Print Friendly, PDF & Email

کانال مالی اروپا برای تجارت با ایران “آماده اجرایی شدن” است. رسانه‌ها هم از آغاز به کار قریب‌الوقوع یک خط اعتباری چند میلیون یورویی برای تسهیل معامله با ایران خبر داده‌اند.

یک روزنامه آمریکایی گفته است که سازوکار ویژه مالی اروپا برای ایران – اینستکس – از روز جمعه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی در روز پنجشنبه، ۶ تیر (۲۷ ژوئن) نوشته است که سه کشور اروپایی عضو برجام – آلمان، بریتانیا و فرانسه – در نظر دارند روز جمعه اعلام کنند که با قرار دادن منابع مالی در اختیار سازوکار ویژه مالی برای ایران، این ترتیبات راه اندازی خواهد شد و امکان عملیات مالی بین دو طرف را فراهم خواهد کرد.

ایران انتظار دارد با فعال شدن این خط ارتباط مالی، به رغم تحریم آمریکا امکان ارتباط مالی با خارج فراهم شود.

جمهوری اسلامی همچنین در ضرب‌الاجلی ۶۰ روزه برای کشورهای باقی‌مانده در برجام، تهدید کرده است چنانچه آنان به “تعهدات” خود به خصوص در حوزه بانکی و نفتی عمل نکنند، از ۱۶ تیرماه آینده (هفتم ژوئیه) بخش دیگری از تعهدات خود در قبال برجام را کاهش داده و سطح غنی‌سازی خود را به بالاتر از محدوده ۳.۶۷ درصدی تعیین‌شده در برجام خواهد رساند.

اما روزنامه گاردین نیز با اعلام این خبر، راه‌اندازی این خط اعتباری را آخرین تلاش اروپا برای جلوگیری از خروج ایران از برجام دانسته و در عین حال عنوان کرده است که چنین تلاشی به‌احتمال ناکام خواهد بود.

به گزارش این رسانه بریتانیایی، احتمالا اروپا با وجود راه‌اندازی خط اعتباری برای معامله با ایران، در برخی از مبادلات تجاری خود با این کشور دچار مشکل خواهد بود.

روز سه‌شنبه این هفته، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اینستکس به زودی فعال خواهد شد و مقامات اتحادیه نیز گفتند که اطلاعیه مربوط به راه‌اندازی این ترتیبات ظرف چند روز آینده منتشر خواهد شد.

در مورد دامنه فعالیت این سازوکار، وال استریت ژورنال نوشته است که اعتبار اولیه‌ای که به آن اختصاص خواهد یافت “چند میلیون یورو” خواهد بود و از آن عمدتا برای تسهیلات مالی جهت صدور مواد غذایی و دارو و سایر اقلام ضروری غیر تحریمی به ایران استفاده خواهد شد.

مصوبه کنگره آمریکا برای تحریم ایران، رئیس جمهور این کشور را از تحریم اقلام بشردوستانه شامل مواد غذایی و دارویی و برخی کالاهای کشاورزی منع کرده است. همچنین، طبق موازین بین المللی، تحریم اقلام بشردوستانه در هیچ شرایطی، حتی علیه کشور متخاصم مجاز نیست.

ایران همواره خواستار آن بوده‌ که کشورهای اروپایی با توجه به تعهداتشان در برجام، تضمین کنند که ایران از امکانات ارتباط تجاری و مالی با خارج به خصوص صادرات نفت و دریافت عواید نفتی در سطح قبل از تحریم برخوردار خواهد شد. بعضی از این مقامات ایرانی صراحتا محدود شدن ارتباط تجاری به واردات غذا و دارو را به عنوان “طرح نفت در برابر غذا” مردود دانسته‌اند.

به نوشته وال استریت ژورنال، قرار است روز جمعه نمایندگان اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و ایران برای بررسی برجام در وین تشکیل جلسه دهند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :