«به روشنی پیداست که مشکل، تعداد نیروهای آمریکایی نیست بلکه استفاده آمریکا از نیروی نظامی برای حل مشکلات سیاسی، بدون هیچ استراتژی مشخصی است…»
خودرو نظامی به گل نشسته آمریکا هزاران نیروی آمریکایی در خلا/ شکست خوردیم!پایگاه آمریکایی “امریکن کانسروتیو” (American Conservative)، با انتشار یادداشتی تحت عنوان “پرتاب ۴۰۰۰ سرباز آمریکایی در یک خلا استراتژیک”، به انتقاد از لشکرکشی بی هدف آمریکا به سراسر دنیا پرداخته و از دولت ترامپ خواسته که از عملیات های نظامی بی نتیجه آمریکا که به روشنی با شکست استراتژیک روبرو شده اند، درس بگیرد.
در این یادداشت که به قلم “دانیل دیویس”* سرهنگ دوم سابق ارتش آمریکا نوشته شده، می خوانیم:
«هفته گذشته پرزیدنت ترامپ، تعیین میزان افزایش نیروهایی آمریکایی در افغانستان را به جیمز ماتیس، وزیر دفاع، واگذار کرد. بر اساس گزارش ها، ماتیس تصمیم دارد ۴٫۰۰۰ نیروی جدید را به این موضوع اختصاص دهد و عنوان کرده است، اعزام نیروهای جدید به حل و فصل بن بست به وجود آمده در این جنگ کمک خواهد کرد. اما حقیقت آن است که اعزام نیروهای جدید نیز تاثیری بر خروجی این جنگ ۱۶ ساله نخواهد داشت.
در این میان، موضوع بسیار مهم آن است که رویکرد اشتباه و مشکل سازی که آمریکا در سیاست خارجی خود اتخاذ کرده است، ادامه خواهد یافت: استفاده از نیروی نظامی برای دست یافتن به نتایج راهبردی.
جالب اینکه، یک روز پیش از اعلام تصمیم افزایش نیروهای نظامی در افغانستان توسط کاخ سفید، آقای ماتیس در کمیته نیروهای مسلح سنا به این موضوع اقرار کرده بود که ایالات متحده یک دوره بدون استراتژی را پشت سر گذاشته و دولت جدید، برای حل این مشکل تلاش می کند. 

به روشنی پیداست که مشکل، تعداد نیروهای آمریکایی نیست بلکه استفاده آمریکا از نیروی نظامی برای حل مشکلات سیاسی، بدون هیچ استراتژی مشخص است. تا زمانی که واشنگتن این خطای اساسی را اصلاح نکند، می توان به صورتی قطعی گفت که اعزام نیروهای آمریکایی به کشورهای خارجی مانند گذشته اهداف استراتژیک آمریکا را تامین نکرده و شکست خواهد خورد.
با مروری بر عملیات های ارتش آمریکا در نقاط مختلف جهان بویژه خاورمیانه، می توان دریافت که اتکای واشنگتن بر ابزار نظامی برای حل مشکلات بین المللی تنها موجب تخریب و تنزل امنیت ملی خود آمریکا شده است.

 

تنها چیزی که مردم آمریکا در رسانه ها می بینند آن است که نیروی نظامی آمریکا تواناترین، مهلک ترین و قدرتمند ترین نیروی جهان است و نیروهای آمریکایی به هر عملیاتی که فرستاده شده اند، موفق بوده اند. اما آنچه مطرح نمی شود آن است که پیروزی و موفقیت نظامی زمانی حقیقی و ارزشمند است که با پیروزی استراتژیک همراه باشد.

 

دولت های آمریکا از ارائه اهداف نهایی و راهبردهایی خود در استفاده از نیروی نظامی خودداری می کنند؛ از همین رو است که مردم آمریکا و سیاستمداران نمی توانند موفقیت عملیات های نظامی آمریکا را ارزیابی کنند.

 

بسیاری از حملات هوایی آمریکا در مناطق مختلف خاورمیانه، اهداف خود را با موفقیت نابود می کند اما هدف کلی و پایان این حملات قرار است چه باشد؟ کار بدون هدف مانند شلیک در تاریکی است. ممکن است آن ها افراد بسیاری را بکشند اما به هیچ ارزش استراتژیکی دست نیافته اند. این همان چیزی است که اکنون در خارج اتفاق می افتد. متاسفانه این خروجی های مبهم به یک هنجار تبدیل شده اند.

 

عملیات نظامی آمریکا در عراق، افغانستان و لیبی در ظاهر موفق بوده اما حقیقت آن است که هر سه کشور اکنون درگیر جنگ های داخلی شده اند که امیدی به حل و فصل آن ها در آینده نزدیک نیست. پس از حمله آمریکا به عراق، زمینه ضعیف شدن نیروهای امنیتی و ظهور داعش مهیا شد.

 

به روشنی پیداست که سیاست خارجی آمریکا نیاز به تغییر دارد. اولین فرصت برای اصلاح اشتباهات گذشته نیز، لغو اعزام نیروهای جدید به افغانستان است.»

 

*دانیل ال. دیویس پژوهش گر ارشد “اولویت های دفاعی” (Defense Priorities) و سرهنگ دوم سابق ارتش آمریکاست که در سال ۲۰۱۵ پس از ۲۱ سال خدمت بازنشسته شد. او تجربه ی چهار مأموریت نظامی خارج از کشور طی دوران خدمت نظامی اش را دارد.

 

 

۵۰۶

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :