«عدم رای اعتماد ترامپ به برجام، بحرانی است که پیامدهای منفی آن برای آمریکا فراتر از موضوع ایران خواهد بود».
وزارت خارجه آمریکا هشدار درباره برجام/ بحران بین‌المللی در راه استدیپمالت های آمریکایی به تخریب توافق هسته ای توسط ترامپ واکنش نشان داده و تاکید کردند چنین رویکردی نشان می دهد که ما به توافقاتمان پایبند نیستیم.

دیلی بیست (dailybeast) با اعلام این خبر نوشت: دیپلمات های باتجربه هشدار می دهند عدم رای اعتماد ترامپ به برجام، “بحرانی” است که پیامدهای منفی آن برای آمریکا فراتر از موضوع ایران خواهد بود.

در ادامه این نوشتار می خوانیم: پیشتر و در راهروهای وزارت خارجه، پیشبینی ها درباره پایان یافتن قریب الوقوع مسئولیت تیلرسون در این وزارتخانه با نگرانی هایی همراه شده بود مبنی بر اینکه رفتن تیلرسون موجب کمک به رویکرد خصمانه تر آمریکا درقبال ایران خواهد شد؛ چه توافق هسته ای در سال جاری ادامه یابد و چه نقض شود.

براساس این گزارش، یک مقام وزارت خارجه آمریکا به شرط اینکه نامش فاش نشود، درباره آنچه در این وزارتخانه می گذرد هشدار داده و گفته “قطعا اوضاع می تواند از این بدتر هم بشود”.

وی افزود: وزارت خارجه فعلا کم فعالیت و ساکت است اما با رفتن تیلرسون ممکن است به سمت سیاست های واقعا خطرناکی پیش رود.

دیلی بیست افزود: در آستانه ضرب الاجل ۱۵ اکتبر انتظار می رود ترامپ از تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای خودداری کند هرچند ایران این توافق را نقض نکرده باشد.

به احتمال قوی وی روز جمعه سخنرانی کرده و حمایت ایران از تروریسم و پیشرفت برنامه موشکی این کشور را محکوم خواهد ساخت؛ دو موضوعی که خارج از مفاد توافق هسته ای می باشند.

در ادامه این گزارش به نقل از “یک دیپلمات ارشد سابق آمریکا” آمده است: خرابکاری آمریکا به این روش در توافق هسته ای ایران _به ویژه اگر کنگره مسیر ترامپ را به سمت اعمال مجدد تحریم های ایران ادامه دهد_ متحدان، شرکا، دشمنان آمریکا و قدرت های بی طرف را به این نتیجه می رساند که آمریکا قادر به عمل به تعهداتش نیست.

این دیپلمات کهنه کار ایالات متحده می افزاید: چنین اقدامی، اهرم فشار آمریکا را در همه زمینه ها از بین خواهد برد؛ از بحران هسته ای کره شمالی گرفته تا دیپلماسی های روزمره و  توافقات تجاری.

یک مقام دیگر وزارت خارجه آمریکا به دیلی بیست گفت: تخریب برجام، فقط سیگنال دیگری برای جهان خواهد بود مبنی بر اینکه ما [آمریکایی ها] به توافقاتمان پایبند نمی مانیم؛ حتی توافقاتی که با سختی و دقت مورد مذاکره قرار گرفته است.

وی افزود: کنار کشیدن از توافق هسته ای ایران، گامی دیگر برای اثبات تردیدهای بین المللی است مبنی بر اینکه آمریکا از عمل به تعهدات خود سر باز زده و به آن ها پایبند نمی ماند.

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :