رئیس جمهوری آمریکا قانون تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را که در سنا تصویب شده بود، امضا کرد تا ضمانت اجرایی پیدا کند.

دونالد ترامپ قانونی عمیقا مشکل‌دار علیه ایران، روسیه و کره شمالی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مصوبه جدید کنگره درباره تحریم‌های روسیه، ایران و کره شمالی را تایید کرد. او در عین حال در بیانیه‌ای که ضمیمه این مصوبه کرد، این قانون را ‘عمیقا مشکل‌دار’ خوانده است.

 

با امضای این قانون، ترامپ باید ظرف ۹۰ روز، سپاه پاسداران، مقامات، نمایندگان و اشخاص وابسته‌ به آن در خارج از ایران را تحریم کند.

 

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان در واکنش به این تحریم‌ها گفته است: “هدف اصلی آمریکا از اعمال این تحریم‌ها علیه ایران از بین بردن برجام است و ما نسبت به این حرکت واکنش بسیار هوشمندانه‌ای خواهیم داشت.”

 

عباس عراقچی افزوده است  که امضای مصوبه کنگره توسط دونالد ترامپ «طبیعی» و «قابل انتظار» بود.

 

عراقچی اضافه کرده است: “آمریکا امیدوار است براساس این فشار‌ها در انتهای یک دوره ایران خود ترغیب شود که از برجام خارج شود … همانطور که در صحبت‌های آقایان ظریف و شمخانی مشاهده کردید ما حتما به‌گونه‌ای رفتار نخواهیم کرد که گرفتار سیاست‌های دولت آمریکا و ترامپ شویم. واکنش ما به این حرکت بسیار هوشمندانه خواهد بود.”

 

پیش از این فرمانده سپاه پاسداران و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ایران هشدار داده بودند که با تحریم سپاه پاسداران، پایگاه‌های آمریکا در منطقه در خطر قرار خواهند گرفت.

 

به گزارش دویچه وله، کنگره آمریکا، روسیه را برای نقشش در بحران اوکراین و همچنین برای مداخله ادعایی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحریم کرده است.

 

وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه به قصد ترامپ برای بهبود روابط واشنگتن با مسکو ضربه می‌زند.

 

به گزارش رادیو فردا، دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه نیز گفته است، با قانونی شدن تحریم‌های تازه علیه روسیه، جنگ تمام عیار تجاری اعلام شده است.

 

دیمیتری مدودف در صفحه فیس بوک خود نوشته است، این تحریم‌ها نشان داد که دولت دونالد ترامپ قدرتی ندارد.

 

نخست وزیر روسیه تاکید کرده است، امید به بهبود روابط ما با دولت جدید آمریکا، پس تایید تحریم‌ها جدید توسط دونالد ترامپ از بین رفت.

 

در همین حال یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز گفته است، این اتحادیه آماده پاسخ به تحریم‌ها علیه روسیه است، ولی باور داریم آمریکا می‌خواهد که این تحریم‌ها بر شرکت‌های انرژی اروپا تأثیری نداشته باشند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفته است، هم اکنون کنگره آمریکا متعهد شده است که تنها پس از مشورت با هم پیمانان تحریم‌ها اجرا خواهند شد و باور دارم که ما همچنان همپیمان آمریکا هستیم.

 

وی با این حال گفته است: چنانچه تحریم‌های آمریکا باعث زیان شرکت‌های اروپایی در جریان معاملات در بخش انرژی با روسیه شود، اتحادیه اروپا آماده است طی چند روز با اقدامات مناسب به آن‌ها پاسخ بدهد.

 

 

ترامپ با انتشار بیانیه‌ای گفته است هرچند از “اقدام‌های سختگیرانه برای مجازات و ممانعت از رفتارهای خصمانه و بی‌ثبات‌ساز” این سه کشور حمایت می‌کند، اما از نظر او مصوبه کنگره کاستی‌های عمده‌ای هم دارد.

 

او می‌گوید بخش‌های از مصوبه کنگره باعث تداخل بین وظایف کنگره و دولت و به این ترتیب خلاف قانون اساسی است.

 

در عین حال مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس گفته است از نظر ترامپ مصوبه کنگره برای تحریم‌ها “متعادل” بوده است.

 

به گزارش بی بی سی، ترامپ این اختیار را داشت که مصوبه کنگره را وتو کند، اما اگر دو سوم اعضای مجلس نمایندگان و سنا دوباره به مصوبه خود رای می‌دادند وتوی رئیس جمهور بی اثر می‌شد.

 

 

ویدئو/ گزارش بی بی سی

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :