Print Friendly, PDF & Email
/ لباس هم تغییر کرد، از پیش بینی وضعیت مدال ها چه خبر!؟
وزیر ورزش و جوانان همواره در گفتگوهای خود تاکید کرده که نتایج کاروان ایران در المپیک لندن نباید ملاک ارزیابی این دوره باشد، چرا که در لندن اتفاقی افتاده که ممکن است هرگز تکرار نشود.

به گزارش رجانیوز، در حالی که فرصت بسیار کوتاهی تا آغاز المپیک ریو باقی مانده است؛ شواهد و قرائن نشان می دهد که مقامات ورزش ایران به نتایج این مسابقات امید چندانی ندارد.دکتر گودرزی، وزیر ورزش در آذر ماه سال گذشته و در حالی که هنوز فرصت ۸ ماهه تا المپیک ریو باقی بود، در اظهار نظری قابل تامل گفت: “در خوش بینانه ترین حالت انتظار کسب ۶ مدال را در ریو داریم.”

اما دقیقا ۲ ماهه بعد و در بهمن ماه ۹۴، وزیر ورزش در اظهار نظری جدید گفت: “در ریو بیشتر از ۸ مدال نمی‌ گیریم!” گودرزی همچنین اضافه کرد: “ما در دوره قبل ۱۲ مدال دریافت کردیم. با احتساب سال ۲۰۱۲ بر اساس روندی که بعد از پیروزی انقلاب داشتیم میانگین هر دوره ۴ و نیم مدال است. اگر بخواهیم این آمار را بدون احتساب جهش ناگهانی کسب مدال در سال ۲۰۱۲ بررسی کنیم، میانگین کسب مدال ۳ و نیم است. عدد ۴ و نیم با نگاه علمی قابل تکرار است اما اگر خوشبینانه بگوییم ۶ مدال و اگر خیلی خوشبینانه‌تر نگاه کنیم کسب ۷ یا ۸ مدال هم می‌توان در نظر گرفت اما از این رقم تجاوز نخواهد شد. البته در خیلی رشته‌ها بر حسب اتفاقات و تغییراتی که صورت می‌گیرد ممکن است برخی اتفاقات خاصی بیفتد. اما نباید جامعه را بیش از حد خوشبین کنیم و صحبت‌هایی بیان کنیم که منطبق با عقل نباشد. باید واقعیات را در نظر گرفت. البته این مسئله نباید مانع تلاش بیشتر ما شود.”

این پیش بینی نسبت به نتایج کاروان ایران در المپیک گذشته، کاهش معناداری را نشان می دهد و این سوال را به وجود می آورد که چرا کاروان ورزشی ایران در المپیک ریو نباید روند رو به رشد خود را ادامه بدهد؟ کاروانی که اگر المپیک ۲۰۰۸ پکن را کنار بگذاریم، بعد از انقلاب اسلامی ایران، همواره روند رو به رشدی را در مسابقات المپیک داشته است. تا جایی که در دوره گذشته با حمایت های مسئولان ورزش کشور و درخشش ورزشکارانمان در لندن، کاروان المپیکی ایران موفق به کسب ۱۲ مدال شد.
این در حالیست که اخیرا سایت تحلیلی – آماری اینفو استرادا اسپورت و روزنامه واشنگتن پست، هر کدام به ترتیب به کسب ۱۲ و ۱۱ مدال توسط کاروان ورزشی ایران در المپیک اشاره کرده بودند.

 از حدود یک سال قبل از المپیک تیم های المپیکی ایران، به خصوص کشتی و وزنه برداری از مسئولان و حمایت نشدن همه جانبه توسط آن ها قبل از المپیک، گلایه داشتند. در همان مقطع محمد بنا، سرمربی تیم کشتی فرنگی که به نوعی ستاره اصلی کاروان ایران در المپیک لندن بود، با انتقاد از وضعیت و امکانات در اردوی تیم ملی گفته بود: متاسفانه دولت به طور کلی ورزش را به باد فراموشی سپرده و هیچ کدام از رشته‌های مدال آور ایران در المپیک حال و روز خوشی ندارند.”
بنا ادامه داد: ” متاسفانه شرایط به هیچ وجه المپیکی نیست و اصلا نگاه المپیکی وجود ندارد. یکی می‌گوید وزارت ورزش باید کمک کند، یکی می‌گوید کمیته ملی المپیک. من نمی‌دانم چه کسی باید به داد این وضعیت ما و کمبود امکانات و بی توجهی‌ها برسد. البته سعی و تلاش می‌کنند اما متاسفانه کمبودهای زیادی داریم. تیمی که در المپیک قبل قهرمان شده نباید در چنین شرایطی قرار داشته باشد و با هزار جور دردسر دست و پنجه نرم کند.

وی افزود: ما در این فاصله اندک تا رقابت‌های المپیک باید جهادی کار کنیم تا بتوانیم در المپیک آبروداری کنیم اما متاسفانه از داشتن معمولی‌ترین امکانات نیز محرومیم. متاسفانه دولت نه تنها ورزش اول ایران بلکه کل ورزش را فراموش کرده است. مگر اوضاع کدام رشته های مدال آور ایران خوب است که وضع کشتی خوب باشد؟ تکواندو، وزنه برداری یا دوومیدانی؟همه این رشته ها که امید این مردم برای کسب مدال در المپیک هستند اصلا حال و روز خوبی ندارند و کسی هم نیست که به داد آنها برسد. کشتی ما هم که حال و روزش کاملا مشخص است و با این بی‌توجهی‌ها و مشکلات توقع دارند در المپیک بهترین نتایج را بدست بیاوریم.

هر چند که برخی کارشناسان معتقدند که این پیش بینی ها برای پایین آوردن سطح توقعات مردم از کاروان المپیکی ایران است، اما با توجه به شرایطی که تاکنون رقم خورده است، این نتایج چندان هم دور از دهن نیست. تا چند ماه قبل از المپیک شرایط به گونه ای بود که برخی از ورزشکاران که سهمیه گرفته اند، از کمبود امکانات و بی توجه ها گله مند بودند، بودجه اختصاص یافته برای فداراسیون ها هیچ تناسبی با هزینه های آماده سازی ورزشکاران المپیکی نداشت و گروهی از ورزشکاران هزینه تمرینات و مسافرت هایشان را، خود بر عهده گرفتند و از انجام نشدن وعده های المپیکی صحبت کردند.

اما در فاصله ای حدود ۲۰ روزه تا المپیک، بحث البسه کاروان المپیکی ایران، به مهمترین خبر سایت ها و خبرگزاری های کشور تبدیل می شود تا همه به دنبال این باشند که ببیند کدام طرح به عنوان طرح نهایی البسه ایران برا ی مسابقات المپیک انتخاب می شود، که این موضوع خود موجب به حاشیه رفتن کمبود امکانات و هزینه های کاروان المپیکی ایران قبل از مسابقات المپیک می شود. البسه ای که گودرزش در اظهار نظری راجع به آن ها گفته بود:“اعتقاد دارم لباس ورزشکارها باید در شأن آنها باشد، اما نمی‌دانم عیب این ها چیست؟!”

هر چند در این میان محروم شدن تیم کامل وزنه برداری روسیه از المپیک و همچنین محرومیت انفرادی برخی از ورزشکاران روس در کشتی و رشته های دیگر، که تعدادی از آنها از حریفان مستقیم ورزشکارانمان برای کسب مدال طلا در المپیک بودند، شانس کسب مدال طلا را برای ورزشکارانی چون حسن رحیمی، کیانوش رستمی و بهداد سلیمی به بالاترین حد خود رساندند، اما این ها همه و همه نمی تواند سرپوشی برای ضعف مسئولان و سردمداران ورزش کشور در حمایت از کاروان المپیک ایران قبل از اعزام به المپیک ریو باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی