال لغو کرد؛ این تعطیلی وارد بیست و هفتمین روز خود شده است.

 

در حالی که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چند نفر از دیگر اعضای کنگره آمریکا آماده سوارشدن بر هواپیما بودند تا در قالب هیاتی به بلژیک و افغانستان سفر کنند، دونالد ترامپ با دستوری پرواز هواپیمای نظامی آنها را به بهانه ادامه تعطیلی دولت لغو کرد.

 

به نوشته بی بی سی، اگرچه در نامه‌ای که ترامپ برای پلوسی نوشته اشاره‌ای به نامه دیروز رئیس مجلس نمایندگان برای لغو سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره نشده اما در واشنگتن همگان این اقدام رئیس جمهوری آمریکا به تلافی آن نامه پلوسی ارزیابی کردند.

 

ترامپ در نامه روز پنجشنبه (۱۷ ژانویه) نوشت: “مطمئنم که شما هم با تصمیم من برای به تاخیر انداختن این سفر موافقید و آن را مناسب خواهید دانست… همزمان من فکر می‌کنم بهتر است در این روزها (ادامه تعطیلی دولت) شما در واشنگتن بمانید و با من بر سر چگونگی تامین امنیت مرز و بازگشایی دولت مذاکره کنید. البته اگر بخواهید از هواپیمای مسافری معمولی برای این سفر استفاده کنید، کاملا مختارید.”

 

این نامه ۲۴ ساعت پس از آن میان ترامپ و پلوسی ردو بدل شد که درخواست نانسی پلوسی برای به تعویق انداختن سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره در صدر اخبار آمریکا قرار گرفته بود.

 

در آن نامه رئیس دموکرات مجلس نمایندگان نوشته بود با توجه به ادامه تعطیلی دولت و مشکلات بر سر تامین امنیت سخنرانی سالانه رئیس‌جمهوری در کنگره، این سخنرانی به زمان دیگری موکول شود و یا ترامپ متن کتبی سخنرانی خود را به کنگره بفرستد و شخصا به آنجا نرود.

 

پلوسی حتی پیشنهاد داده بود که ترامپ از داخل اتاق کار خود در کاخ‌سفید برابر دوربین‌های تلویزیونی نطق سالانه خود را ایراد کند؛ توصیه‌ای طنزآلود که می‌تواند کنایه پلوسی به تمایل آشکار ترامپ برای قرار گرفتن در کانون خبرها ارزیابی شود.

 

حالا ترامپ که دیروز واکنش مستقیمی به نامه پلوسی نشان نداده بود با لغو پرواز این هیات کنگره، آن هم در آخرین دقایق پیش از پرواز، پاسخی طعنه‌آمیز به پلوسی داده و در نامه خود از این سفر تحت عنوان یک “سفر تبلیغاتی و روابط عمومی” یاد کرده است.

 

این دو نامه طعنه‌آمیز در حالی میان رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس نمایندگان رد و بدل شده که تعطیلی دولت فدرال وارد بیست و هفتمین روز خود شده و هنوز هم هیچ نشانه‌ای از تمایل دو طرف برای توافق بر سر لایحه بودجه دیده نمی‌شود.

 

به گزارش یورونیوز، ترامپ در لایحه تقدیمی خود ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای احداث دیوار مکزیک درخواست کرده است.

 

سران دموکرات ها در کنگره که حالا اکثریت مجلس نمایندگان را هم در دست دارند، می گویند حاضر به تصویب این بودجه نیستند اما می توانند بقیه مفاد لایحه بودجه را تصویب کنند تا حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت به سر کارهای خود بازگردند و بعد بر سر بودجه وزارت امنیت داخلی و مرزبانی با کاخ‌سفید مذاکره کنند.

 

بنابر گزارش شبکه خبری فاکس‌نیوز، ترامپ دستور لغو این پرواز را تنها حدود نیم ساعت پیش از به هوا برخاستن هواپیما صادر کرده است.

 

این هیات از نمایندگان کنگره قرار بود عصر پنجشنبه، واشنگتن را به مقصد بروکسل، قاهره و سپس پایگاهی در افغانستان ترک کنند.

 

به همین علت هم برخی از فاش کردن خبر سفر رئیس مجلس نمایندگان به منطقه جنگی (افغانستان) از سوی دونالد ترامپ انتقاد کرده‌اند چرا که پلوسی پس از دونالد ترامپ و معاونش مایک پنس، سومین فرد قدرتمند در ارکان حکومتی ایالات متحده محسوب می‌شود و سفر او به افغانستان باید طی بالاترین تدابیر امنیتی صورت می‌گرفت.

 

احتمالا به همین علت بود که خبر این سفر تا پیش از علنی شدن نامه ترامپ رسانه‌ای نشده بود.

 

نامه ترامپ را هم ساعتی پیش سارا سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید در شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرد.

 

به گزارش رادیو فردا، سخنگوی کاخ سفید گفته است، رئیس جمهور آمریکا به عنوان فرمانده کل قوا از اختیار قانونی اش استفاده کرده است.

 

در همین حال استنلی هویر، از رهبران دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان این رفتار ترامپ را “نازل” خوانده و گفته چنین حرکاتی “شان رئیس‌جمهوری را پایین” می‌آورد.

 

آن‌طور که فاکس‌نیوز گزارش کرده حتی اعضای هیات همراه پلوسی سوار بر اتوبوس ویژه انتقال آنها به فرودگاه بوده اند که دستور لغو این پرواز از سوی ترامپ صادر شده است.

 

همزمان، سارا سندرز از لغو سفر هیات عالی رتبه آمریکا به اجلاس اقتصادی داووس در سویس خبر داده است. وزیران خارجه و دارایی در این هیات حضور داشتند.

 

پیش از این رویداد، پلوسی در ادامه اصرارش برای لغو سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره گفته بود راضی نیست که افسران سرویس مخفی و ماموران امنیتی بدون حقوق برای این مراسم احضار شوند:”شاید برای او (دونالد ترامپ) اشکالی نداشته باشد که مردم را بدون حقوق سر کار بکشد… اما من این طور فکر نمی‌کنم.”

 

این اظهارات پلوسی در حقیقت پاسخی به تنها واکنش رسمی از سوی دولت به نامه دیروز او بود که طی آن کریستین نلسون، وزیر امنیت داخلی در توییتر نوشته بود: “همه افسران اف‌بی‌آی و ماموران سرویس مخفی (با وجود ادامه تعطیلی دولت و دریافت نکردن حقوق ژانویه) آماده تامین کامل امنیت مراسم سخنرانی رئیس‌جمهوری در کنگره هستند.”

 

دفتر پلوسی هنوز به نامه ترامپ واکنشی نشان نداده است و ترامپ هم هنوز واکنش مستقیمی به درخواست تعویق سخنرانی سالانه اش در کنگره نشان نداده است.

 

همزمان با نزدیک شدن ادامه تعطیلی دولت فدرال به رکورد یک ماه، نظرسنجی‌ها از کاهش محبوبیت ترامپ در میان مردم این کشور حکایت دارند به طوری که بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انجام شده از سوی شبکه ملی رادیوهای آمریکا (ان‌پی‌آر) ترامپ را مقصر در بن‌بست ماندن مذاکرات برای بازگشایی دولت معرفی کرده‌اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :