Print Friendly, PDF & Email
خاطرات جنگ هشت ساله ایران و عراق حتی برای جوانانی که در آن زمان متولد نشده بودند، زنده است.

گاردین نوشت: خاطرات جنگ هشت ساله ایران و عراق حتی برای جوانانی که در آن زمان متولد نشده بودند، زنده است.

روزنامه گاردین در اینترنت امروز در گزارشی از تهران نوشت: جنگ هشت ساله ایران و عراق در سپتامبر هزار و نهصد و هشتاد شروع شد و در اوت هزار و نهصد و هشتاد و هشت پایان یافت اما در ایران امروز همچنان زنده است.

در میان جمعیت کثیری که در ماه ژوئن در مراسم تشییع جنازه دویست و هفتاد کهنه سرباز- از جمله صد و هفتاد و پنج رزمنده غواص- که اجسادشان از عراق بازگردانده شده بود، شرکت کردند، هزاران ایرانی جوان حضور داشتند که در زمان خاتمه جنگ هنوز متولد نشده بودند. هزاران نفر دیگر تصاویر و پیامهایی در رسانه های اجتماعی در آن خصوص منتشر کردند.

مادران، پدران و کودکان هشت هزار سرباز ایرانی که هنوز «مفقودند»، درد خاصی در سینه دارند. برای آنها جنگ در یک انتظار پیوسته ادامه دارد.

گزارشگر گاردین از یک ایرانی معروف به مهندس می گوید که واحد وی مسئول شناسایی سربازان گمنام و پیدا کردن ردی از خانواده هایشان بود. مهندس از اجساد سربازان گمنامی می گوید که اجساد برخی از آنها کاملا سالم است گویی بتازگی شهید شده اند.

وی از جمله افرادی بود که حتی در زمان جنگ برای شناسایی مفقودان و بازگرداندن آنها نزد خانواده هایشان تلاش می کرد.

در ادامه گزارش گاردین به سرگذشت مهندس و نحوه عزیمت وی به جبهه های جنگ و خاطراتش از تلاش او و دوستانش برای ثبت و شناسایی کشته های ایرانی در میدان جنگ پرداخته شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :