Print Friendly, PDF & Email
مادر فردی که به دلیل جاسوسی اعدام شده این روزها با تعداد زیادی از رسانه‌های برون مرزی مصاحبه می‌کند. وی مدعی است که فرزندش پاک بوده و جرمی مرتکب نشده است.
شهرام امیری شهرام امیری: وجدانم راحت است!/ مأمور سیا: او تخلف بزرگی مرتکب شد

در حالی که حتی مقامات آمریکایی، «جاسوسی» شهرام امیری را تأیید کرده‌اند مادر وی در گفتگو با خبرگزاری رویترز مدعی شده که پسرش با وجدان آسوده از دنیا رفته است.

 

شهرام امیری که کارشناس صنعت پزشکی هسته‌ای بود، در سال ۱۳۸۸ در سفر حج عمره ناپدید شد و پس از ۱۳ ماه غیبت در تیر ماه ۱۳۸۹ به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا مراجعت کرده و پس از مدت کوتاهی به ایران بازمی‌گردد.

 

در همان سال دو ویدئوی ضد و نقیض از شهرام امیری منتشر شد. در یکی از این ویدئوها وی مدعی شد که توسط آمریکایی‌ها و عربستانی‌ها ربوده شده اما موفق شده که از دست آنان فرار کند. امیری در ویدئوی دیگری گفته بود که برای ادامه تحصیل و گرفتن دکتری به ایالات متحده آمده است و در نظر دارد پس از پایان تحصیلات خود، “اگر امکان بازگشت در امنیت” وجود داشته باشد، نتیجه کار خود را در اختیار ایرانیان و سایرین قرار دهد.
اعدام به جرم جاسوسی
سخنگوی قوه قضائیه در صدمین  نشست خبری‌اش با تأیید حکم اعدام شهرام امیری گفت: این فرد با توجه به دسترسی که به اسرار سری نظام داشته است با دشمن متخاصم و شیطان بزرگ آمریکا وصل بوده و اطلاعات به کلی سری و پنهانی کشور را در اختیار آن‌ها قرار می داده است.

 

اژه ای ادامه داد:  یکی از رودست‌هایی که آمریکایی‌ها از سیستم اطلاعاتی کشورمان خورده‌اند در مورد همین پرونده بود آن‌ها تصور می‌کردند که ایران از ارتباطات این فرد خبر ندارد.

 

وی اظهار کرد: آن‌ها فکر می‌کردند که ایران نمی‌داند آن‌ها با چه برنامه‌ای این شخص را به عربستان بردند و بعد از آن‌جا به بیرون منتقل کردند. آن‌ها فکر می‌کردند که این اقدامات از چشم سیستم اطلاعاتی کشور ما پوشیده است در حالی که این اقدامات زیر ذره بین ما بود.

 

سخنگوی قوه قضاییه افزود: بعد از این‌که این فرد به آن شکل به اصطلاح به ایران آمد طبق قانون در جلسات متعددی با حضور وی اتهام اش مورد بررسی قرار گرفت و محاکمه شد. حکم بدوی که در مورد وی صادر شده بود مورد اعتراض او قرار گرفت و دیوان کشور با وسواس حکم وی را بار دیگر مورد بررسی قرار داد.

 

وی تصریح کرد: به این خاطر می‌گویم با وسواس این حکم مورد بررسی قرار گرفت چون در مورد جاسوسان در پاره‌ای از موارد آن‌ها به اعدام محکوم می‌شوند و در پاره ای از موارد حکم حبس برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود که حداقل آن ده سال است.  با توجه به این‌که حکم اعدام برای وی در نظر گرفته شده بود دیوان این حکم را با وسواس تمام مورد بررسی قرار داد و سپس آن را تائید کرد.

 

وی ادامه داد:  ما دوست داریم که همه مجرمان از کار خود پشیمان شوند و مجازات نشوند ولی با کمال تاسف این فرد از فرصتی که بعد از حکم در این ارتباط در اختیار او گذاشته شده بود استفاده نکرد و نه تنها جبران نکرد بلکه سعی کرد از درون زندان اطلاعاتی را به دروغ به بیرون منتقل کند.

 

محسنی اژه‌ای با تاکید بر این‌که “وی بعد از طی مراحل قانونی به مجازات رسیده است” افزود: یک دروغ از سوی اطرافیان وی منتشر شده است مبنی بر این‌که وی از سوی دادگاه به ۱۰ سال زندان و تبعید محکوم شده است در حالی‌که این درست نیست و چنین مجازاتی برای وی درنظر گرفته نشده بود و از همان ابتدا مجازات اعدام از سوی دادگاه برای وی در نظر گرفته شده بود که این حکم در دیوان عالی کشور نیز تائید شد.

 

مادر امیری: فرزندم با وجدان آسوده رفت!

مادر فردی که به جاسوسی محکوم شده این روزها با تعداد زیادی از رسانه‌های برون مرزی مصاحبه می‌کند. وی مدعی است که فرزندش پاک بوده و جرمی مرتکب نشده است.

 

بخش فارسی بی بی سی، رادیوفردا، دویچه وله و رویترز رسانه‌هایی هستند که می‌گویند با مادر امیری مصاحبه کرده‌اند.

در جدیدترین مصاحبه، مرضیه امیری به رویترز گفته است:‌ «وقتی پیش از اعدامش با او خداحافظی می کردم، به من گفت ناراحت نباشم چون خطایی مرتکب نشده‌ام.»

 

مادر این جاسوس در ادامه افزود:‌ «از من خواست به همه بگویم که او بی‌گناه است. گفت که وجدانش راحت است.»

 

خانم امیری مدعی شده که محاکمه شهرام امیری غیرعادلانه بوده و او از وکالت درستی برخوردار نبوده است.

 

او گفت:‌ «من از دولت یا رهبر عصبانی نیستم. از نیروهای تندرو امنیتی[!] عصبانی هستم که مسئول پرونده‌اش بودند، و می خواستند ثابت کنند که او جاسوس است و ممکن است او را وادار به اعتراف به کاری کرده باشند که انجام نداده بود.»

 

آیا امیری جاسوس بود؟

در کنار حکم دادگاه و سخنان سخنگوی قوه قضائیه کشورمان، مواضع خود آمریکایی‌ها هم بر جاسوس بودن شهرام امیری صحه می‌گذارد.

 

در همان سال ۸۸ مسئولان آمریکا اعلام کردند امیری نه‌تنها ربوده نشده، بلکه به اختیار خود به آمریکا آمده و تقاضای پناهندگی کرده است.

 

در سال ۲۰۰۹ میلادی، روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” نوشت: «شهرام امیری، “دانشمند هسته‌ای” ایران، با دریافت بیش از پنج میلیون دلار، “اطلاعات مفیدی” در اختیار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) قرار داده است.»

 

از سویی دیگر در روزهای اخیر جمهوری‌خواهان آمریکا دموکرات‌ها را متهم کرده‌اند که به دلیل استفاده هیلاری کلینتون از ایمیل شخصی باعث شدند که مقامات امنیتی ایران، امیری را شناسایی کنند. این نزاع جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها، بخشی از پشت‌پرده این مسأله را روشن کرده است.

 

دونالد ترامپ در صفحه توییترش نوشت: «بسیاری از مردم می گویند که ایرانی ها دانشمندی را که به آمریکا کمک کرد به خاطر ایمیل های هک شده کلینتون ، اعدام کردند.»

 

در یکی از ایمیل‌های که از زمان وزارت خارجه کلینتون منتشر شده، وی در مکالمه با مشاورانش، شهرام امیری را «دوست ما»[دوست آمریکا] خوانده بود.

 

“فیلیپ جرالدی” مامور سابق مبارزه با تروریسم سیا به بی‌بی‌سی گفته است: «شهرام امیری وقتی برای مراسم حج به عربستان رفته بود به میل خودش با ماموران سازمان اطلاعات عربستان و آمریکا تماس گرفت و داوطلبانه به دولت آمریکا اطلاعات داد. افراد دیگری هستند که تصمیم مشابهی می‌گیرند اما کسی از آن مطلع نمی‌شود. آقای امیری به دولت آمریکا اطلاعات داده بود و برای همه روشن است که این کار تخلف بزرگی است و مجازات سنگینی دارد.»

 

سایت صدای آمریکا که وابسته به وزارت خارجه این کشور است، با اذعان به همکاری شهرام امیری با آمریکا نوشته است: «در یکی از ایمیل های علنی شده، ریچار مورنینگ‌ستار، معاون کلینتون، ده روز قبل از بازگشت امیری نوشت، ما یک مساله دیپلماتیک و عملیات روانی داریم، نه یک مساله حقوقی. دوست ما باید اجازه خروج داشته باشد. آدم ما به هرحال کاری نمی تواند بکند. اگر باید برود، چاره ای نیست.

با اینکه جمهوریخواهان اعدام امیری را به آنچه سهل انگاری کلینتون نامیده اند، ربط می دهند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می گوید هیچ‌یک از ایمیل‌های مربوط به شهرام امیری محرمانه نبود.»

” فیلیپ جرالدی” از مقامات ضد تروریسم پیشین سیا همچنین گفته است: «سیا خبر پرداخت پنج میلیون دلار به آقای امیری را به خبرگزاری آسوشیتدپرس درز داد. این مبلغ برای کسی که اطلاعات کمی داشت پول زیادی بود. شاید سیا خیلی جدی با قضیه برخورد کرده بود و من فکر می‌کنم سیا قصد داشت از آقای امیری استفاده کند تا دانشمندان هسته‌ای ایران را که به ترکیه یا دوبی سفر می‌کنند، برای رفتن به آمریکا ترغیب کند.»

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


 قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی