اهم خروجی رسانه‌های برون‌مرزی درباره ایران که محصول رصد گروه مانیتورینگ جام طی ساعات اخیر می‌باشد، در قالب اخبار کوتاه و گزیده از منظرتان می‌گذرد.

مانیتورینگ جام مانیتورینگ جام/ از فتوحات سردار سلیمانی تا کابینه دوم روحانی

اسپوتنیک: ایرانی‌ها هیچ‌وقت به عربستان سعودی حمله نخواهند کرد، بلکه منتظر خواهند ماند تا عربستان با توجه به شرایط سیاسی داخلی و اقتصادی خود از درون فروبپاشد و نیاز نباشد که خود مستقیم وارد عمل شوند.

 

 

جروزالم پست: با تصویب تحریم‌های جدید می‌توان نتیجه گرفت که موضع آمریکا به‌طور کامل به حالت قبل از امضای برجام برگشته است و دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در این باره که تحریم وسیله‌ای جدی برای فشار به ایران است، اتفاق نظر دارند. استراتژی این چندساله آمریکا بر پایه «توافق موقت» بوده است و در حال حاضر مقابله با تهران در بخش‌های غیرهسته‌ای نیز کلید خورده است.

 

 

هافینگتون پست: ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی خود وعده داده بود دو سیاست خارجی اوباما را لغو کند: برنامه از سرگیری رابطه با کوبا و توافق هسته‌ای با ایران؛ حالا نخستین وعده او محقق شده و دیگر نوبت ایران و لغو برجام است.

 

 

بریکینگ دیفنس/ رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: یکی از مهم‌ترین موضوعات برای آمریکا، آزادی تردد در تنگه هرمز و باب المندب است. ایران با ماجراجویی دریایی در این حوزه و فراهم کردن موشک‌های پیشرفته ضدکشتی «کروز» برای گروه‌های مسلح حوثی یمن در ساحل دریای سرخ، در واقع دو گذرگاه آبی حائز اهمیت را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

 

 

فارن پالیسی: مقامات کاخ سفید که توسط مایکل فلین انتخاب شده‌اند، پنتاگون را برای جنگ با ایران یا مستشاران ایران در سوریه تحریک می‌کنند.

 

 

معاریو: تصاویر منتشره از قاسم سلیمانی در مرز عراق، اردن و سوریه می‌تواند نشان‌دهنده پیروزی ایران در تحکیم سلطه بر این گذرگاه‌های مرزی باشد که لاجرم به تحکیم سلطه آن‌ها بر بخش مهمی از خاورمیانه خواهد انجامید؛ سناریویی که خاطر اسرائیل را آزرده می‌کند.

 

 

اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک: رقابت برای حضور هرچه بیشتر در صحنه سیاسی سوریه پس‌از شکست داعش، درمیان کشورهای گوناگون آغاز شده است؛ اما ایران از هم‌اکنون حاکم اصلی این کشور خواهد بود.

 

 

صدای آمریکا: خطر مواجهه نظامی آمریکا با نیروهای مورد حمایت ایران در جنوب سوریه به شکل غیرقابل انتظاری افزایش یافته است. ارتش آمریکا برای نخستین بار طی جنگ سوریه، راکت اندازهای متحرک را در جنوب این کشور مستقر کرده است.

 

 

گاردین: در میدان مرکزی شهر بعاج شعار «از موصل تا بعاج؛ سردار سلیمانی تشکر» نقش بسته تا بیان قدردانی از نقش این فرمانده شاخه قدس سپاه پاسداران ایران باشد. بعاج که یکی از آخرین دژهای باقی‌مانده در دست داعش بود، در حال تبدیل شدن به نطقه ثقلی برای تقویت محور مهم مواصلاتی برای نیروهای تحت امر ایران، در تحقق هدف گسترش هلال نفوذ این کشور در منطقه است.

 

 

بی بی سی: دوسوم کابینه روحانی در معرض تغییرند و با توجه به اینکه سبد آرای او مدیون اصلاح طلبان است، برای تشکیل کابینه به شدت تحت فشار قرار دارد. از سوی دیگر با توجه به آرای قابل توجه رئیسی در انتخابات، روحانی مجبور خواهد شد مانند دوره قبل برخی چهره‌های اصولگرا را وارد کابینه نماید.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :